Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: zdanění prodeje auta  (Přečteno 1282 krát)

vlador

  • Host
zdanění prodeje auta
« kdy: Únor 11, 2009 »

Jsem OSVČ, plátce DPH.
V září 2006 jsem zakoupil automobil ( Fabia, kategorie N1 ), u kterého jsem si odečetl DPH.
V prosinci 2008 jsem tento automobil prodal a odvedl jsem DPH z tohoto prodeje.
V r.2006 i v r.2007 jsem pro odečet ze základu daně použil 50 % ze zdanitelných příjmů.
Odpisy jsem vedl pouze na kartě.
Jak je třeba započítat cenu za prodej auta bez DPH. Jedná se o zdanitelný příjem za rok 2008?
Dále mi byly v lednu 2009 vráceny části uhrazených pojistek ( povinné ručení a havarijní ).
Jedná se v tomto případě o příjem zdanitelný, nebo nezdanitelný ?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
zdanění prodeje auta
« Odpověď #1 kdy: Únor 13, 2009 »

Pro účely daně z přidané hodnoty byl automobil součástí vašeho obchodního majetku - viz § 4/3/c) zákona o dani z přidané hodnoty. Uplatnil jste si odpočet na vstupu, takže jste byl povinen odvést daň i na výstupu (při prodeji auta).

Daň z příjmů vidím následovně: v roce 2006, kdy jste kupoval auto, jste uplatňoval výdaje procentem z příjmů, takže jste pro účely daně z příjmů neměl žádný obchodní majetek - viz § 4/4 ZDP, do kterého byste mohl vozidlo zařadit. Proto je i příjem z prodeje auta v roce 2008 příjmem osvobozeným od daně podle § 4/1/c) ZDP.Havarijní pojištění a povinné ručení jste si hradil jako soukromá osoba, nebyly součástí vašich výdajů, takže ani vrácené přeplatky pojistného nejsou součástí vašich zdanitelných příjmů.

Co na to ostatní?
IP zaznamenána
Stran: [1]