Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: Materska dovolena - OSVC nebo zamestnanec  (Přečteno 10355 krát)

Emma

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Materska dovolena - OSVC nebo zamestnanec
« kdy: Únor 05, 2009 »

Dobry den, prosim o radu, co je vyhodnejsi zvolit ve chvili, kdy planuji rodinu - zda OSVC nebo se nechat zamestnat v nasledujicim pripade: Do cervna 2008 jsem byla zamestnana (cca 5 let), od cervna do listopadu 2008 jsem byla osoba bez zdanitelnych prijmu a platila jsem si jen minimalni zdravotni pojisteni u OZP, od listopadu doted jsem hlasena na pracovnim urade. Odted mam aktivni zivnostensky list. Mam nabidku prace, firma je obeznamena s mym planem do nekolika mesicu zalozit rodinu a nechce mne zamestnat, nybrz preferuje ode mne praci na ICO. Nyni se rozhoduji, zda tuto praci vezmu, nebo zda budu hledat zamestnani. Prosim o radu, jake jsou vyhody a nevyhody OSVC a zamestnani pri planovani rodiny, a take napr. financni znazorneni u platu cca 30.000,- Kc cisteho a fakturovani cca 30.000,- cisteho. Dekuji mnohokrat, Emma J.
IP zaznamenána

Emma

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Materska dovolena - OSVC nebo zamestnanec
« Odpověď #1 kdy: Únor 06, 2009 »

Dobry den, mam jeste doplnujici dotaz - dnes jsem se byla ptat na sprave socialniho zabezbeceni a bylo mi sdeleno, ze pokud OSVC bude platit 1004,- Kc nemocenske a 1720,- duchodove pojisteni a bude pred porodem minimalne 180 dnu pojistena jako OSVC a plus k tomu minimalne 270 dnu za posledni dva roky, tak dostane maximalni penezitou pomoc v materstvi, ktera cini cca 28000,-. Je tomu skutecne tak? Dekuji mnohokrat, Emma J.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Materska dovolena - OSVC nebo zamestnanec
« Odpověď #2 kdy: Únor 10, 2009 »

Nemocenské pojištění OSVČ jsem zatím nestudovala, ale myslím, že je to opravdu tak, jak vám řekli. 270 dnů pojištění za poslední 2 roky splníte a 180 dnů před porodem také. Výše vaší fakturace nebude důležitá, nemocenská už se nevypočítává z vyměřovacího základu pro důchodové pojištění, takže klidně můžete platit pouze minimální platby na důchodové pojištění (1.720,- Kč). Výpočet nemocenské se bude odvíjet od výše pojistného na nemocenské pojištění. Pokud budete platit tisícovku měsíčně (pojistné odpovídá zhruba sedmdesátitisícovému platu), pak budete mít vysoký denní vyměřovací základ cca 2.380,- Kč a náhrady by opravdu mohly dosáhnout 28 tis. Kč.  Zkuste kalkulačku pro výpočet PPM zde: http://www.mpsv.cz/cs/5744
IP zaznamenána

Emma

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Materska dovolena - OSVC nebo zamestnanec
« Odpověď #3 kdy: Únor 11, 2009 »

Dobry den, mockrat dekuji za odpoved, je skvele, ze takoveto stranky provozujete, mne to moc pomohlo a myslim, ze spouste dalsim lidem take. Rada bych prispela detailnejsim popisem, jak to funguje pro OSVC-zenu, ktera planuje rodinu. Skutecne, pokud OSVC plati 1.004,- Kc mesicne nemocenske pojisteni plus duchodove pojisteni (minimalne 1.720,- Kc - mesicne a pri zuctovani dane pri vyssich prijmech pak OSVC doplati rozdil) a zaroven splnuje podminku, ze byla pojistena 270 dnu za posledni 2 roky (i nascitane) plus 180 dnu (souvisle) v poslednich 12ti mesicich pred porodem, dosahne na maximalni vysi penezite pomoci v materstvi (PPM), ktera dnes cini 28.890,- Kc. S tim uz se da vyzit :)

Pro zamestnanou zenu ziskani maximalni PPM znamena mit minimalne 71.000,- Kc hrubeho vyplatu. Pro ni plati jen tech 270 dnu za posledni 2 roky.

DOTAZ: jednu informaci se mi nepodarilo stoprocentne zjistit - jak je to v pripade rizikoveho tehotenstvi pro OSVC? Pokud budu dal platit 1.004,- Kc mesicne nemocenskou plus 1.720,- Kc duchodove, ale budu doma lezet a nebudu tudiz vydelavat, zapocita se mi tento cas do tech 180ti a 270ti dnu?

