Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: Přechod na výdaje paušálem-podvojné účetnictví  (Přečteno 13017 krát)

lira

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7

Dobrý den Zdeno, snažila jsem se pročíst ve fóru vše dostupné o přechodu na výdaje paušálem, ale nenašla jsem vše.
Od začátku podnikání jako OSVČ vedu podvojné účetnictví. Za všechny roky zpětně jsem uváděla náklady dokladově, ne paušálem. Pokud bych za rok 2008 přešla na výdaje paušálem, jak správně postupovat? Co se týká roku 2007, zdanila jsem samozřejmě i prosincové fa, které byly zaplaceny až v lednu 2009. Domnívám se tedy, ža za rok 2007 bych dodatečné opravné dávat nemusela, protože jsem vše zdanila. ..Jak postupovat s příjmy, které obdržím v roce 2009, abych nedanila znovu? V lednu 2008 jsem dostala peníze za prosincové fa 2007, které byly daněny již v r.2007.Jak tedy správně určit příjmy roku 2008. Uvést všechny příjmy (peníze), které v r.2008 obdržím a do odd E vypsat součet prosincových fa jako položky snižující základ daně? Nebo tyto vůbec do součtu neuvádět? Zrovna tak jak naložit s prosincovými fa/2008, kdy peníze dostanu v lednu 09..do příjmů uvést nebo ne, když vedu podvojné účetnictví... Pokud bych na výdaje paušálem přešla, musím pokračovat v účetnictví? Zaúčtovat vekeré doklady (fa, banka, náklady..),  přestože N uvedené na daňovém přiznání (paušál) budou zcela jiné? Budu stále přikládat k daň. přiznání Rozvahu a Výsledovku?
děkuji předem za odpověď, radka
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Přechod na výdaje paušálem-podvojné účetnictví
« Odpověď #1 kdy: Leden 31, 2009 »

Dobrý den, uveďte, prosím, zda vedete účetnictví povinně (jste například občankou ze země mimo EU a nemáte povolení k trvalému pobytu), či dobrovolně a zda je vedete alespoň 5 let. Neběží vám nějaký leasing?
IP zaznamenána

lira

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Přechod na výdaje paušálem-podvojné účetnictví
« Odpověď #2 kdy: Leden 31, 2009 »

Dobrý den. Podvojné účetnictví vedu dobrovolně už asi 14 let. Leasing ani jiné závazky nemám, jsem občanka ČR..žádné zvláštnosti. Trochu jsem se po problematice pídila, a zkusím popsat postup. Zdanila bych za rok 2008 příjmy dle výnosů (jako obvykle v PÚ- tudíž i prosincové fa 2008, které mi budou uhrazeny v 2009, čímž zachovám časovou sounáležitost min let) a nedala bych tam příjmy za prosincové 2007, protože ty již zdaněny byly. Takže z výnosů 50 % k dani. Úcetnictví povedu dál..jestli jsem to dobře pochopila, tak stejně bych ještě 5 let musela. V účetnictví akorát vynechám odpisy za 2008 a odložím na další roky, zaúčtuji daň, která mi vyjde po uplatnění 50% nákladů...a budu i následující roky účtovat dál. Rozvahu a výsledovku odevzdávat na FÚ nebudu, vytisknu jen pro sebe. Jednak nevím, zda příští rok budu využívat 50% paušál nákladů, nebo padne vláda (snad ne) a změní se celý systém...takže abych měla z čeho vyjít v dalších letech. Za rok 2007 nic dodaňovat nebudu, protože jsem vlastně všechno za tento rok zdanila. Je tato úvaha i postup správný? Mám FÚ ještě něco dodat? Třeba vypsat na kus papíru stav pohledávek, závazků, či čeho.. děkuji R.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Přechod na výdaje paušálem-podvojné účetnictví
« Odpověď #3 kdy: Leden 31, 2009 »

Účetnictví jste vedla dostatečně dlouho, takže můžete ukončit jeho vedení k 312.12.2007 a od roku 2008:
a) vést daňovou evidenci - nedoporučuji. Jste zvyklá na účetní postupy a myšlení, z daňové evidence byste byla nešťastná
b) nevést ani účto, ani evidenci, pouze evidovat příjmy, ze kterých budete vypočítávat výdaje  (a také byste měla evidovat pohledávky)

