Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: Sociální a zdravotní pojištění X daně z příjmů  (Přečteno 7887 krát)

Nayli-n

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5

Dobrý den,
Podnikám a zjistila jsem, že od roku 2008 si sociální a zdravotní pojištění nemohu dát do výdajů, jako nákladovou položku. Je to pravda??? Pokud tomu tak je, tak tyto výdaje povedu v kolonce výdaje neovlivňující základ daně a při daňovém přiznání z těchto výdajů musím zaplatit daň z příjmů???
Dále se chci zeptat jaká je nezdanitelná položka na poplatníka a jaká na nezletilé děti, na které budu uplatňovat odpočet?
Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Sociální a zdravotní pojištění X daně z příjmů
« Odpověď #1 kdy: Leden 25, 2009 »

Pojistné na ZP a SP opravdu není od roku 2008 daňově uznatelným výdajem. Sleva na poplatníka činí 24.840,- Kč, daňové zvýhodnění na vyživované dítě 10.680,- Kč.
Daňová zvýhodnění a slevy na dani za rok 2008 čtěte zde:
http://www.jakpodnikat.cz/sleva-na-dani.php
IP zaznamenána

Pedros2

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Sociální a zdravotní pojištění X daně z příjmů
« Odpověď #2 kdy: Únor 08, 2009 »

Rád bych shrnul obecně dopady této reformy - jestli mi to prosím můžete někdo potvrdit. Díky.
1) jednotnými 15% a velkou slevou 24840 na poplatníka  zaplatíme většinou menší daň.
2) Tím že nemohu dát do nákladů soc + zdrav pojištění se mi v řádku 24 výkazu pro sociálku a řádku 15 výkazu pro VZP  objeví výrazně větší příjmy (základy k výpočtu) a tím zaplatíme na tyto pojištění poměrně značný doplatek  i když moje příjmová i výdajová bilance je přibližně stejná jako loni.
Daň mám menší o cca 4000, ale doplatek na  VZP 5500 a na socku 15500.  

Chápu že to zde nelze probírat detailně, ale skutečně vychází z reformy výsledek menší daň a vyšší pojistné?
Autorka tohoto příspěvku zmiňuje že výdaj za pojistné uvede v kolonce neovlivňující základ daně, ale to výši VZP a soc neovlivní, že?  Díky!
Petr
IP zaznamenána

Aber

  • Host
Sociální a zdravotní pojištění X daně z příjmů
« Odpověď #3 kdy: Únor 09, 2009 »

Dobrý den, platby zdravotního a sociálního pojištění, které si platí podnikatel (případně i za spolupracující osobu), jsou \"výdaje neovlivňující základ daně z příjmu\". Jak je to prosím s platbami ZP a SP, které podnikatel odvádí z mezd zaměstnanců? To jsou \"výdaje na zajištění příjmů\" nebo od roku 2008 též nutno dát do výdajů neovlivňujících základ daně z příjmů? V účetním programu se mi totiž platby ZP a SP za zaměstnance objevují ve výdajích na zajištění příjmů, platby pojistného podnikatel (daňová evidence) pak ve \"výdajích neovlivňujících základ daně\", tak jsem z toho docela zmatená. Děkuji za radu.
IP zaznamenána

Pedros2

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Sociální a zdravotní pojištění X daně z příjmů
« Odpověď #4 kdy: Únor 09, 2009 »

IP zaznamenána

RenataB

  • Host
Sociální a zdravotní pojištění X daně z příjmů
« Odpověď #5 kdy: Únor 10, 2009 »

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Manžel jako OSVČ bude uplatňovat poprvé výdaje procenty.Do přehledu pro OSSZ a VZP jako výdaj napíši to samé jako do daňového přiznání?  Tzn. částku výdajů %?
Byla jsem se včera zeptat na OSSZ , kde mi mezi dveřmi řekli, že nemám do přehledu psát žádné výdaje, ale mě je to divné.Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Sociální a zdravotní pojištění X daně z příjmů
« Odpověď #6 kdy: Únor 10, 2009 »

Citace: Pedros2
Rád bych shrnul obecně dopady této reformy - jestli mi to prosím můžete někdo potvrdit. Díky.
1) jednotnými 15% a velkou slevou 24840 na poplatníka  zaplatíme většinou menší daň.
2) Tím že nemohu dát do nákladů soc + zdrav pojištění se mi v řádku 24 výkazu pro sociálku a řádku 15 výkazu pro VZP  objeví výrazně větší příjmy (základy k výpočtu) a tím zaplatíme na tyto pojištění poměrně značný doplatek  i když moje příjmová i výdajová bilance je přibližně stejná jako loni.
Daň mám menší o cca 4000, ale doplatek na  VZP 5500 a na socku 15500.  

