Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2 3 ... 8

Autor Téma: platba SP a ZP u příjmu, které jsou osvobozeny od daně z příjmů FO  (Přečteno 66443 krát)

Tomas

  • Host

Jsem zaměstnancem na HPP a zároveň jako vedlejší činnost podnikám podle zvláštních předpisů (provozuji fotovoltaickou elektrarnu). Zajímá mě, jak je to s příjmy z této činnosti. Z hlediska daně z příjmu FO jsem od této daně osvobozen na dobu 5+1 rok dle §4. Jsou tyto příjmy osvobozeny také po uvedenou dobu od plateb sociálního a zdravotního pojištění? V přehledu pro sociálni pojištění se mají uvádět údaje podle dle daňového přiznání, ale u přehledu pro zdravotní pojištění nic takového uvedeno není. Děkuji za odpověď. Tomáš
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

Osoby, provozující podnikání podle zvláštních předpisů, jsou z hlediska sociálního i zdravotního pojištění považovány za osoby samostatně výdělečně činné.

Sociální pojištění: jste zaměstnán, budete tedy považován za OSVČ vedlejší - více zde:
http://www.jakpodnikat.cz/socialni-pojisteni-vedlejsi-cinnost.php

Zdravotní pojištění: hlavní příjem zřejmě máte ze zaměstnání, příjmy z provozu elektrárny budou vedlejší (pokud budou nižší, než příjmy ze zaměstnání) - více zde: http://www.jakpodnikat.cz/zdravotni-pojisteni.php

Na obou přehledech najdete kolonku, ve které se uvádí, že pojištěnec nemá povinnost podat daňové přiznání.
IP zaznamenána

PAvel F

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2

Přiznám se, že z Vaší odpovědi nejsem moudrý.
Prosím mám-li příjem z fotovoltaické elektrárny ve výši 35000,- za rok a jsem 6 roků osvobozen od daně z příjmu, budu platit po dobu osvobození sociální a zdravotní pojištění nebo ne?

Dle informací, které se mi povedlo získat ,pokud jsem osvobozen od daně , nemusím příjem z elektrárny ani uvádět v daňovém příznání, tudíž nemám co zdaňovat a  tudíž nemusím platit ani zdravotní a sociální.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

Skutečnost, že nejste povinen platit daň z příjmů, nebo nejste povinen podat daňové přiznání ještě neznamená, že nemusíte platit ani pojistné na ZP a SP. V případě souběhu zaměstnání a takto nízkého příjmu z fotovoltaické elektrárny by vám nevznikla povinná účast na důchodovém pojištění, takže byste SP neplatil. Zdravotní pojištění by činilo cca 2.400,- Kč.
IP zaznamenána

PAvel F

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2

Dobře, pokud nepodávám daňové přiznání, neuplatňuji tedy ani náklady a odpisy elektrárny. Co tedy uvedu do přehledu příjmů na sociálku a zdravotní pojišťovnu? Uvedu pouze příjmy a náklady budou rovny nule? Tím pádem zaplatím sociální a zdravotní z celého příjmu (samozřejmě myslím sociální jen pokud přesáhnu onu hranici)?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

Co uplatnit výdaje procentem z příjmů? Při podnikání podle zvláštních předpisů můžete uplatnit výdaje ve výši 40% z příjmů.
IP zaznamenána

mnehyba

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1

Citace: Zdena
Co uplatnit výdaje procentem z příjmů? Při podnikání podle zvláštních předpisů můžete uplatnit výdaje ve výši 40% z příjmů.
Můžete prosím specifikovat, jak to s těmi 40% myslíte? Řeším totiž tu samou situaci... Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

Zákony o pojistných na zdravotní pojištění a sociální zabezpečení vás v otázce příjmů a výdajů, podle kterých vypočítáváte pojistné (platí pro rok 2008), odkazují na zákon o daních z příjmů. Podle § 7, odst. 7 zákona o daních z příjmů můžete uplatnit výdaje procentem z příjmů - bez nutnosti prokazovat skutečné výdaje. V přehledech o příjmech a výdajích pro ZP a OSSZ tedy uvedete své příjmy, ze kterých vypočítáte 40% a tuto částku uvedete jako výdaj. Pojistné pak vypočítáte jen z rozdílu příjmů a výdajů.

Podle § 11/1/f) energetického zákona jste jako držitel licence povinen vést podvojné účetnictví. Výdajový paušál může použít i fyzická osoba, vedoucí účetnictví, jen je třeba mít na paměti, že jej uplatní z příjmů, nikoliv z výnosů (příjmem jsou například i přijaté zálohy).
IP zaznamenána

Jarmila234

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 229

Zdeni prosím o upřesnění výdajových paušálů u fotovoltaiky.Rozumím tomu tak,že výdajový paušál můžu použít jen v případě když se vzdám osvobození od daně z příjmů? Četla jsem i názor,že mohu použít výdajový paušál pokud využiji osvobození od daně z příjmu,což mi připadá hodně divné.Ve výdajových paušálech jsou zahrnuty veškeré výdaje,tedy i odpisy,které by se vedly jen evidenčně.Nějak mi to nesedí,prosím o potvrzení nebo vyvrácení mého pohledu,že pokud se nevzdám osvobození od daně z příjmu,tak nemohu uplatňovat paušální výdaje.
Děkuji moc za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

