Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: Společné zdanění manželů  (Přečteno 11223 krát)

Lenka K

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 37
Společné zdanění manželů
« kdy: Leden 24, 2008 »

Dobrý den,

tak bohužel letos si můžeme uplatnit naposledy společné zdanění manželů, což je velká škoda. Ale přesto jsem se chtěla ještě zeptat na jednu otázečku. V minulých daňových přiznáních jsem uplatnovala odpočitatelnou položku a to za životní pojištění, které jsem letos zrušila a založila nové. Vím, že teď musím o ty uplatněné položky v minulých letech navýšit příjmy (§ 10) a zdanit je. Ale co nevím je, jak zjistím kolik jsem v minulých letech na nich zaplatila a kdo mi to potvrdí. Děkuji
IP zaznamenána

Zdenek

  • Host
Společné zdanění manželů
« Odpověď #1 kdy: Únor 13, 2008 »

Dobrý den, taky bych se rád zeptal na již výše položenou otázku. Loni jsem ukoncil jednu smlouvu a hned uzavřel novou. Myslíte si, že to musím úvadět do přiznání? Může na to FÚ přijít, že je to jiná smlouva a tudíž to co jsem si dříve uplatnil ted musím vrátit. Děkuji :-)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Společné zdanění manželů
« Odpověď #2 kdy: Únor 14, 2008 »

Dodanění dříve uplatněných nezdanitelných částí základu daně není nutné v případě, že vám nebylo vyplaceno odbytné, ale smlouva byla převedena na novou smlouvu o životním pojištění. Pokud jste ale smlouvu prostě zrušili a založili jste si jiné životní pojištění, pak je třeba uplatněné částky přiznat ke zdanění jako ostatní příjmy podle § 10 ZDP.
 Pro p. Lenku:
Částku k dodanění zjistíte buď podle svých daňových přiznání, pokud jste si je podávala sama,. Jestli vám prováděl roční zúčtování daně zaměstnavatel,tak se obraťte na mzdovou účtárnu, měla by mít vaše podklady k RZD archivované.

Pro p. Zdenka:
Ano, FÚ na to může docela snadno přijít. K daňovému přiznání přikládáte potvrzení o výši zaplaceného pojistného a na potvrzení je vždy číslo pojistné smlouvy.
IP zaznamenána

Zdenek

  • Host
Společné zdanění manželů
« Odpověď #3 kdy: Únor 19, 2008 »

Dobrý den,

je možné uplatnit částku 7200 na poplatníka, když je poplatník v plném invalidním důchodě?

Když žena měla za první část roku hrubou mzdu 37 000 Kč a dálší část roku byla těhotná a tudíž nepracovala, jenom dostávala od státu nějaké peníze. Může si manžel uplatnit slevu na manželku ve výši 4200, nebo peníze co dostávala v těhotenství se počítají za příjem a manžel si to tudíž nemůže odečíst?

Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Společné zdanění manželů
« Odpověď #4 kdy: Únor 19, 2008 »

Ano, PID si může uplatnit základní slevu 7.200,- , slevu 3.000,- na plnou invaliditu a případně slevu 9.600,- (pokud je držitelem průkazky ZTP/P).

Žena zřejmě pobírala nemocenské dávky, které se započítávají do jejího vlastního příjmu a musíte je přičíst k hrubé mzdě. Tím překročí hranici 38.040,- Kč a manžel si tak nebude moci uplatnit slevu na vyživovanou manželku.
IP zaznamenána

Zdenek

  • Host
Společné zdanění manželů
« Odpověď #5 kdy: Únor 20, 2008 »

Dobré ráno,

navazuji na předchozí otázku, počítala by se to příjmu i mateřská? Ještě jedna věc do přiznání pak ale stejně napíšu jen příjmy ze zaměstnání,, nemocenská a mateřská jsou nezdanitelné?
Děkuji Vám
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Společné zdanění manželů
« Odpověď #6 kdy: Únor 20, 2008 »

