Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: spolupracující osoba  (Přečteno 2453 krát)

IPAVLIKOVA

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 19
spolupracující osoba
« kdy: Únor 08, 2009 »

Dobrý den,

vloni k 1.1.2008 jsem se přihlásila jako OSVČ. Začala jsem si platit zálohy na ZP i SP. Bohužel jsem zjistila, že mé příjmy jsou za loňský rok zanedbatelné. Zato manželovy příjmy jsou za loňský rok podstatně vyšší. Mohu prosím Vás při podání dańové přiznání za loňský rok uplatnit sebe jako spolupracující osobu aniž jsem se hlásila třeba již vloni. Vloni jsem přece nemohla vědět,jakých příjmů s manželem dosáhneme. A pokud ano, tak kolika procenty 50/50 nebo 60/40...

Děkuji za odpověď

Ivana
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
spolupracující osoba
« Odpověď #1 kdy: Únor 08, 2009 »

Můžete být manželovou spolupracující osobou. Pokud jste registrovaná na FÚ, na OSSZ a ZP z titulu vlastní samostatné výdělečné činnosti tak nevidím důvod, proč byste měla ještě navíc oznamovat spolupráci. I když připouštím, že některé úřady by to mohly vyžadovat. Raději se nikde předem neptejte a rovnou podejte přiznání i přehledy se spoluprací. Manžel na vás může rozdělit příjmy a výdaje, ale váš podíl nesmí činit víc než 50%. Manžel si může ponechat například 90% příjmů a výdajů a jenom zbývajících 10% rozdělit na vás, nebo bude váš podíl na jeho příjmech a výdajích vyšší, ale maximálně na polovinu.  Při celoroční spolupráci na vás manžel může převést zisk (částku, o kterou příjmy přesahují výdaje) max. 540 tis. Kč.
IP zaznamenána

IPAVLIKOVA

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 19
spolupracující osoba
« Odpověď #2 kdy: Únor 09, 2009 »

Dobrý den,

děkuji Vám za odpověď, spadl mi kámen ze srdce.

Ivana
IP zaznamenána

vikik

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Re:spolupracující osoba
« Odpověď #3 kdy: Říjen 23, 2018 »

Dobrý den,
a co případ - manžel OSVČ, manželka je zaměstnaná (má ŽL ale má ho pozastavený). Když bych chtěl manželku jako spolupracující osobu, musí mít aktivní ŽL a nahlásit spolupráci na úřadech (kterých) ? A když by ŽL aktivovala nyní, může být spolupracující osobou za celý rok 2018 nebo jen ode dne aktivního ŽL ?
Moc děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Re:spolupracující osoba
« Odpověď #4 kdy: Říjen 23, 2018 »

Dobrý večer. Spolupracující osoba nemusí mít ŽL. Pokud manželka neobnoví živnost (není to nutné), tak stačí nahlásit spolupráci na OSSZ a zdravotní pojišťovně.

Kdyby manželka chtěla obnovit živnost, tak bude jednat na živnostenském úřadě a nahlásí obnovení činnosti na FÚ, na OSSZ a u ZP. K oznámení všem dotčeným institucím může využít formulář, který bude vyplňovat na živnostenském úřadě.

Spolupracující osobou může být až ode dne oznámení spolupráce na OSSZ a ZP, nebo ode dne aktivního ŽL včetně všech oznámení.
IP zaznamenána
Stran: [1]