Máte na mysli výdaje, které uvedete do přehledů? V tom případě můžete podle mého názoru u příjmovky uplatnit osvobození a do přehledů uvedete příjmy (nikoliv výnosy) i když jsou od daně osvobozené a k nim si uplatníte paušální výdaj (letos 60%, od příštího roku už jen 40%). Příjmy a výdaje se pro účely pojistného posuzují podle ZDP, nikde není psáno, že musí korespondovat s daňovým přiznáním. Pokud byste neuplatnila osvobození od daně, tak byste si mohla (posuzováno podle ZDP) uplatnit paušální výdaj.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

Už mi přišel Bulletin, ale ještě jsem neměla čas ho ani vybalit. Teď jsem prolétla odpovědi k dotazům, k fotovoltaice je jich hodně, na straně 66 najdete příspěvky Ing. Ženíškové k sociálnímu pojištění a Ing. Červinky k ZP. Oba shodně uvádějí, že si pro účely pojistného můžete k osvobozeným příjmům uplatnit paušální výdaje.
Hezky to napsala Ing. Ženíšková, dovolím si citovat:
OSVČ, jejíž příjmy jsou od daně osvobozené, zahrnuje do příjmů takový příjem, který by se za příjem ze samostatné výdělečné činnosti považoval pro účely daňové .... To platí i pro výdaje. Do výdajů nelze zahrnout fiktivní odpisy. Výdaje lze uplatnit i v paušální výši.

Dále už jen můj názor. U fotovoltaiky musíte vést účto, takže do přehledů uvedete buď příjmy a k nim paušální výdaje, nebo dílčí základ daně, který byste vykázala při vedení účetnictví (bez odpisů, ty začnete uplatňovat až skončí osvobození).
IP zaznamenána

Jarmila234

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 229

To mi hlava nebere,to znamená,že pokud uplatním osvobození od daně z příjmu,do daňového přiznání nebudu uvádět nic a do přehledů uvedu osvobozené příjmy a k tomu paušální výdaje.
Po 5+1 roku,když skončí osvobození,tak do daňového přiznání budu uvádět příjmy a ve výdajích uvedu buď odpis,(začnu odepisovat)nebo použiji opět paušální výdaje.
Je mi jasné,že sociálka zatím není nijak propojena s FÚ a jedou si podle svých předpisů,ale není to nějak napadnutelné ze strany sociálky,pokud by se to nějak kontrolovalo.
Jinak díky za reakci,jsem z toho fakt zmatená,jde o to,zda mohu tento postup někomu doporučit a mám obavy aby z toho v budoucnu nebyly nějaké potíže.Za pár let, až se to nějak vyřeší i v zákonech,budou najednou všichni chytří.
IP zaznamenána

Jarmila234

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 229

Bulletin už mám taky,zadávala jsem dotaz ohledně přechodu z DE na PÚ a bohužel jsem napsala,že první fa Eonu byla za 6/09 a nenapsala jsem,kdy byla uvedena do provozu a bylo mi odpovězeno,že převod provedu k 1.6.2009.Na businnes už to někdo napadl,že to má být ode dne a ne od měsíce.Můj klient má doklad,že FV byla uvedena do provozu 29.5.09 a první fa byla účtována za červen.Tak zas nevím,jestli mám překlopit k 29.5. nebo k 31.5.Asi se tím nebudu až tak trápit,výsledek stejně vyjde na konci roku stejný.
Ty příspěvky ohledně SP+ZP jsem četla jen tak zběžně,neboť mě vůbec nenapadlo,že by to mohlo být tak jak uvádíte.Tak si to musím celé pořádně pročíst.
Děkuji moc
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

Účetnictví by se správně mělo vést ode dne zahájení činnosti _ viz § 4/6 ZoÚ. Jestliže uvedl FVE do provozu 29.5.09, tak by měl přesedlat na účto k tomuto dni. Také bych si tím příliš nelámala hlavu a překlopila bych DE do účta k 31.5.09.
IP zaznamenána

Jarmila234

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 229

Zdeni,jste skvělá,píšete odpovědi tak nějak lidsky srozumitelně,já vím na spoustu dotazů odpovědi,ale nevím jak to správně formulovat.Vy sice hodíte nějaký paragraf,ale vysvětlíte to tak,že to pochopí i laik.Na rozdíl od bussines jak neuvedete paragraf,tak se do vás okamžitě někdo pustí.Ale to je jiná.Ještě prosím o potvrzení mého předcházejícího příspěvku ohledně placení SP+ZP,nějak jsme si odpovídaly ve stejný okamžik.Je to skutečně tak,že i když uplatním osvobození,přesto můžu do přehledů použít paušální výdaje?Z bulletinu to tak sice vyplývá,ale nemůžu si pomoc,pořád mi to připadá nějaké divné.
Děkuji za případnou odpověď.
IP zaznamenána
Stran: [1] 2 3 ... 8