Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: příjmový doklad  (Přečteno 3901 krát)

dana

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
příjmový doklad
« kdy: Únor 09, 2009 »

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat :
naši zaměstnanci při prevent. nebo profesních lékařských prohlídkách přinesou od lékaře příjmový doklad na kterém v řádku přijato od - je uvedeno jméno zaměstnance. Je možné takový doklad dát do nákladů, neměl by tam být uvedený název firmy, když firma zaměstnancům tyto prohlídky proplácí  ??

Děkuji za odpověď. Dana
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14909
příjmový doklad
« Odpověď #1 kdy: Únor 09, 2009 »

Správně byste měli mít smluvního lékaře, u kterého by zaměstnanci tyto prohlídky absolvovali a který by provedení prohlídek účtoval přímo zaměstnavateli. Prohlídky, které se týkají zaměstnání a které zaměstnanec absolvoval u svého obvoďáka, by v případě pracovněprávního sporu mohly být neplatné. Jestliže si zaměstnanec sám  hradil psychologické a neurologické vyšetření včetně EEG (podle § 87a zákona o provozu na pozemních komunikacích), pak se jedná o daňově uznatelný výdaj zaměstnavatele.

Daňovou uznatelnost prohlídek konkretizuje Pokyn D-300 takto:
Daňovými výdaji na závodní preventivní péči poskytovanou zařízeními závodní preventivní péče nebo na preventivní péči poskytovanou smluvními lékaři, v rozsahu stanoveném zvláštními předpisy podle § 24 odst. 2 písm. j) bodu 2 zákona, jsou výdaje (náklady) související se zajištěním preventivních vstupních, periodických, mimořádných, řadových, následných a výstupních prohlídek zaměstnanců podle platného znění předpisů o posuzování zdravotní způsobilosti k práci (směrnice č. 49/1967 Věstníku MZd, ve znění směrnic č. 17/1970 Věstníku MZd ČSR, registrované ve Sbírce zákonů v částce 2/1968 a v částce 20/1970, ve znění vyhl. MPSV č. 31/1993 Sb. a ve znění zákona č. 61/2000 Sb.), nehrazené zdravotními pojišťovnami.
IP zaznamenána

dana

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
příjmový doklad
« Odpověď #2 kdy: Únor 10, 2009 »

Děkuji za odpověď. Dana
IP zaznamenána

suchula

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
příjmový doklad
« Odpověď #3 kdy: Březen 21, 2013 »

Dobrý den, prosím o názor k dané problematice:
Máme zaměsntance na HPP /od roku 2010/ a doposud nemají žádnou zdravotní prohlídku. Můžu teprve teď nechat udělat vstupní zdravotní prohlídku a dále již pokračovat s prohlídkami dle kategorií, do kterých jsou jednotlivý zaměstnanci přiřazeni? Nebo teď musím / z důvodu, že od nástupu již uběhly 3 roky/ udělat periodickou zdravotní prohlídku. V tom případě mi pak bude chybět vstupní prohlídka.
Jak by k tomu přistoupila kontrola, když bych měla prohlídky pouze periodické, bez vstupní?
Děkuju za odpověď. Eva
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14909
příjmový doklad
« Odpověď #4 kdy: Březen 21, 2013 »

V případě preventivních nebo profesních prohlídek můžete podle mého názoru proplatit zaměstnanci a dát do nákladů. Náklady spojené s ochranou zdraví při práci povinně hradí zaměstnavatel, nelze je přenášet na zaměstnance (§ 101/6 ZP). Zdravotní prohlídku neabsolvoval z dlouhé chvíle, ale za účelem ochranou zdraví při práci.
IP zaznamenána

suchula

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
příjmový doklad
« Odpověď #5 kdy: Březen 22, 2013 »

V dotazu jsem se špatně vyjádřila. Nejde mi o to, jestli náklad je daňově uznatelný, ale pokud budu mít kontrolu z inspektorátu práce. Za neprovedení zdravotní prohlídky jsou vysoké sankce, ale je také stavonevo, že musí probíhat v pořadí: vstupní, periodická, případně mimořádná, výstupní.
Můj dotaz směřoval k tomu, že při nástupu /rok 2010/ nebyla provedena vstupní zdravotní prohlídka. Teď zdravotní prohlídky provedeme, ale nevím, jestli mám teď po třech letech provést vstupní nebo již periodickou.
Předpokládám, že pokud teď provedeme vstupní prohlídky a pak již budeme pokračovat v periodických, pak při kontrole nám mohou napadnout maxcimálně jen to, že vstupní byla provedena pozdě, a snad za to nebude tak vysoká pokuta, jako kdybychom provedli teď periodickou a vstupní neměli žádnou.
Ale to je jen čistě můj názor, proto prosím o radu, jestli mátě někdo podobnou zkušenost.
Děkuju Eva
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14909
příjmový doklad
« Odpověď #6 kdy: Březen 22, 2013 »

Paní Evo, moc se Vám omlouvám. Přehlédla jsem se a odpovídala jsem na první dotaz paní Dany, která se ptala na daňovou uznatelnost dokladu, který je napsaný na zaměstnance. S pořadím prohlídek snad pomůže někdo jiný, nebo se poraďte na inspektorátu práce.

Asi bych už neprováděla vstupní (nezajistili jste a to už Vám nikdo neodpáře, takže pokud bude inspekce práce chtít uložit pokutu, tak ji uloží), protože platnost lékařského posudku ze vstupní prohlídky stejně končí dnem, kdy měla být provedena periodická.
IP zaznamenána
Stran: [1]