Můžete ale zůstat u vedení účetnictví a pro účely daně z příjmů uplatňovat výdaje procentem z příjmů. Při změně způsobu uplatňování výdajů je třeba se podívat do přiznání za minulý rok (pokud chcete uplatnit paušál za rok 2008, pak zkoumáte přiznání za rok 2007), jestli vám nevznikla povinnost upravit základ daně za zdaňovací období, které předchází změně způsobu uplatňování výdajů. Pokud jste vedla účetnictví, pak byste musela upravit základ daně pouze v případě, že jste vykázala zůstatky na účtech časového rozlišení, rezerv, nebo opravných položek. Všechno ostatní už jste - jak píšete - zdanila. Do daňového přiznání za rok 2008 si z účetnictví vyzobejte PŘÍJMY (nikoliv výnosy) a to jen takové příjmy, které budou předmětem daně v roce 2008 - tedy bez lednových příjmů za prosincové faktury z roku 2007. Tyto faktury bych neuváděla ani v tabulce E jako položky snižující základ daně, neboť podle § 23/4/d) ZDP se částky, které už jednou byly zdaněny, nezahrnují do základu daně.
Nezaplacené faktury z prosince 2008 do příjmů nezapočítávejte - příjem budete mít až v roce 2009. K daňovému přiznání za rok 2008 přiložte výkazy, ty jsou pro poplatníka, vedoucího účetnictví, povinnou přílohou i když uplatňuje výdaje procentem z příjmů. Ještě bych chtěla upozornit na jednu věc. V době uplatňování výdajů paušálem nelze přerušit odpisování majetku. Odpisy vedete dál, ale pouze evidenčně, jsou obsaženy v paušálním výdaji.
IP zaznamenána

lira

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Přechod na výdaje paušálem-podvojné účetnictví
« Odpověď #4 kdy: Únor 01, 2009 »

Ano souhlasím, mám v plánu v účetnictví pokračovat..jak píšete, jiné než podvojné účetnictví neumím a měla bych v tom hokej. Píšete, vyzobat příjmy, ne výnosy...logicky k jedn.úč.ano, ale pokud budu pokračovat v podvojném a přiznám i prosincové fa (úmyslně..nevím zda příští rok použiji paušál či skutečné N, tak abych nemusela dodaňovat), je to špatně? Mohu přiznat i prosincové? Nebo nesmím? Logicky to u FÚ uhájit lze, ne?..když tím vlastně nebudu měnit časovou návaznost... Časové rozlišení ani rezervy nemám, jen odpisy a ty tedy u paušálu nelze přerušit, jak píšete, tudíž jakoby o tento rok odepisování přijdu..jestli to dobře chápu.. Rozvahu a výsledovku tedy předložím..Nevadí, když tedy náklady nebudou souhlasit s tím co bude na daňovém přiznání? Děkuji mnohokrát za odpovědi, R.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Přechod na výdaje paušálem-podvojné účetnictví
« Odpověď #5 kdy: Únor 01, 2009 »

Prosincové faktury opravdu nemůžete zahrnout do příjmů. Součet příjmů je totiž základem pro výpočet výdajů,  vy byste tento základ navýšila a tím byste neoprávněně uplatnila vyšší výdaje (a samozřejmě také snížila základ daně). Výdaje procentem lze uplatnit jenom z příjmů, nikoliv např. z výnosů, nebo z pohledávek. Pokud byste příští rok použila skutečné výdaje, pak budete muset zvýšit základ daně o pohledávky, ke kterým si ale nemůžete uplatnit žádné výdaje. Bohužel, změny způsobu uplatňování výdajů občas přinášejí problémy i finanční ztráty, které si člověk předem neuvědomí. Nejlépe jsou na tom poplatníci, kteří nemívají na konci roku žádné zásoby, pohledávky a závazky.

Ano, používáním paušálu přicházíte o odpisy.

