Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Kolik budu platit ZP a SP když jsem OSVČ vedlejší na RD  (Přečteno 2183 krát)

JANALU

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 17

Začala jsem podnikat v říjnu 2008 ,a  chtěla bych se  zeptat, pokud jsem ještě do listopadu 2009 na rodičovské dovolené , jestli budu muset platit zálohy na ZP a SP a kolik .  Daňové přiznání budu podávat paušálně a moje příjmy mám vyčíslené na 1000,-
Ale pokud bych podala DP podle skutečnosti byla bych v mínusu, jak je to pro mě výhodnější ,děkuji
Už jsem uto otázku psala ,ale raději jsem jí napsala sem do kategorie do které patří, doufám že to nevadí
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Kolik budu platit ZP a SP když jsem OSVČ vedlejší na RD
« Odpověď #1 kdy: Únor 12, 2009 »

V měsících, ve kterých jste po celý měsíc pobírala rodičovský příspěvek (rodičovská dovolená zde nehraje roli), jste považována za OSVČ vedlejší a za tyto měsíce nebudete muset platit SP. V ostatních měsících (i v měsíci, kdy jste pobírala RP pouze po část období) záleží na výši příjmů ze zaměstnání - alespoň 96 tis. Kč. Pokud jste žádné příjmy neměla, pak jste v těchto měsících považována za OSVČ hlavní.
Zdravotní pojištění se platí z rozdílu příjmů a výdajů, takže byste při uplatňování paušálních výdajů zaplatila 34,- Kč, při uplatnění skutečných výdajů 0 Kč. V době rodičovské dovolené (podle zákoníku práce) a v době, kdy osobně a celodenně pečujete o jedno dítě do 7 let věku, nebo o 2 děti do 15 let, je za vás plátcem zdravotního pojištění i stát, takže nemusíte platit minimální zálohy na pojistné (od ledna 2009 činí 1.590,- Kč měsíčně), ale platíte zálohy jen podle pojistného, které jste si vypočítala v přehledu za rok 2008 - tedy 12,- Kč, nebo žádné.
IP zaznamenána

JANALU

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 17
Kolik budu platit ZP a SP když jsem OSVČ vedlejší na RD
« Odpověď #2 kdy: Únor 13, 2009 »

Přišel mi papír ze SSZ,že jako OSVČ vedlejší budu platit zálohy 688,-tak mě zajímá jestli je to pravda děkuji Jana
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Kolik budu platit ZP a SP když jsem OSVČ vedlejší na RD
« Odpověď #3 kdy: Únor 14, 2009 »

Jste OSVČ vedlejší (z titulu pobírání rodičovského příspěvku), za rok 2008 vám nevznikne povinná účast na důchodovém pojištění (z důvodu nízkých příjmů), takže v roce 2009 nejste povinna platit zálohy.

Zálohy ve výši 688,- Kč byste platila pouze v případě, že jste se dobrovolně přihlásila k účasti na důchodovém pojištění na rok 2009.
IP zaznamenána

JANALU

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 17
Kolik budu platit ZP a SP když jsem OSVČ vedlejší na RD
« Odpověď #4 kdy: Únor 15, 2009 »

děkuji mockrát Jana
IP zaznamenána
Stran: [1]