Dekuji mnohokrat a preju tomuto webu uspech, Emma J.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Materska dovolena - OSVC nebo zamestnanec
« Odpověď #4 kdy: Únor 13, 2009 »

Ano, pokud budete platit nemocenské pojištění 1.004,- Kč, tak se vám čas započítá do 180 i do 270 dnů. Platby na nemocenské pojištění už nejsou svázány s účastí na důchodovém pojištění, ani s výši vyměřovacího základu na důchodové pojištění. Zkrátka je jedno, jestli máte nějaké příjmy z podnikání, zaplatila jste pojistné a jste tedy pojištěna.
Přeji hodně štěstí a hlavně zdravého potomka:-)
IP zaznamenána

Emma

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Materska dovolena - OSVC nebo zamestnanec
« Odpověď #5 kdy: Únor 16, 2009 »

Děkuji moc za odpověď, znamená to tedy, že pokud je žena na rizikovém těhotenství doma, platí si jen těch 1.004,- Kč nemocenské (nikoliv zálohy na důchodové), a je to tak v pořádku?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Materska dovolena - OSVC nebo zamestnanec
« Odpověď #6 kdy: Únor 16, 2009 »

Zřejmě to jde i bez záloh na důchodové pojištění, na webu ČSSZ stojí psáno:
Od 1. 1. 2009 je nemocenské pojištění OSVČ odděleno od důchodového pojištění, tzn. OSVČ má možnost být nemocensky pojištěna aniž by byla povinna platit zálohy na důchodové pojištění.


Pokud jste OSVČ hlavní, tak nejste povinna platit zálohy v případě, že jste nemocensky pojištěna jako OSVČ a máte nárok na nemocenskou, nebo v případě, že jste přerušila podnikání. Při přerušení podnikání ale po určité době (myslím, že to je 6 souvislých měsíců) zaniká účast na nemocenském pojištění OSVČ, neboť se samostatná výdělečná činnost považuje za ukončenou. Ověřte si na OSSZ.
IP zaznamenána

expertas

  • Host
Materska dovolena - OSVC nebo zamestnanec
« Odpověď #7 kdy: Únor 18, 2009 »

Dobrý den, tak tomu stále moc nerozumím, prosím tedy o info.
Začala jsem podnikat 1.9.2008 a doteď  (9-12 měsíc) si platila základní nemocenské pojištění. Nyní jsem zjistila, že jsem těhotná, termínem porodu v 9/2009. Bude mít vliv to, že jsem si za 9-12/2008 platila základní nemocenskou, nebo bude stačit si nyní platit 1004 Kč, abych dosáhla na nejvyšší mateřskou? Nebo mám nyní platit ještě vyšší částku, nevím totiž, zda se pak pro DVZ bere jako průměr za posledních 12 měsíců nebo jen za měsíc před nástupem na mateřskou?
Děkuji mnohokráte za radu!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Materska dovolena - OSVC nebo zamestnanec
« Odpověď #8 kdy: Únor 20, 2009 »

Bere se posledních 12 měsíců před nástupem na PPM.  Za měsíce 10-12/08 se podle mého názoru bude počítat denní vyměřovací základ podle výše záloh na důchodové pojištění a za měsíce 1-7/09 (při nástupu na PPM v srpnu 2009) podle plateb na nemocenské pojištění v roce 2009, takže byste si měla platit o něco více. Ověřte si na OSSZ.
IP zaznamenána

nika79

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Materska dovolena - OSVC nebo zamestnanec
« Odpověď #9 kdy: Květen 18, 2009 »

Dobrý den,prosím o radu.Také plánuji rodinu.Jsem od 1.1.09 OSVČ ,ale předtím jsem byla 2 roky v zahraničí a sociálku si neplatila.Teď si od ledna 09 platím 1720,- důchodové a zajímá mě,když si teď začnu platit 1004,- nemocenské jak píšete,jestli budu mít nárok na mateřskou...třeba tu nejvyšší :) v případě,že bych během půl roku otěhotněla a pak šla na mateřskou někdy v létě příští rok.Moc nechápu že se musí platit minimálně 270 dnu \"za poslední dva roky\" ????
Děkuji za odpověď Nika
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Materska dovolena - OSVC nebo zamestnanec
« Odpověď #10 kdy: Květen 25, 2009 »

První podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je vaše účast na nemocenském pojištění a to alespoň po dobu 270 dnů v posledních 2 letech před nástupem na PPM. Myslí se tím účast na nemocenském pojištění obecně - do této doby se započítává doba zaměstnání, doba mateřské a další mateřské dovolené v zaměstnání, doba pobírání plného invalidního důchodu, částečně i doba studia. Vzhledem k tomu, že jste nebyla v posledních dvou letech činná v ČR, tak nemáte započtenou žádnou účast na nemocenském pojištění a potřebujete tedy získat celých 270 dnů.  
Druhou podmínkou nároku na PPM je účast na nemocenském pojištění osob samostatně výdělečně činných (zde už se nejedná o nemocenské pojištění obecně, nýbrž konkrétně o účast na nemocenském pojištění, které je pro OSVČ dobrovolné) a to alespoň po dobu 180 dnů v období 1 roku před nástupem na PPM.

