Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: Daň z příjmu a pojistné jako daňový výdaj?  (Přečteno 17099 krát)

Jana Konečná

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 568
    • http://www.jakpodnikat.cz

Jsem zaměstnanec a pracuji ještě jako OSVČ, vedu daňovou evidenci. Chci se zeptat, zda je možné zahrnout daň z příjmu kterou jsem zaplatil letos jako OSVČ a pojistné na důchodové zabezpečení do nákladů. Děkuji za odpověď. Pavel
IP zaznamenána

Jana Konečná

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 568
    • http://www.jakpodnikat.cz
Daň z příjmu a pojistné jako daňový výdaj?
« Odpověď #1 kdy: Říjen 12, 2007 »

Zaplacené pojistné ano, daň z příjmů nikoliv. (Martina)
IP zaznamenána

Jana Konečná

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 568
    • http://www.jakpodnikat.cz
Daň z příjmu a pojistné jako daňový výdaj?
« Odpověď #2 kdy: Říjen 12, 2007 »

Tak na serveru pdnikatel.cz, kde jsem zadal stejnou otázku mi bylo odpovězeno, že to lze.

Tak jak to tedy je?  (Pavel)
IP zaznamenána

Jana Konečná

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 568
    • http://www.jakpodnikat.cz
Daň z příjmu a pojistné jako daňový výdaj?
« Odpověď #3 kdy: Říjen 12, 2007 »

Odpověď najdete v § 24, odst. 2, písm. f) a v § 25, odst.1, písm. s) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů. (Martina)
IP zaznamenána

Jana Konečná

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 568
    • http://www.jakpodnikat.cz
Daň z příjmu a pojistné jako daňový výdaj?
« Odpověď #4 kdy: Říjen 12, 2007 »

Děkuji za odpovědi. Pavel
IP zaznamenána

ola

  • Host
Daň z příjmu a pojistné jako daňový výdaj?
« Odpověď #5 kdy: Leden 04, 2008 »

Jsem zaměstnanec a pracuji ještě jako OSVČ. Jako podnikatel nemám žádné zaměstnance. V rámci své ponikatelské činnosti platím pojistné na sociální zabezpečení a všeobecné zdravotní pojištění jen za sebe - mohu toto pojistné pokládat za daňově uznatelný výdaj? V zákoně je uvedeno, že se to týká pojištění hrazeného ZAMĚSTNAVATELEM.


Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14840
Daň z příjmu a pojistné jako daňový výdaj?
« Odpověď #6 kdy: Leden 05, 2008 »

Pojistné, zaplacené v průběhu roku 2007, ještě bude daňově uznatelným výdajem. Počínaje rokem 2008 je pojistné, které platí OSVČ sám za sebe, přesunuto mezi daňově neuznatelné výdaje.
IP zaznamenána

Josef Novák

  • Host
Daň z příjmu a pojistné jako daňový výdaj?
« Odpověď #7 kdy: Leden 06, 2008 »

Dobrý den.V tomto roce 2008 doplatím sociální pojištění,které jsem vypočítal dle přehledu.Mohu tento doplatek odečíst jako danově uznatelný výdaj,když už se v tomto roce nebudou odečítat pravidelné měsíční splátky na pojištění?Děkuji Novák
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14840
Daň z příjmu a pojistné jako daňový výdaj?
« Odpověď #8 kdy: Leden 06, 2008 »

Bohužel, ani doplatek pojistného za rok 2007 nebude při jeho úhradě v roce 2008 daňově uznatelným výdajem (s výjimkou fyzické osoby, která vede podvojné účetnictví a doplatek uhradí do 31.1.08).
IP zaznamenána

Josef Malinský

  • Host
Daň z příjmu a pojistné jako daňový výdaj?
« Odpověď #9 kdy: Leden 06, 2008 »

Dobrý den.Mám dotaz ohledně nákupu drobného nářadí od soukromé osoby,která nijak nepodniká.Já jsem živnostník ,fyzická osoba.Chtěl bych koupit nějaké nářadí od soukromé osoby.Do jaké výše a jak musí vypadat nějaké potvrzení o tomto nákupu.Mohu během roku koupit více krát takto od soukromých osob nebo jen jednou?Také mám dotaz,zda si mohu odečíst náklady za opravu nebo seřízení mého firemního auta,když tuto opravu bude provádět zase soukromá osoba a ne třeba servis nebo osoba s živnostenským oprávněním.Také by mě zajímalo,jaký finanční dopad to má na tutot osobu.do jaké částky si může tato osoba takto přivydělávat,aniž z toho bude muset něco platit.Děkuji za odpověd.
IP zaznamenána

eshli

  • Host
Daň z příjmu a pojistné jako daňový výdaj?
« Odpověď #10 kdy: Leden 22, 2008 »

Citace: Josef Malinský
Dobrý den.Mám dotaz ohledně nákupu drobného nářadí od soukromé osoby,která nijak nepodniká.Já jsem živnostník ,fyzická osoba.Chtěl bych koupit nějaké nářadí od soukromé osoby.Do jaké výše a jak musí vypadat nějaké potvrzení o tomto nákupu.Mohu během roku koupit více krát takto od soukromých osob nebo jen jednou?Také mám dotaz,zda si mohu odečíst náklady za opravu nebo seřízení mého firemního auta,když tuto opravu bude provádět zase soukromá osoba a ne třeba servis nebo osoba s živnostenským oprávněním.Také by mě zajímalo,jaký finanční dopad to má na tutot osobu.do jaké částky si může tato osoba takto přivydělávat,aniž z toho bude muset něco platit.Děkuji za odpověd.
také přeji hezký den.
Pane Josefe neodpovím Vám- ale velni PROSÍM ( ty znalé)!!!! o odpověď na Vaše otázky. I mě by velmi odkup zajímal...
IP zaznamenána

Lenka K

  • Host
Daň z příjmu a pojistné jako daňový výdaj?
« Odpověď #11 kdy: Leden 24, 2008 »

Dobrý den,

navazuji na předešlé otázky a odpovědi a chtěla bych se zeptat, zda uznatelným výdajem jsou zálohy na soc. a zdrav. pojištění?. Asi ano, ale chtěla bych se ujistit. A k tomu ještě jedna otázečka, mohu si uplatnit i zálohy, které jsem uhradila do 8. 1.? Mockrát děkuji
IP zaznamenána

petra

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 39
Daň z příjmu a pojistné jako daňový výdaj?
« Odpověď #12 kdy: Leden 24, 2008 »

V roce 2008 nejsou sociální a zdravotní pojištění daňově uznatelným nákladem. V přiznání za rok 2007 ještě naposledy uplatňujete zálohy na sociální a zdravotní pojištění jako daňový výdaj.
IP zaznamenána

Gabriela

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Daň z příjmu a pojistné jako daňový výdaj?
« Odpověď #13 kdy: Leden 24, 2008 »

Jakým příjmem v roce 2008 bude přeplatek zdravotního a sociálního pojištění z dańového přiznání za rok 2007, když byl dańovým výdajem v roce 2007?
                           děkuji Gabriela
IP zaznamenána

petra

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 39
Daň z příjmu a pojistné jako daňový výdaj?
« Odpověď #14 kdy: Leden 24, 2008 »

pokud vám bude vyplacen na účet nebo v hotovosti tak nedaňovým, ale můžete ho nechat na úhradu záloh v příštím roce a o tuto částku můžete letos zaplatit  nižší zálohy.
IP zaznamenána
Stran: [1] 2