Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 [2]

Autor Téma: Materska dovolena - OSVC nebo zamestnanec  (Přečteno 10359 krát)

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Materska dovolena - OSVC nebo zamestnanec
« Odpověď #15 kdy: Září 06, 2010 »

Ano, tato varianta existuje. V obou činnostech ale musíte splnit podmínku 270 kalendářních dnů účasti na nemocenském pojištění v posledních dvou letech před nástupem na PPM, jakou OSVČ alespoň 180 kalendářních dnů v kalendářním roce přede dnem počátku podpůrčí doby. Při souběhu dávek z více pojištění náleží dávka jen jednou, denní vyměřovací základy z obou činností se sčítají.
IP zaznamenána

agnes

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 95
Materska dovolena - OSVC nebo zamestnanec
« Odpověď #16 kdy: Září 07, 2010 »

Děkuji za odpověď a mám ještě doplňující dotaz - platí i v tomto případě možnost navýšení nemocenského pojištění osvč před mateřskou a dosažení tak vyší PPM? Můžu si v případě výpočtu PPM z obou činností zažádat o zrychlenou rodičovskou dovolenou? děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Materska dovolena - OSVC nebo zamestnanec
« Odpověď #17 kdy: Září 08, 2010 »

V současné době je možnost navýšení nemocenského pojištění (nemusí být placeno stále ve stejné výši, máte možnost navýšit jednorázově před nástupem na PPM) a také máte možnost požádat o zrychlené čerpání rodičovského příspěvku (podmínkou je nárok na PPM alespoň ve výši 380,- Kč za kalendářní den, čehož můžete snadno dosáhnout). Nevím ale, jak dlouho zůstane tato velkorysá možnost pro OSVČ zachována, připravuje se změna zákona o nemocenském pojištění a o státní sociální podpoře.
IP zaznamenána

petrr1

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Materska dovolena - OSVC nebo zamestnanec
« Odpověď #18 kdy: Říjen 06, 2010 »

Dobrý den, zajímalo, jak je to s vycestování na delší dobu do zharaničí. Jsem student a tak neplatim socialní  a zdravotní. Ale teď se chystám do Německa na stáž. na delší dobu. Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

rubra

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Materska dovolena - OSVC nebo zamestnanec
« Odpověď #19 kdy: Říjen 07, 2010 »

Dobrý den ..potřebuji Vaši radu,,jsem osvč a už podnikám dva roky platím vše tak jak se má ale tento rok jsem na rizikovém těhotenství a jsem dlouhodobě nemocná pobírám nemocenské dávky a jsem doma ale práci za mě odvádí kolegynka která je na mateřské a živnost nemá ,,,myslela jsem si že stačí mít dohodu o prac. činnosti s ní a fakturovat můžu já i v době neschopnosti ,,,jelikož činnost vykonáváme večer nebo v noci neviděla jsem cv tom problém ,,ale nikde se nemůžu dopátrat jestli je to tak v pořádku kvůli dani .můžete mi prosím říci jestli dělám někde chybu ???mnohokrát děkuji za odpověd
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Materska dovolena - OSVC nebo zamestnanec
« Odpověď #20 kdy: Říjen 07, 2010 »

Pokud pobíráte nemocenskou z nemocenského pojištění OSVČ (nikoliv ze zaměstnání), pak nesmíte OSOBNĚ vykonávat samostatnou výdělečnou činnost. Živnost vám ale může běžet dál (můžete fakturovat), jenom si musíte zajistit výkon činnosti jinou osobou. Jednou z možností je stát se zaměstnavatelem (uzavřít poměr, nebo dohodu o pracovní činnosti, případně dohodu o provedení práce). Neděláte to kvůli daním, ale kvůli nemocenským dávkám.
Z hlediska daní se musíte zaregistrovat na FÚ jako plátce daně ze závislé činnosti, pokud jste uzavřela DoPČ, tak se musíte přihlásit jako zaměstnavatel na OSSZ u zdravotní pojišťovny zaměstnankyně a u Kooperativy.
IP zaznamenána
Stran: 1 [2]