Chápu že to zde nelze probírat detailně, ale skutečně vychází z reformy výsledek menší daň a vyšší pojistné?
Autorka tohoto příspěvku zmiňuje že výdaj za pojistné uvede v kolonce neovlivňující základ daně, ale to výši VZP a soc neovlivní, že?  Díky!
Petr
Ano, Petře, je to tak, jak píšete. Sníží se daň z příjmů, samozřejmě jenom těm bohatým, chudému živnostníkovi je vysoká sleva na dani na dvě věci (že neuhodnete na jaké?) a zároveň se zvýší odvody sociálního a zdravotního pojištění.

Pro účely výpočtu SP a ZP uvádíte do přehledů své příjmy (ty jsou jasné) a dále výdaje, které se k těmto příjmům vztahují. Zaplacené zálohy na zdravotní a sociální pojištění se sice k těmto příjmům vztahují, platíte je povinně, ale vy je do svých výdajů zahrnout nesmíte a tím pádem budete vypočítávat pojistné z vyššího vyměřovacího základu.

Pokud byste chtěl pátrat po důvodech, proč tomu tak je:

1. Zákon o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění v § 3a říká, že vyměřovacím základem u osoby samostatně výdělečně činné je určité procento (v průběhu let se zvyšovalo ze 35% na 50%) příjmu z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti po odpočtu VÝDAJŮ vynaložených na jeho dosažení, zajištění a udržení.18) Odkaz č. 18 vás nasměruje na
na zákon o daních z příjmů a na způsoby uplatňování výdajů (buď paušál, nebo skutečné), tedy pouze na takové výdaje výdaje, které vám uznává zákon o daních z příjmů.

2. Zákon o pojistném na sociální zabezpečení v § 5b říká: Příjmy ze samostatné výdělečné činnosti a výdaje vynaložené na jejich dosažení, zajištění a udržení se pro účely tohoto zákona posuzují podle zvláštního zákona;54)  ..............  a tím zvláštním zákonem je opět zákon o daních z příjmů.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Sociální a zdravotní pojištění X daně z příjmů
« Odpověď #7 kdy: Únor 10, 2009 »

Citace: Aber
Dobrý den, platby zdravotního a sociálního pojištění, které si platí podnikatel (případně i za spolupracující osobu), jsou \"výdaje neovlivňující základ daně z příjmu\". Jak je to prosím s platbami ZP a SP, které podnikatel odvádí z mezd zaměstnanců? To jsou \"výdaje na zajištění příjmů\" nebo od roku 2008 též nutno dát do výdajů neovlivňujících základ daně z příjmů? V účetním programu se mi totiž platby ZP a SP za zaměstnance objevují ve výdajích na zajištění příjmů, platby pojistného podnikatel (daňová evidence) pak ve \"výdajích neovlivňujících základ daně\", tak jsem z toho docela zmatená. Děkuji za radu.
Účetní program vám to roztřídil správně:-)

1. Platby ZP a SP, které podnikatel odvádí z mezd zaměstnanců, jsou daňově UZNATELNÝM výdajem podle § 24, odst. 2, písmene f) zákona o daních z příjmů (kopíruji část textu:  pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a pojistné na všeobecné zdravotní pojištění hrazené zaměstnavatelem podle zvláštních právních předpisů).

