Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: daňově uznatelné výdaje  (Přečteno 15741 krát)

Tomáš

  • Host
daňově uznatelné výdaje
« kdy: Únor 03, 2008 »

Dobrý den,

nevíte někdo, zda si mohu dát do nákladů například papíry a inkoust do tiskárny, kterou však v účetnictví nemám? Uzná mi tyto výdaje FÚ ??? Mnohokrát díky, Tomáš
IP zaznamenána

jirka

  • Host
daňově uznatelné výdaje
« Odpověď #1 kdy: Únor 07, 2008 »

Dobrý den, mám daňovou evidenci, v ní auto, silniční daň platím, ale teď jsem zjistil, že zálohy na daň mám ve výdajích nesnižujících základ daně místo v režiích už 2 roky po sobě. Je to problém nebo to v DE lze? Asi s tím už nic nenadělám nebo ano? Za odpověď předem děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
daňově uznatelné výdaje
« Odpověď #2 kdy: Únor 18, 2008 »

Žádný problém, pouze jste si neuplatnil výdaj, který jste uplatnit mohl. Pokud chcete zpětně snížit daňový základ  o zaplacenou SD, pak budete muset podat dodatečná daňová přiznání. Ovšem může to zůstat tak, jak to je, uplatnění výdaje je vaším právem, nikoliv povinností.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
daňově uznatelné výdaje
« Odpověď #3 kdy: Únor 18, 2008 »

Citace: Tomáš
Dobrý den,

nevíte někdo, zda si mohu dát do nákladů například papíry a inkoust do tiskárny, kterou však v účetnictví nemám? Uzná mi tyto výdaje FÚ ??? Mnohokrát díky, Tomáš
Pokud vlastníte nějakou tiskárnu a těch inkoustů a papíru bude přiměřeně, tak byste mohl výdaje obhájit.
IP zaznamenána

Naďa

  • Host
daňově uznatelné výdaje
« Odpověď #4 kdy: Únor 19, 2008 »

Dobrý den,
víte prosím, který zákon, vyhláška nebo předpis upravuje odpis pohledávky vzniklé ze zaslaného vyúčtování lékárny na pojišťovnu, když následně  pojišťovna vrátí recepty nebo poukazy s tím, že pojištění zaniklo, fakturu neuhradí  a tímpádem vzniká lékárně škoda.
Děkuji.
IP zaznamenána

Vandr

  • Host
daňově uznatelné výdaje
« Odpověď #5 kdy: Únor 21, 2008 »

Dobrý večer, prosím o radu, je přijatá kauce při pronájmu bytu zdanitelným příjmem? Děkuji moc za odpověď.
IP zaznamenána

Iva

  • Host
daňově uznatelné výdaje
« Odpověď #6 kdy: Únor 24, 2008 »

Prosím o radu jakým způsobem uplatnit elektřinu do nákladů. V soukromé garáži mám zřízenou dílnu a v domě pracuji na počítači - objednávky atd. Vm, že se to počítá přes m2, ale jak přesně postupovat? Mohu dát ještě do nákladů elektřinu za r.07 - DPH již samozřejmě neuplatním. Díky
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
daňově uznatelné výdaje
« Odpověď #7 kdy: Únor 24, 2008 »

Citace: Vandr
Dobrý večer, prosím o radu, je přijatá kauce při pronájmu bytu zdanitelným příjmem? Děkuji moc za odpověď.
Zdanitelnost (či nezdanitelnost) příjmu se posuzuje podle smlouvy. Pokud máte ve smlouvě výslovně uvedeno, že nepřijímáte zálohu, nýbrž kauci (jistotu, vratnou záruku), pak je možné evidovat příjem nedaňově.  Ve smlouvě by mělo být uvedeno, že kauci nelze použít na úhradu běžného, nebo dlužného nájemného a služeb během trvání nájemního vztahu. Ze smluvního ujednání o vrácení kauce by mělo být zřejmé, že bude vrácena až po ukončení nájemního vztahu po vyúčtování služeb a uspokojení vašich případných pohledávek (dlužné nájemné, služby, smluvní pokuty, poplatky z prodlení, náhrady škod atd.).
Bez řádného smluvního ujednání o kauci jsou přijaté peníze spíše zálohou a evidovala bych je jako zdanitelný příjem.
IP zaznamenána