Vůbec nevadí, že náklady nebudou souhlasit s tím, co bude na daňovém přiznání.
IP zaznamenána

lira

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Přechod na výdaje paušálem-podvojné účetnictví
« Odpověď #6 kdy: Únor 04, 2009 »

děkuji mnohokrát
IP zaznamenána

Vašek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Přechod na výdaje paušálem-podvojné účetnictví
« Odpověď #7 kdy: Březen 03, 2009 »

Měl bych další dotaz k přechodu na paušální výdaje z účetnictví.Paušální výdaje chci uplatnit za rok 2008.V roce 2007 jsem přijal zálohu 2000000 Kč bez dph a zaúčtoval na 324.V roce 2008 jsem vystavil fakturu na 3000000 Kč bez dph a od té odečetl přijatou zálohu z roku 2007.Jaký příjem budu v roce 2008 počítat?Skutečně jsem v roce 2008 dostal jen 1000000 Kč,ale záloha nebyla v roce 2007 zdaněna a u přechodu z účetnictví úpravy o zálohy nejsou uvedeny.
Další dotaz je na prodej odepsaného hmotného majetku v roce kdy uplatnuji výdaje paušále.Můžu příjem zahrnout do celkových příjmů a uplatnit výdaje paušálem nebo příjem zdanit dle §10 a neuplatnit žádné výdaje.
Účetnictví vedu dobrovolně od 1.1.2005.Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Přechod na výdaje paušálem-podvojné účetnictví
« Odpověď #8 kdy: Březen 12, 2009 »

V roce 2008 budete počítat jen příjem, tedy 100 tis. Kč.

Pokud vedete účetnictví, pak máte obchodní majetek, takže prodej majetku zdaňujete v § 7 (včetně uplatnění paušálního výdaje).

Pěkný článek k uplatňování paušálních výdajů si můžete přečíst zde:
http://www.ucetnisvet.cz/ucetnisvet/odborna-sekce/clanky/detail-clanku/&link_back=558&clanek=4749
IP zaznamenána

Vašek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Přechod na výdaje paušálem-podvojné účetnictví
« Odpověď #9 kdy: Březen 15, 2009 »

Děkuji za odpověď.Prodej majetku je mi z odpovědi a z odkazu zcela zřejmý.
Není mi ,ale jasné kdy dojde ke zdanění zálohy přijaté v roce 2007.Při přechodu z účetnictví na paušální náklady není o přijatých zálohách nic řečeno a v roce 2008 daním jen skutečný příjem.Nedochází tímto k daňovému úniku?
Dále si nejsem jist zda lze z příjmu za rok 2008 vyřadit přijaté příjmy za pohledávku roku 2007 jak uvedla ve svém příspěvku lira i když už je jednou zdanila v roce 2007.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Přechod na výdaje paušálem-podvojné účetnictví
« Odpověď #10 kdy: Březen 19, 2009 »

Nevím, co se zálohou, ale pochybuji, že by unikla zdanění. Co třeba nepeněžní příjem v roce 2008, kdy zálohu vyúčtováváte?
Příjmy za zdaněnou pohledávku lze vyřadit podle § 23/4/d) ZDP.
IP zaznamenána

Jiří S.

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Přechod na výdaje paušálem-podvojné účetnictví
« Odpověď #11 kdy: Listopad 12, 2010 »

Dobrý den paní Zdeno,
v letošním roce mám příjem z prodeje pozemků, který budu uvádět v daňovém přiznání v příloze č.2 , § 10 Ostatní příjmy. Jelikož nemám prokazatelné výdaje, nevím zda se mohou náklady propočtávat v tomto případě v %, jako náklady paušální.
Děkuji za radu
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Přechod na výdaje paušálem-podvojné účetnictví
« Odpověď #12 kdy: Listopad 12, 2010 »

Pokud pozemky vlastníte déle než 5 let (v případě zděděných pozemků od přímého příbuzného nebo manžela se započítává i doba, po kterou pozemek vlastnil zůstavitel) a nebyly zařazeny v obchodním majetku, tak je příjem osvobozen od daně a nemusí se uvádět v daňovém přiznání.

