Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: Daňové přiznání 2008  (Přečteno 7417 krát)

Daniel Rataj

  • Host
Daňové přiznání 2008
« kdy: Leden 15, 2009 »

Dobrý den všem,
mám takový teoretický dotaz ohledně výpočtu daně z příjmů  FO za rok 2008. Zároveň jsem celý rok zaměstnán.

Situace je takováto:
- Vyplním daňové přiznání pouze za zaměstnání... Vyjde mi, že finanční úřad mi má vrátit přeplatek zaokrouhleně 100 Kč.
- Vyplním přiznání pouze za podníkání, fin. úřadu mám odvést daň ve výši 5.000 Kč.
- Spojím to všechno dohromady a hle, najednou mám odvést FÚ daň ve výši 19.000 Kč...

Je vůbec tohle možný nebo je někde chyba? Nevím, co všechno se přesně změnilo v roce 2008 ve výpočtu daně, ale tohle mi přijde jako úlet...

Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Daňové přiznání 2008
« Odpověď #1 kdy: Leden 15, 2009 »

Není to možné, někde je chyba.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Daňové přiznání 2008
« Odpověď #2 kdy: Leden 16, 2009 »

Danieli, a odečetl jste  si od celkové daňové povinnosti zálohy na daň sražené zaměstnavatelem, řádek 84 sedmého oddílu přiznání. Zkuste nám napsat podrobnější čísla, a určitě Vám někdo poradí.
IP zaznamenána

Daniel Rataj

  • Host
Daňové přiznání 2008
« Odpověď #3 kdy: Leden 16, 2009 »

Citace: JANAA
Danieli, a odečetl jste  si od celkové daňové povinnosti zálohy na daň sražené zaměstnavatelem, řádek 84 sedmého oddílu přiznání. Zkuste nám napsat podrobnější čísla, a určitě Vám někdo poradí.
Děkuji za odpovědi. Přiznání jsem zhotovoval online v aplikaci EPO ministerstva financí. Máte-li nějaký jiný formulář, který \"funguje\" budu rád :) A myslím (bohužel), že jsem odečetl zálohy na daň (i když je pravdou, že s každým dalším pokusem začínám být zmatenější).
Pár čísel tedy.

A) Zaměstnání (nenulové kolonky z potvrzení o příjmech ze závislé činnosti...)
- Úhrn zúčtovaných příjmů: Kč 227.199,--
- Úhrn pojistného, které je povinnen platit zaměstnavatel sám za sebe: Kč 79.518,--
- Základ daně: Kč 306.717,--
- Skutečná sražená záloha na daň: Kč 21.240,--

B) Podnikání (zálohy na daň neodvádím)
- Příjmy: Kč 199.979,--
- Výdaje: Kč 75.361,--
- Dílčí základ daně: Kč 124.618,--

Děkuju za případné připomínky a pomoc - jestli mi je pomoci :)
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Daňové přiznání 2008
« Odpověď #4 kdy: Leden 16, 2009 »

Netuším, jak jste došel k částce Kč daně z podnikání ve výši Kč 5 tisíc...
Základ daně ze zaměstnání 306717 + základ daně z podnikání = 431335, zaokrouhlí se na celé stovky  dolů =
= 431300 z toho 15% daně je Kč 64695. Od této částky se odečte základní sleva na poplatníka Kč 24840 a vyjde daň pro rok 2008 39855 a protože jste platil zálohy ze zaměstnání, odečtou s tyto, a vyjde zaplatit daň 18615.  Věřím, že výpočet někdo zkontroluje, ale snad se nepletu.
IP zaznamenána

Daniel Rataj

  • Host
Daňové přiznání 2008
« Odpověď #5 kdy: Leden 16, 2009 »

Citace: JANAA
vyjde zaplatit daň 18615.
Takže zdá se, že mé výpočty (resp. FÚ) jsou bohužel správné... Co se dá dělat, je hold krize v Americe, tak je třeba přispívat i finančnímu úřadu na jeho bezproblémový provoz :)

Děkuji za pomoc.
IP zaznamenána

Vacino

  • Host
Daňové přiznání 2008
« Odpověď #6 kdy: Leden 29, 2009 »

Taky byl měl dotaz. Skutečně se v daňovém přiznání za rok 2008 vyplňuje ř. 32, tedy úhrn pojistného, které za mě platí zaměstnavatel. Trošku mě to překvapilo, vůbec jsem s tím nepočítal. Platit daň z pojistného, které dává zaměstanvatel za mě státu je strašná gauneřina.... To se opravdu nevyplatí být zaměstancem! Děkuji ta odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Daňové přiznání 2008
« Odpověď #7 kdy: Leden 29, 2009 »

