Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: zaměstnanec - cizinec  (Přečteno 5917 krát)

gb

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
zaměstnanec - cizinec
« kdy: Únor 14, 2009 »

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat na snížení vypočtené daně o částku 24.840,-- na poplatníka, pokud je zaměstnanec cizinec (SK). Na začátku roku 2008 jsem byla na školení, kde nám bylo řečeno, že toto snížení nelze u cizinců uplatnit (ze zákona to prý vypadlo, ale do konce roku to snad bude změněno a my jim to vrátíme v ročním vyúčtování daní za rok 2008).
Prosím došlo k této změně a od kdy? Co platí pro rok 2009?

Ještě bych se chtěla zeptat ještě na úroky z hypotečního úvěru (úvěr na nákup bytu). Zaměstnanec úvěr platí tři roky a letos poprvé chce uplatnit úroky(dříve se o tom nezmínil). Mohu mu tyto úroky odečíst a udělat roční zúčtování daně nebo si musí podat daňové přiznání za rok 2008.

Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
zaměstnanec - cizinec
« Odpověď #1 kdy: Únor 15, 2009 »

Ke změně došlo hned počátkem roku 2008, kdy MF ČR vydalo opatření k odstranění tvrdosti zákona.
Úroky z úvěru můžete odečíst v rámci RZD, samozřejmě za předpokladu, že zaměstnanec splňuje podmínky podle § 15 ZDP - byt vlastnil (doloží výpisem z KN) a užíval k trvalému bydlení vlastnímu, nebo rodiny. V prohlášení vám podepíše, že úroky neuplatňuje současně i jiná osoba, že předmět bytové potřeby používá k bydlení, a že spolu s ostatními účastníky smlouvy neodečetli víc, než 300 tis. Kč. Při prvním uplatnění úroku by vám měl přinést smlouvu o úvěru, v dalších letech už stačí potvrzení o zaplacení úroků. Vlastnictví bytu prokazuje výpisem z listu vlastnictví - získá na katastru.
IP zaznamenána

Zdenik

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 11
zaměstnanec - cizinec
« Odpověď #2 kdy: Květen 09, 2009 »

Dobrý den, využiju tohoto tématu..

Máme zaměstnance Ukrajince - pracuje jako normální zaměstanec v pracovním poměru. Ráda bych věděla jak s ním v rámci mezd a zdrav. a soc. poj i daní pracovat. Momentálně je pryč a nemůžu si rychle ověřit všechna data, ale další informace určitě dodám pokud budou jiné ;-). Teď co vím nebo tuším - má platné pracovní povolení, nemá tu trvalé bydliště (s tím si nejsem jistá, ale všude uvádí Ukrajinu tak dedukuji), bývalý účetní (už jsem se tu před nedávnem ptala a vy jste mi moc ochotně poradili, účetní už nekomunikuje vůbec) odváděl z jeho mzdy sociální, zdravotní, zálohovou daň a myslím, že i uplaťnoval slevy na poplatníka..já mu v zápalu boje při ročním zúčtování zúčtování provedla...upřímně mě nenapadlo ani se pozastavit nad tím, že je cizinec..něco málo jsem i vracela - teď už mám více času se učit a vzdělávat a narazila jsem na problematiku cizinců. Ráda bych to vše měla v pořádku a co nejrychleji napravila chyby jak mé, tak to vypadá i předchůdce.

Děkuji moc za případnou pomoc nebo alespoň odkaz kde se můžu o tomto dočíst.

Zdena
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
zaměstnanec - cizinec
« Odpověď #3 kdy: Květen 10, 2009 »

Základní slevu na poplatníka můžete uplatnit i u daňového nerezidenta a provést mu roční zúčtování. V rámci RZD lze nerezidentu uznat také hodnotu darů, odborářské příspěvky, penzijní připojištění a živnostní pojištění. Pokud by chtěl uplatnit úroky na financování bydlení, slevu na vyživovanou manželku, na vlastní invaliditu, nebo daňové zvýhodnění na děti, tak by si musel sám podat daňové přiznání - podmínkou je, že nejméně 90% jeho celosvětových příjmů pochází ze zdrojů na území ČR.
Jestli se Ukrajinec zdržuje na území ČR alespoň 183 dnů v roce, tak ho pošlete na FÚ, kde si může vyřídit daňový domicil v ČR. Pak budete jeho příjmy zdaňovat stejně, jako příjmy českých zaměstnanců.
IP zaznamenána

Zdenik

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 11
zaměstnanec - cizinec
« Odpověď #4 kdy: Květen 10, 2009 »

Zdeni, děkuji..

a jestli ještě můžu..když nebude mít daňový domicil...určitě je tady min 3 roky ročně víc než 300dní....jiné příjmy nemá...je pořád v práci nestíhal by to ;-). Možná už o to má zažádáno - hned jak přijede všechno zjistím, protože výplata se mu tu  loni dělala - co jsem vyčetla z mzdového listu stejně jako ostatním - ale už tuším, že bude lepší mít někde, alespoň nějaké vyjádření, potvrzení... Letos jsem mu zatím výplatu s vypětím všech začátečnických sil udělala stejně jako ostatním ....V čem je ten rozdíl zdaňování kdyby domicil neměl?

Takže roční zúčtování  za rok 2008 by mohlo být správně tj. může být provedeno..teď mě mate to zdaňování...žádný rozdíl z loňska, jak jsem psala výš, jsem mezi jeho mzdou a mzdou ostatních nevypozorovala.

Moc Vám děkuji za trpělivost

Zdena
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
zaměstnanec - cizinec
« Odpověď #5 kdy: Květen 10, 2009 »

Pokud mu poskytujete (a v minulosti jste poskytovali) jen základní slevu na poplatníka, tak je jedno, zda je či není daňovým rezidentem ČR, zdanění se tím nijak nemění.

Pokud by ale od vás požadoval například daňové zvýhodnění na vyživované děti (měsíčně), nebo manželku (ročně), tak už potřebujete vědět, zda je daňovým rezidentem v ČR. Rezidentovi můžete slevy a zvýhodnění přiznat, nerezident by si musel podat daňové přiznání sám (pokud by chtěl slevy uplatnit).

Váš Ukrajinec splňuje jen jednu ze dvou podmínek daňového rezidentství v ČR a to dobu pobytu delší než 183 dní v kalendářním roce. Bohužel, neznám znění smlouvy o zamezení dvojího zdanění mezi ČR a Ukrajinou ze které by se dalo vyčíst, ve kterém státě je v takovýchto případech poplatník považován za rezidenta. Je možné, že podle smlouvy je rezidentem v ČR a pokud není rezidentem automaticky, tak určitě může požádat FÚ o potvrzení daňového domicilu (kolek 100,- Kč) ve kterém například prohlásí, že má středisko životních zájmů v ČR. Vy si pak nemusíte dělat vrásky se zdaněním - bude úplně stejné, jako u českých zaměstnanců.

Znovu opakuji, že pokud má pouze základní slevu na poplatníka, tak se nemusíte o nic starat ani vy, ani zaměstnanec.
IP zaznamenána

Zdenik

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 11
zaměstnanec - cizinec
« Odpověď #6 kdy: Květen 11, 2009 »

Zdeno, děkuji..už chápu..;-). Ano zatím šlo vždy jen o slevu na poplatníka, nic jiného nevyžadoval...abych se přiznala trochu mi spadl kámen ze srdce. Díky moc za cenné informace, opět jste mi moc pomohla. Pěkný den Zdena
IP zaznamenána
Stran: [1]