Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: DPH do jiného měsíce  (Přečteno 5465 krát)

kartena

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 46
DPH do jiného měsíce
« kdy: Leden 07, 2009 »

Dobrý den,
  Chtěl jsem poradit k přelomu roku na 2009.Pokud jsem zaevidoval fakturu od telefonu z DPH v prosinci ,ale platba proběhla v Lednu.Kdy a jak zaůčtuji DPH.Jsem čtvrtletní plátce.Děkuji KARTENA
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
DPH do jiného měsíce
« Odpověď #1 kdy: Leden 07, 2009 »

Na přelomu let 2008 a 2009 už je to jedno. DPH si můžete uplatnit buď ve 4. čtvrtletí 2008 - podle data uskutečnění zdanitelného plnění (základ daně bude výdajem pro účely daně z příjmů až v roce 2009, kdy fakturu zaplatíte), nebo můžete bez problémů uplatnit DPH až při úhradě faktury - v přiznání za 1. čtvrtletí 2009 (postup podle § 73/12 novelizovaného zákona o DPH).
IP zaznamenána

kartena

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 46
DPH do jiného měsíce
« Odpověď #2 kdy: Leden 08, 2009 »

Děkuji za odpoveď,ale nejsem z toho nějak chytrej.Můžete mi uvést příklad nebo zaslat odkaz na ten § 73/12.Děkuji KARTENA
IP zaznamenána

kartena

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 46
DPH do jiného měsíce
« Odpověď #3 kdy: Leden 08, 2009 »

Paragraf jsem našel,ale je tam psáno ,že doklad musí obsahovat všechny náležitosti.ale já potřebuji vědět jak zaůčtovat platbu probíhající až v lednu.Doklad jsem zaevidoval v prosinci i s DPH, a platba proběhla v lednu při likvidaci faktury jaké datum tam mám napsat,aby DPH bylo správně.Je pro mně vcelku jedno jestli to bude v lednu nebo v prosinci předešlého roku.Asi budu potřebovat to více osvětlit.Omlouvám se ,ale zatím s tímto případem jsem se nesetkal,a určitě přijde problém taky na přelomu kvartálu DPH.Děkuji KARTENA
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
DPH do jiného měsíce
« Odpověď #4 kdy: Leden 08, 2009 »

Zákon o DPH v aktuálním znění jsem našla na stránkách České daňové správy:
http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/SID-51CB82B5-CF524074/cds/xsl/dane_poplatky_690.html?year=PRESENT
ale pustilo mě to nejdál k § 16.  Takže opisuji znění § 73, odst. 12 z tištěné verze zákona:

\"Nárok na odpočet nelze uplatnit po uplynutí 3 let od konce zdaňovacího období, ve kterém mohl být nárok nejdříve uplatněn. Po uplynutí této lhůty je však plátce oprávněn uplatnit nárok na odpočet daně u přijatých zdanitelných plnění, u kterých mu vznikla povinnost přiznat daň na výstupu, pokud daň na výstupu z těchto plnění přiznal.\"

Nárok na odpočet z faktury za telefon si tedy můžete uplatnit nejdříve v přiznání za 4.Q 2008 (podle data UZP na faktuře), ale můžete jej uplatnit kdykoliv později v řádných daňových přiznáních, až do přiznání za 4.Q 2011.

Do konce roku 2008 platilo toto ustanovení § 73/11 ZDPH:
 \"(11) Nárok na odpočet daně lze uplatnit v řádném daňovém přiznání nejpozději za poslední zdaňovací období kalendářního roku, ve kterém mohl být nárok na odpočet daně nejdříve uplatněn. Po uplynutí této lhůty lze nárok na odpočet daně uplatnit v dodatečném daňovém přiznání za zdaňovací období roku, ve kterém mohl být nárok nejdříve uplatněn. Nárok na odpočet daně nelze uplatnit po uplynutí 3 let od konce zdaňovacího období, ve kterém mohl být nárok nejdříve uplatněn.\"

Podle tohoto ustanovení jste mohl uplatnit nárok na odpočet z faktury na telefon v přiznání za 4. čtvrtletí, které je vaším posledním zdaňovacím obdobím příslušného kalendářního roku. Pokud byste uplatnil DPH až v lednu při úhradě faktury, tak jste měl správně podat dodatečné přiznání za 4.Q. Tato záležitost byla řešena v roce 2007 na jednání Koordinačního výboru MF a KDP ČR kde Ministerstvo financí potvrdilo, že můžete uplatnit nárok i později, například v následujícím kalendářním roce. Správce daně by měl odpočet ponechat v období, ve kterém jste jej uplatnil (samozřejmě v rozmezí 3 let). Platí za předpokladu, že jste neměl povinnost počítat krátící koeficient (neuskutečňoval jste plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet, například osvobozený pronájem nemovitosti), který by tímto byl ovlivněn a docházelo by tak k trvalému krácení státního rozpočtu - to se vás ale zřejmě netýká.

Osobně jsem během roku vždy zadávala datum DPH shodný s dnem úhrady, jak jsem byla zvyklá z dřívějších časů. Jenom na přelomu let jsem uplatnila DPH podle data UZP, které bylo uvedeno na faktuře a při úhradě v lednu následujícího roku už jsem se zabývala jen základem daně jako výdajem na podnikání. U DPH mě program upozornil, že jsem mimo zdaňovací období a do záznamní povinnosti ji nezahrnul (už jsem ji vykázala v minulém zdaňovacím období). Myslím, že Pohoda funguje obdobně. Takže je opravdu jedno, jaké datum DPH zadáte. Podle mého názoru je jednodušší a přehlednější zadat den úhrady faktury
IP zaznamenána

kartena

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 46
DPH do jiného měsíce
« Odpověď #5 kdy: Leden 09, 2009 »

Děkuji za vyčerpávající odpověd,takže i když je faktura UZP v prosinci ,datum zápisu 19.12 datum odpočtu bude teda lednové a ne 19.12.Jestli jsem to teda dobře pochopil.?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
DPH do jiného měsíce
« Odpověď #6 kdy: Leden 09, 2009 »

Při zadávání daňových dokladů (pořizujete přijatou fakturu) byste měl podle uživatelské příručky k Pohodě zadávat:
datum vystavení
datum zdanitelného plnění
datum splatnosti

Jestliže jste zadal UZP podle faktury 19.12., tak se vám DPH promítne v přiznání za 4.čtvrtletí 2008. Pokud zadáte jako datum zdanitelného plnění lednové datum (den, kdy jste fakturu uhradil), tak se vám DPH z této faktury promítne v přiznání za 1. čtvrtletí 2009. Oba postupy jsou možné.

Hradicí doklady v agendě pokladna nebo banka, kterými budete likvidovat závazek (zřejmě lednovým výpisem z běžného účtu), by pak měly mít automaticky nastavené pole Členění DPH na Nezahrnovat do přiznání k DPH (neboť údaje o DPH byly do daňového přiznání zahrnuty již z prvotního dokladu).
IP zaznamenána

kartena

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 46
DPH do jiného měsíce
« Odpověď #7 kdy: Leden 10, 2009 »

Děkuji za vysvětlení.KARTENA
IP zaznamenána
Stran: [1]