Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Důchod a přehledu na OSSZ a VZP  (Přečteno 1869 krát)

olfincar

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 45
Důchod a přehledu na OSSZ a VZP
« kdy: Únor 12, 2009 »

Od února 2008 pobírá otec důchod, v podnikání ale pokračuje nadále. Jaké změny se ho týkají při vyplňování přehledu pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu /jak je písmeno e označit, že dosáhl důvodového věku, ale nečerpe důchod, jak mám dát vědět, že důchod čerpe/ a pro OSSZ musí i nadále platit ty  zálohy, které platil, když vlastně důchod už pobírá.? Nebo je to při důchodu jinak a jak v daňovém přiznání má tam také něco napsat jinak - jak vyznačit, že je důchodce má vůbec nějaké slevy. Nebo je to jako dřív když podnikal a důchod nebral. Musíme to nějak doložit.  A ještě v loňském roce v dubnu ukončil jednu živnost a v dubnu  začal druhou živnost. Mám to také do daňového přiznání nějak vypisovat nebo stačí uvést jen tu živnost, kterou provozuje teď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Důchod a přehledu na OSSZ a VZP
« Odpověď #1 kdy: Únor 12, 2009 »

Přehled pro VZP: v oddílu Prohlášení u písmene B zakřížkujte měsíce 3 až 12 a pokud otec pobíral důchod celý únor 2008, tak zakřížkujte i měsíc 2. Zakroužkujte písmenko a - za tatínka platí pojistné i stát. Dál postupujte podle poučení, v řádku 6 budete mít jen jeden, nebo dva měsíce. Otec bude platit jen takové zálohy, jaké mu vyjdou při výpočtu podle vzorce pro novou výši zálohy (nebude povinen hradit minimálně 1.590,- Kč). Zakřížkujte písmeno b) - OSVČ, pro kterou není stanoven minimální vyměřovací základ.

Přehled pro OSSZ: v přehledu vyplníte řádek 17, důchod nemusíte dokládat. Pokud bude otcův průměrný měsíční příjem na řádku 26 nižší, než 4.312,- Kč, tak zaplatí pojistné jen za měsíce hlavní činnosti (leden, možná i únor), za ostatní měsíce nebude platit pojistné, ani nebude muset platit po podání přehledu zálohy. Pokud bude průměrný měsíční příjem vyšší, tak při výpočtu postupujte podle pokynů. Zálohy v roce 2009 jen podle vypočteného vyměřovacího základu, nemusí platit minimální zálohy.

Daňové přiznání vyplní stejně jako kterýkoliv jiný poplatník, důchod neuvádí, má nárok na slevu na dani ve výši 24.840,- Kč.
IP zaznamenána
Stran: [1]