Ano, skutečně se tento údaj uvádí. Z pojistného, které za vás platí zaměstnavatel, odvádíte daň z příjmů.
Přestaňte být zaměstnancem a dejte se na živnostenské podnikání. Celé pojistné si zaplatíte sám a ještě vám je stát neuzná jako výdaj na podnikání:-(
IP zaznamenána

jerrry

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 23
Daňové přiznání 2008
« Odpověď #8 kdy: Leden 30, 2009 »

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, registroval jsem se k 1.1.2009 jako OSVČ - neplátce daně (HPP). U SSZ a zdrav. pojišťovny jsem přihlášený a nyní mi ještě přišlo osvědčení o registraci z finančního úřadu. Zarazilo mě zde ale, že mi bylo přiděleno DIČ číslo, které je ve tvaru CZmojerodnecislo. Až doposud jsem si myslel, že když nejsem plátce DPH, tak bych DIČ vůbec mít neměl. Při žádosti o živnostenský list jsem potvrzoval, že nechci být plátce DPH. Mohla se tedy stát chyba u FÚ nebo je tohle zcela v pořádku? Děkuji za váš čas a případnou odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Daňové přiznání 2008
« Odpověď #9 kdy: Únor 01, 2009 »

Takhle je to zcela v pořádku. Daňové identifikační číslo má každý poplatník, který platí daně, například daň z příjmů, daň z nemovitosti, nebo daň silniční. DIČ není výsadou plátců DPH, jenom u nich má větší význam, než u ostatních poplatníků. Vy své DIČ musíte uvést třeba jen jednou do roka, když podáváte přiznání k dani z příjmů. Plátci DPH je musejí uvádět na všech daňových dokladech.
IP zaznamenána

jerrry

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 23
Daňové přiznání 2008
« Odpověď #10 kdy: Únor 02, 2009 »

Děkuji za odpověď!
IP zaznamenána

zuzka

  • Host
Daňové přiznání 2008
« Odpověď #11 kdy: Únor 06, 2009 »

Mam dotaz mohu si podat danove priznani za rok2008 i kdyz jsem byla od ledna do kvetna v pracovni neschopnosti a od cervna byla do konce roku na uradu prace?a mezitim jsem ukoncila i pracovni pomer k poslednimu unoru dekuji
IP zaznamenána

Iva

  • Host
Daňové přiznání 2008
« Odpověď #12 kdy: Únor 06, 2009 »

Dobrý večer,
1/ v roce 2008 jsem 4 měsíce pracovala výdělek 40.000 a pak pobírala mateřskou.Může si podnikající manžel jako OSVČ uplatnit odečet daně na mě za rok 2008?
2/V roce 2009 budu pobírat pouze rodičovský příspěvek.Bude si moci manžel uplatnit odečet daně na mě?
Děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Daňové přiznání 2008
« Odpověď #13 kdy: Únor 07, 2009 »

Citace: zuzka
Mam dotaz mohu si podat danove priznani za rok2008 i kdyz jsem byla od ledna do kvetna v pracovni neschopnosti a od cervna byla do konce roku na uradu prace?a mezitim jsem ukoncila i pracovni pomer k poslednimu unoru dekuji
Můžete, ale nebudete mít co zdaňovat. Nemocenská i podpora v nezaměstnanosti jsou příjmy osvobozené od daně.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Daňové přiznání 2008
« Odpověď #14 kdy: Únor 07, 2009 »

Citace: Iva
Dobrý večer,
1/ v roce 2008 jsem 4 měsíce pracovala výdělek 40.000 a pak pobírala mateřskou.Může si podnikající manžel jako OSVČ uplatnit odečet daně na mě za rok 2008?
2/V roce 2009 budu pobírat pouze rodičovský příspěvek.Bude si moci manžel uplatnit odečet daně na mě?
Děkuji za odpověď
1/ Sečtěte si hrubou mzdu a peněžitou pomoc v mateřství. Pokud jste přesáhla 68 tis. Kč, pak si manžel nebude moci uplatnit slevu na vyživovanou manželku.
2/ Ano, rodičovský příspěvek je dávka státní sociální podpory, která se nezapočítává do vlastních příjmů manželky.
IP zaznamenána
Stran: [1] 2