Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: DPH  (Přečteno 4101 krát)

Anďa

  • Host
DPH
« kdy: Leden 08, 2009 »

Dobrý den,

chtěla bych Vás požádat o 2 rady.
1.  Manžel vystavil fa. v II. Q. 2008 za odvedenou práci. Tuto fakturu jsem započítala do DPH. Až nyni, kdy urgujeme platbu nám dlužník oznámil, že tuto fa. vůbec nezapočítal do svého účetnictví a chce, abychom ji vystavili na prosinec. Částka zůstává stejná, jen se změní zdanitelné plnění. Teď nevím jak mám postupovat, jestli se to dá nějak udělat, abych nemusela podávat opravné DPH, když v podstatě jde o stejnou částku, ale jen v jiném kvartálu. Dlužná fa. navrhuje to udělat nějak přes dobropisy, ale já s tím nemám žádnou zkušenost.
2. Kamarád instaluje rozvody antén do bytů, které jsou v osobním vlastnictví. Jednu společnou anténu dává i na jednotlivé paneláky. On chce účtovat tuto práci se sníženým DPH, tedy 9%. Můj dotaz tedy zní, jestli je to možné, když domovní el. rozvody jsou s tímto DPH.  
Moc děkuji za zodpovězení mých dotazů.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
DPH
« Odpověď #1 kdy: Leden 09, 2009 »

1. Daňový dobropis na celou částku můžete vystavit pouze v případě, že se dodávka prací vůbec neuskutečnila. Dlužník od vás může dostat opis původní faktury, kterou si v klidu a pohodě zařadí do účetnictví, DPH si také bez problému uplatní v přiznání za poslední čtvrtletí, nebo za prosinec (pokud je měsíčním plátcem). V případě, že byste vydávala dobropis, nemusíte dělat dodatečné přiznání k DPH. Jde o opravu základu daně a výše daně podle § 42 ZDPH, která je samostatným zdanitelným plněním. Dnem uskutečnění zdanitelného plnění je den, kdy byl váš dobropis doručen druhé straně.

2. Pro uplatnění 9% sazby je důležité, zda se jedná o montážní práce na stavbě, která byla zkolaudována do 31.12.2007 (u těchto staveb nemusíte rozlišovat, zda se jedná o sociální bydlení, či nikoliv, stačí že je určena k bydlení), u nové výstavby už je třeba posuzovat, zda splňuje podmínky sociálního bydlení podle § 48 a ZDPH.
Myslím, že všechny paneláky jsou dokončenými stavbami pro bydlení, takže by neměl být problém s uplatněním snížené sazby DPH.
IP zaznamenána

ivka

  • Host
DPH
« Odpověď #2 kdy: Leden 22, 2009 »

Dobrý den, vedu DE, jsem plátce DPH, nevypisuji příjmové a výdajové doklady, musím vypsat na paragónu,
který přijímám ZD a 19 % DPH, nebo stačí to mít jen uvedené ve sjetině, kterou každé čtvrtletí vyjíždím sjetinu, kde je vše vyčísleno. Děkuji
IP zaznamenána

Václav

  • Host
DPH
« Odpověď #3 kdy: Leden 23, 2009 »

Dobrý den, jsem OSVČ, technický poradce na živn. list. Možná jsem si v daň. přiznání neodčítal náklady správnou procentní sazbou podle § 7 odst. 1. Užíval jsem v r. 2006: 50 %, 2007: 50 %, 2008: 50 %, ale nemohu najít, kolik to mělo být v r. 2005, já užil 40 % a snad to mělo být jen 25 %? Díky! Václav
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
DPH
« Odpověď #4 kdy: Leden 23, 2009 »

Citace: ivka
Dobrý den, vedu DE, jsem plátce DPH, nevypisuji příjmové a výdajové doklady, musím vypsat na paragónu,
který přijímám ZD a 19 % DPH, nebo stačí to mít jen uvedené ve sjetině, kterou každé čtvrtletí vyjíždím sjetinu, kde je vše vyčísleno. Děkuji
Zřejmě máte na mysli zjednodušený daňový doklad, na kterém je uvedena částka celkem a procento DPH. Vzpomínám si, že bývala povinnost poznamenat na ZDD (paragon) vypočítanou daň, tato povinnost už ale v zákoně o DPH není (tuším někdy od roku 2004, nebo 2005). Povinné náležitosti zjednodušeného daňového dokladu jsou uvedeny v § 28/4 zákona o DPH (kopíruji ze zákona):  

Zjednodušený daňový doklad musí obsahovat
a) obchodní firmu nebo jméno a příjmení, popřípadě název, dodatek ke jménu a příjmení nebo názvu, sídlo nebo místo podnikání plátce, který uskutečňuje zdanitelné plnění,
b) daňové identifikační číslo plátce, který uskutečňuje zdanitelné plnění,
c) evidenční číslo daňového dokladu,
d) rozsah a předmět zdanitelného plnění,
e) datum uskutečnění zdanitelného plnění nebo datum přijetí úplaty, podle toho, který den nastane dříve,
f) základní nebo sníženou sazbu daně,
g) částku, kterou plátce získal nebo má získat za uskutečňované zdanitelné plnění celkem.

Vyčíslení základu daně a DPH tedy stačí mít jenom na sjetině.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
DPH
« Odpověď #5 kdy: Leden 23, 2009 »

Citace: Václav
Dobrý den, jsem OSVČ, technický poradce na živn. list. Možná jsem si v daň. přiznání neodčítal náklady správnou procentní sazbou podle § 7 odst. 1. Užíval jsem v r. 2006: 50 %, 2007: 50 %, 2008: 50 %, ale nemohu najít, kolik to mělo být v r. 2005, já užil 40 % a snad to mělo být jen 25 %? Díky! Václav
Paušální výdaje za rok 2005 byly stejné, jako jsou nyní, mohl jste tedy uplatnit 50%. Výdaje ve výši 40% příjmů se uplatňují k příjmům z činností, které nejsou živnostmi, např. lékaři, spisovatelé, sportovci atd.
25% z příjmů ze živnosti se uplatňovalo naposledy v přiznání za rok 2004.
IP zaznamenána

ivka

  • Host
DPH
« Odpověď #6 kdy: Leden 24, 2009 »

Děkuji, myslela jsem si to, jen jsem si nebyla jistá.
IP zaznamenána
Stran: [1]