Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Nemocenské pojištění platit pouze minimální a víc až při neschopnosti?  (Přečteno 1717 krát)

MiS

  • Host

Dobrý den, od 1.1.2009 jsem začal podnikat a od ČSSZ mi přišlo, že mám platit minimální pojistné 56 Kč měsíčně.
Když jsem tam volal, že je to moc málo a za tu administrativu to nestojí, že bych chtěl platit mnohem více, ale tak, abych nepřesáhl redukci DZV 786 Kč, tak mi řekla, že mohu platit kolik chci, klidně každý měsíc jinak, že 56 Kč je pouze minimum a vyměřovací základ, který si určím, jim nemusím nijak hlásit.
Když jsem se snažil dopídit, z čeho se pak bude denní dávka počítat, tak tvrdila, že mohu platit pouze minimum a zaplatit více pouze za měsíc, v kterém jsem začal být nemocný a bylo to více jak 14 dní, což se mi moc nezdá. I kdybych onemocněl poslední den v měsíci, tak pojištění za tento měsíc má splatnost 20. následujícího, takže mám i dost času počkat, jak se neschopnost vyvine a pak podle toho zvolit výši platby.
Na stránce http://www.jakpodnikat.cz/nemocenske-pojisteni-osvc-2009.php uvádíte, že
Citace
Při minimálním pojistném budeme ovšem dostávat minimální nemocenskou či mateřskou. Maximálně si můžeme platit 1100 Kč, což bude patrně výhodné před mateřskou dovolenou nebo dlouhou pracovní neschopností.
Z jakého období se počítá denní vyměřovací základ? Z průměrné platby za posledních 12 měsíců vč. toto, v kterém onemocním? Pokud začínám nyní podnikat tak pouze za leden, takže pokud nebudu nemocný, zaplatím pouze 56, pokud ano a více jak 14 dní, tak zaplatiím 1100? Mohu v dalších měsících zaplatit i více jak 1100 a tím dohnat předchozí minimální platby?
Děkuji Vám za upřesnění.
IP zaznamenána

MiS

  • Host

Na stánce http://www.cssz.cz/cz/nemocenske-pojisteni/Novy-zakon-o-nemocenskem-pojisteni/co-by-mely-vedet-osvc.htm jsem k tomu našel, že
Citace
Vyměřovacím základem OSVČ pro pojistné na nemocenské pojištění je měsíční základ, jehož výši si určuje OSVČ sama. Měsíční základ, který si OSVČ stanovila a odvedla z něho pojistné na nemocenské pojištění, nelze dodatečně měnit, stanovením měsíčního základu se rozumí zaplacení pojistného na nemocenské pojištění z měsíčního základu.
Z toho mi tedy vyplývá, že si VZ stanovuji pouze výší poslední platby pojistného => pokud jsem byl zdráv, tak minimum 56 Kč (popř. více v dalších letech podnikání), pokud nemocen (takže již i vím, zda více jak 14 dní) nebo měl ošetřovné, tak zaplatím maximum 1003 Kč (2356*365/12*1,4%?) a dávky budu mít z této platby (778 Kč/den, počítám-li správně). Minimální platby předchozích měsíců to neovlivní, protože se to nepočítá z průměru za posledních 12 měsíců před neschopností, jak jsem se původně domníval. Ale stále tomu ňák nemůžu uvěřit, že by to mohlo být pro OSVČ takto výhodné.
IP zaznamenána
Stran: [1]