Do přiznání se zapisují jen příjmy ze zaměstnání, z podnikání, z pronájmu atd. Nemocenské a jiné dávky jsou osvobozeny od daně a do přiznání se neuvádějí.
Do příjmů manželky (pro účely uplatnění slevy u manžela na vyživovanou osobu) se započítává mzda, nemocenské a peněžitá pomoc v mateřství (je to také dávka nemocenského pojištění) i jiné příjmy, pokud nějaké byly. Později nastupuje pobírání rodičovského příspěvku, který je dávkou státní sociální podpory a do příjmů manželky se nezapočítává.
IP zaznamenána

Vilém

  • Host
Společné zdanění manželů
« Odpověď #7 kdy: Únor 25, 2008 »

Dobrý den,
mohu ve společném zdanění manželů uplatnit slevu na vyživovanou manželku, která v posledních dvou měsících roku začala podnikat a zdaňovací období zakončila ve ztrátě a bude-li manželka tuto ztrátu moci uplatňovat v nasledujícím zdaňovacím období?
Předem děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Společné zdanění manželů
« Odpověď #8 kdy: Únor 25, 2008 »

Pro účely uplatnění slevy na manželku se posuzují její příjmy bez odečtení výdajů. Pokud měla příjem z podnikání vyšší, než 38.040,- Kč, pak si slevu uplatnit nemůžete. Ztrátu z podnikání lze uplatnit - podle možností -v pěti následujících zdaňovacích obdobích.
IP zaznamenána

Zdenda

  • Host
Společné zdanění manželů
« Odpověď #9 kdy: Březen 06, 2008 »

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, v minulých letech jsem si uplatňoval odpočty za živnotní pojištění, které jsem zrušil. Teď ty dřívější odpočty chci dodanit. Musím tedy vyplnit přílohu č. 2 a do části §10 musím zde uvést tu uplatňovanou částku? Limit 20 000 pro danění se mě asi v tomhle případě netýká, pokud jsem to dobře pochopil, že?. Dříve jsem si uplatnil částku 5 454 Kč a teď tedy o tuto celou částku si musím navyšit ZD, je to pravda?

Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Společné zdanění manželů
« Odpověď #10 kdy: Březen 06, 2008 »

Ano, je to tak, jak píšete - platí pro poplatníka, který podává daňové přiznání.
Pokud byste měl v roce 2007 pouze příjmy ze zaměstnání, pak byste nemusel podávat daňové přiznání (vešel byste se do limitu 6 tisíc ročně) a tím pádem byste nemusel uplatněné odpočty dodanit. To ale asi nebude váš případ, že?
IP zaznamenána

Zdenda

  • Host
Společné zdanění manželů
« Odpověď #11 kdy: Březen 07, 2008 »

Dobrý den,

přiznání podávám kvůli společnému zdanění manželů, musím tedy navýšit ZD o tu dřivě uplatňovanou položku na životní pojištění (4 454)?? Nebo ne :-)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Společné zdanění manželů
« Odpověď #12 kdy: Březen 07, 2008 »

Pokud podáváte přiznání, pak musíte částku 4.454,- přiznat v § 10.
IP zaznamenána

Zdenda

  • Host
Společné zdanění manželů
« Odpověď #13 kdy: Březen 07, 2008 »

Děkuji moc :-) a přeji pěkný den
IP zaznamenána

Daniela

  • Host
Společné zdanění manželů
« Odpověď #14 kdy: Březen 17, 2008 »

Dobrý den,

chtela bych se ujistit. V roce 2007 jsem byla prvni 3 mesice na uradu prace, dale 3 mesice OSVC HPP, dale 5 mesicu OSVC VPP a zamestnatni HPP, zbyvajici 1 mesic jen zamestnani. Do priznani DZFO se budou pocitat, prijmy s podnikani a zamestnani, ale jiz ne z uradu prace nebo ano?
Dekuji za odpoved.
IP zaznamenána
Stran: [1] 2