 Pokud byste se přihlásila k dobrovolnému nemocenskému pojištění OSVČ od června 2009, tak vám povinných 270 dnů uplyne zhruba po devíti měsících, tedy koncem února, nebo začátkem března 2010. Podmínku 180 dnů účasti na pojištění OSVČ už budete mít splněnou.
Nástup na PPM je 6 ? 8 týdnů před očekávaným datem porodu. Pokud byste nastupovala na PPM někdy v létě, tak budete mít nárok na peněžitou pomoc, výše dávek bude závislá na výši nemocenské, kterou si budete platit, při částce 1.003,- Kč/měs. budete pobírat nejvyšší dávky, cca 28.890,- Kč.  

Informace o účasti OSVČ na nemocenském pojištění najdete na stránkách ČSSZ.
bližší informace k peněžité pomoci v mateřství:
http://www.cssz.cz/cz/nemocenske-pojisteni/davky/penezita-pomoc-v-materstvi.htm

Kalkulačky pro výpočet pojistného a dávek najdete například zde:
http://www.penize.cz/49959-nemocenska-a-osvc-spocitejte-si-optimalni-pojistne
IP zaznamenána

rbel-star

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Materska dovolena - OSVC nebo zamestnanec
« Odpověď #11 kdy: Červen 10, 2009 »

Dobrý den, moc prosím o radu. Jsem OSVČ a dosud jsem si neplatila emocenské pojištění. Ale nyní bychom se chtěli pokoušet o miminko, tak od 1. června se učasním nemocenského pojištění. První platbu provedu od 1-20. července. Jen nevím kolik mám platit, je to tak že čím víc budu platit, tím víc dostanu peněz v PPM?  Ptala jsem se na OSSZ a tam mi řekli, že mi nemůžou říct kolik budu dostávat peněz. Když si budu platit těch 1000Kč budu dostávat 28000Kč PPM?  Táké jsem zaměstnaná na VPP a čistý výdělek je kolem 5000Kč. Děkuji moc za odpověď.
IP zaznamenána

jojada

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Materska dovolena - OSVC nebo zamestnanec
« Odpověď #12 kdy: Červenec 21, 2009 »

Dobrý den, prosím o radu, nemohu tu najít odpověď na můj případ. V současné době pečuji o dítě do věku jeho 4. let. Se svým zaměstnavatelem mám domluvené neplacené volno.(Mám smlouvu na dobu neurčitou). Zárověň pracuji u stejného zaměstnavatele na dohodu o provedení práce. Dále jsem od ledna 2009 OSVČ s vedlejším příjmem. Neplatím žádné  zálohy na zdravotní, soc. ani nemocenské pojištění. Plánuji v nejbližší době další díťě.
Tak se prosím ptám. Mám nárok na nemocenskou v případě rizik. těhotenství? Mám začít platit nějaké zálohy. Z čeho se mi bude počítat PPM. Předem moc děkuji za odpověď a přeji hezký den.
IP zaznamenána

DaraUK

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Materska dovolena - OSVC nebo zamestnanec
« Odpověď #13 kdy: Květen 26, 2010 »

Dobry den, uz nejakou chvili zkousim vyhledat informace, na co mam narok a na co ne. Jelikoz se porad neco meni. Uz nevim, co plati. Po precteni stovek clanku jsem i diky Vasemu webu dospela k nejakemu zaveru, ale nevim, zda je to spravne.

Nejprve jsem 5 let pracovala v CR jako zamestnanec + jsem v te dobe mela nejake vedlejsi prijmy na zivnostensky list. Pred 3,5 lety jsem odesla pracovat do Britanie jako zamestnanec. Nyni jsem tehotna a chci se vratit do CR.

Mela bych narok na materskou v pripade, ze bych mela 180 dni pred terminem porodu opet otevreny zivnostensky list a platila bych si nemocenskou 1004Kc? Nepredpokladam, ze by vydelek behem tech 180dni byl vyssi nez 50tisic. Uznalo by se mi tech potrebnych 270dni, kdyz jsem je odpracovala v UK a platila tam socialni a zdravotni pokud bych predlozila formular, na kterem by to bylo sepsano? Splnila bych tedy podminky pro poskytnuti materskeho prispevku?

Oni me totiz bud vyhodi, ze uz nemaji praci nebo odejdu vcas, a pokud mam na neco narok, tak bych v CR mohla alespon z neceho zit. Dekuji.
IP zaznamenána

agnes

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 95
Materska dovolena - OSVC nebo zamestnanec
« Odpověď #14 kdy: Září 04, 2010 »

Dobrý den, chci se zeptat, jak je to v případě, že jsem zaměstnaná, ale mou vedlejší činností jsou příjmy jako osvč. existuje varianta, že si platím nemocenské pojištění i jako osvč a PPM by tak mohlo být vypočítáno s obou činností?
IP zaznamenána
Stran: [1] 2