2. Platby ZP a SP, které hradí podnikatel sám za sebe, jsou daňově NEUZNATELNÝM výdajem podle § 25, odst. 1, písmene g) zákona o daních z příjmů (kopíruji vybrané části textu: pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a pojistné na všeobecné zdravotní pojištění hrazené poplatníkem majícím příjmy z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti).
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Sociální a zdravotní pojištění X daně z příjmů
« Odpověď #8 kdy: Únor 10, 2009 »

Citace: RenataB
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Manžel jako OSVČ bude uplatňovat poprvé výdaje procenty.Do přehledu pro OSSZ a VZP jako výdaj napíši to samé jako do daňového přiznání?  Tzn. částku výdajů %?
Byla jsem se včera zeptat na OSSZ , kde mi mezi dveřmi řekli, že nemám do přehledu psát žádné výdaje, ale mě je to divné.Děkuji za odpověď.
Do výdajů uveďte částku výdajů %. Na OSSZ vás asi chtěli upozornit, že do výdajů v přehledu nemáte zahrnovat zaplacené zálohy na pojistné.
Pokud manžel vedl v roce 2007 daňovou evidenci a od roku 2008 přechází na uplatňování výdajů procentem z příjmů, tak by si měl zkontrolovat, zda mu nevznikla povinnost úprav základu daně podle § 23, odst. 8 zákona o daních z příjmů.
IP zaznamenána

Krokus

  • Host
Sociální a zdravotní pojištění X daně z příjmů
« Odpověď #9 kdy: Únor 26, 2009 »

Prosím o radu - při přechodu z daňové evidence na uplatnění výajů paušálem \"dodaním\" pohledávky, závazky atd. Dostanu zřejmě penále a zaplatím. Jak je to ale s odvody na SP a ZP - také je nuto podat nový přehled a doplatit? Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Sociální a zdravotní pojištění X daně z příjmů
« Odpověď #10 kdy: Únor 27, 2009 »

Dodanění při změně způsobu uplatňování výdajů je úpravami základu daně, které nejsou důvodem k podání nových přehledů. Dodaněné příjmy a výdaje by se měly promítnout do přehledů až v roce, ve kterém došlo k jejich úhradě.
IP zaznamenána

reny

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Sociální a zdravotní pojištění X daně z příjmů
« Odpověď #11 kdy: Březen 09, 2009 »

Dobrý den,manžel je OSVČ a moc nechápeme přehled OSSZ 08-považovám za osvč 12měsícú z toho byl v neschopnost 5měsíců/osvobozen od placení záloh/a přesto nám bylo řečeno že se minimální vyměřovací základ neodečítají měsíce v nesch./5390/jeden měsíc,ale zaplatí z částky 64680,-/nám vyšla ještě menší/ prosím poraďte a nebo jeli možno to někde si vypočítat jako daň z příjmu .děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Sociální a zdravotní pojištění X daně z příjmů
« Odpověď #12 kdy: Březen 09, 2009 »

Záleží na tom, jestli pobíral, nebo alespoň měl nárok na nemocenskou ze zdrojů nemocenského pojištění OSVČ. Pokud ano, pak můžete snížit minimální vyměřovací základ o počet měsíců, ve kterých byl celý měsíc (od prvního do posledního dne) v pracovní neschopnosti. Pokud nepobíral nemocenskou (nebyl dobrovolně nemocensky pojištěn u OSSZ), pak je po celý rok považován za zdravého a nemůže krátit minimální vyměřovací základ.
Přehled si můžete propočítat v elektronické verzi, která vám opraví chyby. Najdete zde:
http://www.cssz.cz/cz/e-podani/ke-stazeni/
IP zaznamenána

maamina

  • Host
Sociální a zdravotní pojištění X daně z příjmů
« Odpověď #13 kdy: Březen 14, 2009 »

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na dvě věci:
1) jaký paušál (%výdajů)  může uplatnit sportovec - nemůžu to nikde najít - DĚKUJI
2)Pokud je OSVČ i zaměstnancem jak vyplním Přehled pro VZP a OSSZ - dělám to prvně a jsem z toho nějaká zmatená.
Chápu že píši pouze příjmy a výdaje a pak do kolonky Úhrn vym.základů ze zaměstnání ale co s těma zálohama to fakt nevím - on žádné neplatil - jen zaměstnavatel a pak my tedy vyjde strašně velkej nedoplatek.
Moc děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Sociální a zdravotní pojištění X daně z příjmů
« Odpověď #14 kdy: Březen 16, 2009 »

1) pokud má na sportovní činnost ŽL, tak 50%, bez ŽL 40%.
2) kolonku vyměřovací základ ze zaměstnání vyplňujete v případě, že vyměřovací základ z podnikání a vyměř. základ ze zaměstnání jsou v součtu vyšší, než 1 034 880,- Kč, pokud ne, pak zapíšete nulu.
IP zaznamenána
Stran: [1] 2