Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Datum usk. zd. pln. prosinec 2008, faktura + zboží až po 26.1.2009  (Přečteno 4424 krát)

Anka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7

Dobrý den,
potřebovala bych poradit, jak mám naložit s přijatou fakturou, která společně se zbožím dorazila po 26.1. 2009 - tedy až po podání přiznání k DPH za 4.Q 2008, ale která má datum uskutečnění zd. pln. ještě v prosinci 2008. Z toho vyplývá, že jsem ji nezahrnula do přiznání k DPH  a přišla jsem o možnost odpočtu. Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Proč byste přicházela o možnost odpočtu?

Předpokládám, že jde o tuzemskou fakturu. Pokud nemáte povinnost počítat na konci roku krátící koeficient, tak DPH v klidu švihněte do 1.Q 2009.

Pokud byste musela, nebo chtěla uplatnit DPH ve 4.Q 2008, tak buď počkejte do 27.2.2008 (správci daně teď běží 30 denní lhůta pro vyměření daně) a pak podejte dodatečné přiznání k DPH, nebo si nyní zavolejte na FÚ a domluvte s nimi postup, zda máte podat odvolání proti vlastnímu přiznání.
IP zaznamenána

Anka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7

Jedná se o tuzemskou fakturu. Právě proto, že jsem se dočetla mám nárok uplatnit odpočet až 3 roky. Na FÚ mi řekli, že mám po 26.2. podat dodatečné přiznání, což tedy asi budu respektovat. Ještě by mě zajímalo, jelikož s DPH začínám, kdy mám povinnost počítat krátící koeficient. Plátci jsme od 1.10. 2008, uplatňovali jsme odpočet při změně režimu, takže jsme beztak vyšli na FÚ jako \"nedůvěryhodní\".
IP zaznamenána

Anka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7

Když jsem tak prošla diskuze, zjistila jsem, že asi mám povinnost počítat krátící koeficient, protože jsme účtovali zboží + 19% a poštovné osvobozené od daně. Pročetla jsem o zákon o DPH, nicméně hlava mi to pořád nějak nebere. Jakým způsobem koeficient spočítám? Teď už mě to dodatečné přiznání asi nemine. Ještě asi potřebné informace:
Provozujeme e-shop, vedeme DE, od 1. 10. 2008 jsme plátci DPH, k 26.1. 2009 jsme poprvé podávali přiznání k DPH, uplatňovali jsme odpočet při změně režimu. Od 1.1.2009 již účtujeme poštovné s DPH.
Jak tedy spočítám krátící koeficient? Budu ho muset počítat i v dalších přiznáních?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Krátící koeficient počítáte tehdy, když poskytujete plnění zdanitelná (u vás prodej zboží) a také plnění osvobozená u kterých nemáte nárok na odpočet (u vás poštovní služby) a na vstupu uplatňujete DPH z přijatých plnění, která se vztahují k oběma činnostem zároveň, ale  vy neumíte určit, jak velká část z uplatněné DPH se vztahuje k činnosti, ze které přiznáváte DPH a jak velká část k osvobozenému plnění, ze kterého DPH nepřiznáváte. Přijatá plnění je pak třeba rozdělit:
1. plnění, u kterých máte plný nárok na odpočet (například nákup zboží), neboť jste je použili výhradně k činnostem, ze kterých odvádíte DPH
2. plnění, u kterých nemáte žádný nárok na odpočet (sloužila pouze k osvobozeným činnostem, u poštovních služeb mě nic nenapadá)
3. plnění s kráceným nárokem (budou sloužit k oběma činnostem zároveň).

Jestliže jste jako osvobozené plnění poskytovali pouze poštovní služby, tak jste si k nim určitě neuplatňovali žádnou DPH na vstupu (vaše platby poště byly bez DPH), takže nemáte důvod počítat krátící koeficient. Ostatní vstupy s DPH se určitě týkaly výlučně těch vašich plnění, ze kterých odvádíte DPH, a měli jste proto plný nárok na odpočet.

K odpočtu při změně režimu bych chtěla upozornit na výpočet DPH ze zásob. Pro zjištění nároku na odpočet použijete pořizovací cenu zásob, ze které spočítáte daň shora. Příklad: k 1.10.2008 jste měli na skladě zboží v hodnotě 20.000,- Kč včetně DPH, jde o zboží, u kterého se uplatňuje základní sazba daně. 20 000 * 0,1597 = 3 194. DPH z tohoto zboží, kterou si můžete uplatnit na řádku 370, činí 3.194,- Kč.
IP zaznamenána

vvera

  • Host

Dobrý den,
potřebovala bych poradit, jak mám naložit s přijatou fakturou, která společně se zbožím dorazila po 26.1. 2009 - tedy až po podání přiznání k DPH za 4.Q 2008, ale která má datum uskutečnění zd. pln. ještě v prosinci 2008. Z toho vyplývá, že jsem ji nezahrnula do přiznání k DPH  a přišla jsem o možnost odpočtu. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
i já mám podobný problém. Mohu tedy opravdu zahrnout odpočet DPH až do 1.Q 2009? A jaké mám do peněžního deníku zanést datum usk. zd. plnění, aby se mi to nepromítlo do r. 2008. Já mám datum usk.zd.plnění na faktuře 30.12.2008. A fakturu jako výdaj za nákup materiálu mohu zahrnout do prosince 2008 nebo už leden 2009? Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Do peněžního deníku zahrnete fakturu až ke dni, kdy ji zaplatíte. Datum DPH si můžete přepsat tak, aby byl shodný s dnem úhrady. Do 321.12.2008 sice ještě platilo ustanovení § 73/11 ZDPH, podle kterého jste mohla uplatnit odpočet nejpozději v posledním zdaňovacím období kalendářního roku (u vás ve 4.Q 2008), později pak formou dodatečného daňového přiznání. Ovšem pokud jste tím nezkrátila daňovou povinnost, tak vám správce daně nevyměří sankci (podle § 104/1 ZDPH). Od roku 2009 už můžete uplatnit odpočet kdykoliv v následujících 3 letech, to samozřejmě platí za předpokladu že nemáte povinnost krátit odpočet koeficientem, tam zůstalo v platnosti poslední zdaňovací období kalendářního roku.
IP zaznamenána

IVETAO

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 20

Dobrý den, mám také velmi podobný problém. Nakoupila jsem dlouhodobý hmotný majetek Pc bez DPH 160000 v červnu 2009. Jsem Q plátce DPH už od roku 2007.
Faktura byla zaplacena také v červnu 2009 v hotovosti DUZP je 9.6.2009. Původně jsme DHM nechtěli dát do firmy, nyní jsme rozšířili živnost o pronájem movitých věcí a chtěli bychom ho vložit do firmy. Na jakém řádku daňového přiznání mám tutu částku dát? myslím tím za 3Q. nebo musím podat dodatečné za 2Q?
Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Nárok na odpočet můžete uplatnit v přiznání za 3.Q, nebo i později, na uplatnění nároku máte 3 roky. Uvedete na řádcích 40 a 48 přiznání.
IP zaznamenána
Stran: [1]