Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: odpisy traktůrku-sekačky  (Přečteno 3422 krát)

Vyšín

  • Host
odpisy traktůrku-sekačky
« kdy: Srpen 25, 2008 »

Dobrý den. Prosím o radu.
Vedu daňovou evidenci, náklady prokazuji podle skutečné výše a nejsem plátcem DPH.
Zakoupil jsem ( z vlastních prostředků v květnu ) pro firmu na sečení travnatých ploch okolo provozovny zahradní traktůrek ? sekačku za 70 000.- Kč. (cena vč.DPH)
Jakým způsobem mám provést zaúčtování v DE? Kdy a jak vyúčtovat případné odpisy v jaké výši a po jakou dobu? Případné další účetní záležitosti v DE s tím související.
Nákup benzinu do traktůrku je možno uplatnit jako výdaj do režie?
Děkuji Vyšín.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
odpisy traktůrku-sekačky
« Odpověď #1 kdy: Srpen 26, 2008 »

Nákup traktůrku ani nemusíte evidovat v DE mezi příjmy a výdaji, stačí vytvořit kartu majetku a tím je vložen do vašeho obchodního majetku. Forma evidence (například inventární karty) není závazně stanovena, zkuste pročíst informace zde:
http://www.jakpodnikat.cz/hmotny-majetek.php
Ke kartě majetku si přiložte doklady o pořízení - fakturu, případně další doklady, které souvisely s pořízením sekačky a pro jistotu také doklad o úhradě (aby bylo zřejmé, že nemáte závazek 36 měsíců po splatnosti z titulu pořízení HM).
Pokud budete nákup traktůrku účtovat v DE, tak jako nedaňový výdaj- bez vlivu na základ daně. Do daňových výdajů vám bude jeho hodnota vstupovat postupně v podobě daňových odpisů.
Více k odpisům čtěte zde:
http://www.jakpodnikat.cz/odpisy-majetku.php
Zařadila bych do druhé odpisové skupiny s dobou odpisování 5 let. Při rovnoměrném odpisování zatěžujete své výdaje rovnoměrně, jak už to vyplývá z názvu. Při vstupní ceně 70 tis. Kč byste v roce 2008 uplatnil odpis ve výši 7.700,- Kč a v letech 2009 - 2012 po 15.575,- Kč. Při zrychleném odpisování se větší část výdajů přesune do prvních 3 let odpisování (rok 2008 14.000,- Kč, rok 2009 22.400,- Kč, rok 2010 16.800,- Kč), v posledních dvou letech odepíšete už nižší částky.
Pokud byste letos potřeboval ještě vyšší výdaje, pak můžete využít možnosti zvýšení odpisu v prvním roce odpisování o 10% (při rovnoměrném odpisování byste letos mohl uplatnit odpis ve výši 14.700,- a při zrychleném 21.000,- Kč), o to méně vám pak ale zbude k odpisování pro příští roky.
Způsob vyúčtování odpisů si můžete zvolit sám. Buď si zapíšete vždy k 31. 12. příslušného roku roční odpisy do daňové evidence jako výdaj na podnikání , nebo o nich v DE vůbec neúčtujete a uvedete je až v daňovém přiznání do tabulky E jako úpravu základu daně. Preferuji první způsob (odpis je jednoznačně výdajem podle § 24 zákona o daních z příjmů, nikoliv úpravou základu daně), také se pak snadněji vyplňují přehledy o příjmech a výdajích pro ZP a SP.
Od data, ke kterému zařadíte traktůrek do OM, můžete uplatňovat výdaje na jeho provoz (nákup benzínu do provozní režie) i na údržbu a případné opravy.  Pokud byste traktůrek používal i pro osobní potřebu, pak by bylo třeba všechny výdaje (včetně odpisů) krátit v příslušném poměru podle využití pro podnikání a pro účely s podnikáním nesouvisející.
IP zaznamenána

Erika

  • Host
odpisy traktůrku-sekačky
« Odpověď #2 kdy: Leden 13, 2009 »

Dobrý den, chtěla bych se zeptat.Manžel si koupil na firmu motorku v hodnotě 184 000Kč. Jaká je nejvyšší možná částka, která se dá za rok odepsat? Děkuji
IP zaznamenána
Stran: [1]