Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 [2]

Autor Téma: Daňové přiznání 2008  (Přečteno 7416 krát)

kacka007

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Daňové přiznání 2008
« Odpověď #15 kdy: Únor 09, 2009 »

Dobrý den,
mám otázku: Pokud manžel dává daňové přiznání jako OSVČ a já jako zaměstnanec, za jakých podmínek si můžu já odečíst slevu na manžela? \"Pokud pokud manžel/ka měl/a příjem nižší než 68.000 za rok\" - myslí se tím úhrn příjmů nebo základ daně? A platí to tak, že pokud si manžel neodečte tuto slevu 24 840 Kč za rok sám můžu jí odečíst já?
Díky za odpověď?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Daňové přiznání 2008
« Odpověď #16 kdy: Únor 10, 2009 »

Slevu na vyživovaného manžela byste si mohla uplatnit v případě, že by jeho příjmy z podnikání (pozor - hrubé příjmy bez odečtení výdajů) nepřesáhly 68 tis. Kč za rok. Slevu na poplatníka byste si uplatnili oba - manžel sám na sebe a navíc vy na vyživovaného manžela.
IP zaznamenána

Adw

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Daňové přiznání 2008
« Odpověď #17 kdy: Březen 23, 2009 »

Citace: Zdena
1/ Sečtěte si hrubou mzdu a peněžitou pomoc v mateřství. Pokud jste přesáhla 68 tis. Kč, pak si manžel nebude moci uplatnit slevu na vyživovanou manželku.
Dobrý den. Manželka měla poslední tři měsíce roku 2008 mateřskou cca.: 16.000,- Její celkové příjmy za rok jsou pod 68.000,- Na webu ale píšete že pokud nízký příjem splňuje manželka jen po část roku, mělo by se žádat jen za tu část roku kdy nízký příjem splňovala tzn. jen za měsíce kdy měla příjem nižší než 5666/mesíc ( 68000/12=5666) Mám žádat jen o poměrnou část roku, nebo o celou částku (24840)?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Daňové přiznání 2008
« Odpověď #18 kdy: Březen 24, 2009 »

Na tomto webu je napsáno:
Jestliže splňujeme podmínky jen po část roku, uplatníme 1/12 částky za každý kalendářní měsíc, ve kterém podmínky splňujeme.

Splněním podmínek jen po část roku se rozumí doba, po kterou manžel manželku vyživoval - mohli se vzít třeba v říjnu. Celkové příjmy manželky se posuzují za celý rok. Takže pokud byli celý rok manželé a manželčiny vlastní příjmy nepřesáhly částku 68 tis. Kč, pak si manžel může uplatnit celou částku slevy.
IP zaznamenána

Adw

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Daňové přiznání 2008
« Odpověď #19 kdy: Březen 25, 2009 »

Já Vám děkuji za odpověď.
IP zaznamenána
Stran: 1 [2]