Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Prodej PC v evidenci  (Přečteno 1661 krát)

JirkaV

  • Host
Prodej PC v evidenci
« kdy: Listopad 30, 2008 »

Dobrý den,

před rokem jsem zakoupil počítač, který využívám ke své práci. Z důvodu větší mobility však potřebuji koupit notebook. Mohu tento počítač (cena cca 20.000,-) prdat soukromé osobě? Musím z přijaté částky zaplatit daň? A pokud ano, v jaké výši? Předpokládám také, že budeme muset uzavřít Kupní smlouvu.

Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14918
Prodej PC v evidenci
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 01, 2008 »

Nepotřebný obchodní majetek můžete prodat, třeba soukromé osobě. Příjem z prodeje bude předmětem daně z příjmů. Pokud prodáte počítač z obchodního majetku, pak se bude jednat o příjem z podnikání podle § 7 zákona o daních z příjmů a příjem vám též vstoupí do vyměřovacích základů pro odvod zdravotního a sociálního pojištění. Jestliže počítač vyřadíte před jeho prodejem z obchodního majetku, pak budete přiznávat příjem pouze v daňovém přiznání, bude se jednat o ostatní příjmy podle § 10 zákona. Daň z příjmů činí 15%. Kupní smlouva může být uzavřena i ústně. Pokud budete počítač prodávat osobě blízké (příbuznému v řadě přímé, sourozenci, manželce, případně registrovanému partnerovi, nebo jiné osobě poměru rodinném), tak byste měl prodat za cenu, která je obvyklá (například za kterou byste stejný, či podobný počítač koupil v bazaru). Pokud budete prodávat nespojené osobě, pak prodáváte za cenu, na jaké jste se dohodli.
IP zaznamenána

JirkaV

  • Host
Prodej PC v evidenci
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 06, 2008 »

D9ky moc za odpověď.
IP zaznamenána
Stran: [1]