Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Začínající OSVČ + zálohy na daně  (Přečteno 2903 krát)

Obelix

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Začínající OSVČ + zálohy na daně
« kdy: Březen 30, 2010 »

Dobrý den,

od 1. 4. hodlám začít podnikat jako OSVČ bez živnosti (dle autorského zákona) a bude to můj hlavní příjem. Potřeboval bych poradit, jak je to se zálohami na soc. a zdrav. pojištění. Omlouvám se za možná přílišnou absurditu otázek, ale jsem bez předchozích zkušeností (resp. jsem celý dosavadní život pracoval jako zaměstnanec)

1) Když se půjdu registrovat na živ. úřad, zapisuji zde automaticky, že budu plátcem minimálních záloh (1720 + 1601 Kč)?

2) V prvních třech měsících letošního roku jsem byl standardně zaměstnán a mým vedlejší příjmem byla činnost, které se od 1. 4. chci věnovat jako hlavní činnosti. V únoru mi byla vystavena smlouva o vytvoření díla - překladu (dle aut. z.) na 2300 Kč (platba doručena v březnu). V březnu vystaven opět stejný typ smlouvy na 2750 Kč (platba dorazí až v dubnu). Je to tak, že pokud jsem v daných měsících, kdy byly smlouvy vystaveny trvalý pracovní poměr u zaměstnavatele, který za mě platil soc. i zdrav. pojištění, nebudou již tyto smlouvy podléhat dalšímu zdanění? (vzhledem k jejich výši) A nebude ta smlouva, která byla vystavena v březnu a proplacena bude v dubnu, podléhat nutnosti evidence pro hlavní příjem, který bude zřízen od 1. 4.? (hodlám využívat paušální výdaje procentem - tedy nejspíš oněch předpokládaných 40%).

Pokud se někdo ztratil v předchozí otázce, tak zde je malé shrnutí. Rozhoduje o evidenci dokladů datum, kdy peníze přišli na účet, nebo to, kdy byla vystavena daná smlouva?

Děkuji moc za váš čas.
IP zaznamenána

Selina

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Začínající OSVČ + zálohy na daně
« Odpověď #1 kdy: Duben 08, 2010 »

Dělám totéž, tak se pokusím poradit: na živnostenském úřadě se registrovat nebudete, protože přece neprovozujete živnost. Musíte se ale zaregistrovat na finančáku (dostanete daňové číslo - ne IČO, je to něco jiného).
V druhém dotazu pletete SP a ZP a daně. V době, kdy jste byl zaměstnán, bylo překladatelství vaše vedlejší činnost. Po ukončení zaměstnání je to hlavní činnost. Takže až budete na konci roku počítat daně a odvody, budete uvádět 3 (respektive 2, začínal jste v únoru, tak zbytečně neplaťte i za leden) měsíce vedlejší činnosti a 9 měsíců hlavní. Podle toho se také odvody budou počítat. Na přehledech pro ZP a SSZ je podrobný návod, podle toho to zvládnete. Za únor a březen zaplatíte na ZP a SP minimální zálohy určené pro vedlejší činnost, které jsou nižší než těch 1720 a 1601.
S tou evidencí bohužel nevím :(
IP zaznamenána

newbie

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 21
Začínající OSVČ + zálohy na daně
« Odpověď #2 kdy: Duben 09, 2010 »

Mám hodně podobný problém, tak ho zapíšu sem, abych nemusel zakládat nové vlákno. Od 1.4 mám začátek živnosti. 29.3 mně došla na soukromý účet platba 2000 Kč za překlad díla dle Aut. zák. - SOD, překlad proběhl v únoru. Musím tuto platbu dodatečně přiznat na Úřadu práce, kde jsem byl veden do 31.3, jako brigádu, nebo to nemám hlásit a musím ji danit v rámci podnikání, které začlo až 1.4?

Na uvedenou činnost mám Smlouvu o dílo - překlad dle Aut. zák.

V případě, že to musím danit, jak to mám udělat s tím, že platba přišla na soukromý účet? Podnikatelský účet bohužel v době překladu ještě nebyl zaktivován, nyní již je. Mám tedy převést ony 2000 ze soukromého účtu na podnikatelský pro jednotnost a přehled?

Děkuji.

Děkuji
IP zaznamenána

Selina

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Začínající OSVČ + zálohy na daně
« Odpověď #3 kdy: Duben 13, 2010 »

Já bych to možná nechala plavat - šlo o první příjem, kdy jste ještě nevěděl, že se tím chcete živit. Pak jste zjistil, že budete tuto činnost vykonávat soustavně, založil jste živnost a od té chvíle daníte. Ale jestli to chcete mít tip ťop do poslední kačky, tak mě neposlouchejte :)
Mimochodem, na překlady podle aut. zákona nemusí být živnosťák. Záleží ovšem na tom, co budete nejvíc překládat a jak jste domluvený s těmi, co vám budou dávat práci.
IP zaznamenána

newbie

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 21
Začínající OSVČ + zálohy na daně
« Odpověď #4 kdy: Duben 13, 2010 »

No já jdu tak nějak cestou nejmenšího odporu :-) Živnosťák nepotřebuju - to vím, v podstatě od 1.4 se tím trochu i živím, šlo mi právě jen o tu jednu SOD , která přišla v březnu na účet v době, kdy jsem byl na pracáku. Od 1.4 samozřejmě už další daním.
IP zaznamenána
Stran: [1]