Pokud musíte přiznávat ke zdanění, tak výdajem bude nabývací cena pozemku (za kolik jste koupil, jaká byla cena pro dědické řízení, nebo pro daň darovací) a zaplacená daň z převodu nemovitosti, dále by se daly uplatnit prokázané úhrady za ověřování podpisů a listin, za právní pomoc, správní poplatky při zápisu do katastru nemovitostí. Paušální výdaje se v těchto případech nedají použít.
IP zaznamenána

cacenka

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 52
Přechod na výdaje paušálem-podvojné účetnictví
« Odpověď #13 kdy: Listopad 15, 2010 »

Dobrý den, prosím velmi o radu. Příspěvky jsem poctivě pročetla především Vaši diskusi s \"členkou lira\". Navazuji na Vaši debatu a prosím  o odpovědi. Jsem OSVČ vedoucí účetnictví, dobrovolně, účetnictví vedu 3 roky, dříve daňová evidence. Pokud uváděné roky v diskusi aktualizuji tzn. konkrétně v roce 2010 budu uplatňovat výdaje paušálem platí vše, co bylo sděleno v této diskusi (zda nedošlo k nějaké novelizaci předpisů)?

Dále mě zajímá postoj k leasingu. Počátek v roce 2007, uhrazena záloha, která byla zaúčtována 381/314, každý měsíc se do nákladů dostává vypočtená poměrná část 518/321 mínus odpočet uhrazené zálohy 321/381. K 31.12.2009 činil zůstatek na účtě 381 93.240,-. V roce 2010 náklady na leasing činily 227.724,- (222.666 leasing+pojištění 5.058). Po odpočtu poměrné části uhrazené zálohy v roce 2007 bylo leasingové společnosti v roce 2010 zaplaceno 159.075,-. Nevím, jak se k tomu postavit tedy vzhledem k plánovanému kroku přechodu na paušální výdaje. Leasing skončil 9/2010. Každý měsíc, kdy byl leasing účtován, byl ihned v příslušném měsíci uhrazen. K 31.12.2009 nebyly žádné zásoby či neuhrazené závazky.

V případě, že z nedoplaceného leasigu vznikne povinnost dodatečného daňového přiznání za rok 2009 a za předpokladu navýšení daňového základu, jakým způsobem FÚ doměřuje penále? Kolik v současné době činí penále? Jak za daného předpokladu postupovat k přehledům na ZP a SP. Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Přechod na výdaje paušálem-podvojné účetnictví
« Odpověď #14 kdy: Listopad 20, 2010 »

Pro rok 2010 platí vše tak, jak bylo sděleno v diskusi

Nedoplacený leasing nemusíte dodaňovat. Do základu daně roku 2009 jste zahrnula poměrnou část leasingu, která připadla na zdaňovací období roku 2009. Poplatník, vedoucí účetnictví, upravuje základ daně (kopíruji z ustanovení § 23/8 ZDP): o zůstatky vytvořených rezerv a opravných položek, výnosů příštích období, výdajů příštích období, příjmů příštích období a nákladů příštích období; avšak nájemné včetně nájemného u finančního pronájmu s následnou koupí najatého hmotného majetku se do základu daně zahrne pouze v poměrné výši připadající ze sjednané doby na příslušné zdaňovací období do ukončení podnikatelské činnosti a do ukončení pronájmu

V původní diskusi jsem se zajímala o leasing z jiného důvodu. Pokud by p. Lira nevedla účetnictví, ani daňovou evidenci, pak by nemohla při ukončení smlouvy splnit podmínku zařazení předmětu leasingu do obchodního majetku a hrozilo by doměření dříve uplatněného nájemného. Vy povedete účetnictví i nadále, v 09/2010 zařadíte auto do obchodního majetku a tím splníte podmínky § 24/4 ZDP.

Pokud jste netvořila rezervy, nebo nemáte zůstatky na účtech časového rozlišení (kromě leasingu), tak nemusíte podávat dodatečné daňové přiznání za rok 2009, ani opravné přehledy na ZP a SP.
IP zaznamenána
Stran: [1] 2