FilipiHelena

  • Host
daňově uznatelné výdaje
« Odpověď #8 kdy: Říjen 14, 2008 »

Dobrý den.
Mám prosbu. Od 1.9.2008 jsme od ÚP zaměstnali zaměstnance, na kterého budeme pobírat dotaci - \"příspěvek na společensky účelná pracovní místa vyhrazená pro uchazeče o zaměstnání\".  Vedeme DE a chtěla jsem se zeptat jak tyto dotace zaúčtovat- jakým účetním pohybem.
Předem děkuji za odpovědi, ještě jsem se s tím nesetkala.
 
Předem děkuji Filipová
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
daňově uznatelné výdaje
« Odpověď #9 kdy: Říjen 16, 2008 »

Příspěvky na společensky účelná pracovní místa mohou mít několik podob - návratná finanční pomoc, příspěvek na úhradu úroků z úvěru, jiný účelový příspěvek, například na mzdové náklady.

Pokud vám byl poskytnut příspěvek na mzdové náklady, pak jej evidujte jako daňový příjem. Jestli si chcete podchytit i pohledávku za ÚP na základě smlouvy, kterou pak spárujete s příjmem peněz na BÚ, to je na vašem rozhodnutí. K příjmu dotace budete mít výdaje na mzdu zaměstnance - hrubá mzda, SP a ZP hrazené zaměstnavatelem. Pro případ kontroly z ÚP si někde sledujte (třeba v notýsku), jak jste dotaci použili.

Dotace od ÚP, které jsou podle smlouvy určeny na úhradu nějakých výdajů, se evidují jako zdanitelný příjem. Pokud by se jednalo o dotaci na pořízení hmotného majetku, pak nejde o zdanitelný příjem, ale snižujete vstupní cenu tohoto majetku.
IP zaznamenána

Helena21

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 15
daňově uznatelné výdaje
« Odpověď #10 kdy: Březen 19, 2014 »

Dobrý den, je platba za odborné školení pro mou osobu při dalším vzdělávání v oboru ve kterém podnikám daňově uznatelný výdaj?  Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
daňově uznatelné výdaje
« Odpověď #11 kdy: Březen 19, 2014 »

Ano.
IP zaznamenána

Helena21

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 15
daňově uznatelné výdaje
« Odpověď #12 kdy: Březen 20, 2014 »

Dobrý den, a výdaj na dopravu na odborné školení, konkrétně za autobus, si také mohu uplatnit? I v případě, že jsem jela z města ve kterém mám provozovnu, nikoli místo podnikání? (provozovna byla cílovému místu blíže, než místo podnikání, lístek stál tedy ještě méně) Děkuji mockrát za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
daňově uznatelné výdaje
« Odpověď #13 kdy: Březen 20, 2014 »

Ano, můžete si uplatnit i výdaj na dopravu z místa, kde máte provozovnu.
IP zaznamenána

Vena1988

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
daňově uznatelné výdaje
« Odpověď #14 kdy: Březen 23, 2014 »

Dobry den podnikam od 8.2013 mam tu nejake doklady o zaplaceni zdravotniho a socialniho a chtel jsem se zeptat ci to mohu dat do vydaju pouze do posledni platby za rok 2013 a nebo jestli tam muzu dat jeste za leden a za unor 2014... Dale mam pausalnbi telefon ktery nemam oficialne vedeny jako telefon k podnikani daji se faktury za telefon napsat do vydaju? Dekuji
IP zaznamenána
Stran: [1] 2