Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: podnikání při rodičovské dovolené a platba soc. a zdrav. poj.  (Přečteno 1349 krát)

veronikaboudova

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 13

Dobrý den, mám dotaz ohledně zdravotního a sociálního pojištění při vedlejší činnosti.
Jsem na rodičovské dovolené a podnikám od 9/2010 na ŽL a tato činnost je mým vedlejším zdrojem příjmů .Nejdřív bych se ráda zeptala, zda existuje nějaká hranice výdělku či zisku pro to, aby má činnost byla brána jako vedlejší zdroj příjmů. A pak mám dotaz ohledně sociálního pojištění ( tam se uvádí hranice 56 901 Kč - základ daně - do této částky se tedy neplatí sociální pojištění při vedl. příjmu? A krátí se tato částka, když jsem podnikala v roce 2010 jen 4 měsíce? A jak je to se zdravotním pojištěním? Je plátce stát? Nebo musím vyplnit  Přehled o příjmech na základě daňového přiznání? Předem děkuji moc za odpověď.
(boudovaveronika@seznam.cz)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

U zdravotního pojištění není žádná hranice výdělku či zisku. Pokud nevykážete ztrátu, tak odvedete ZP a následující rok budete platit zálohy. Nemusíte odvádět z minimálního vyměřovacího základu, neboť je za vás plátcem pojistného i stát.
Pokud jste v roce 2010 podnikala pouze 4 měsíce, tak je třeba snížit hranici rozhodného příjmu na 4/12, tedy na 18.967,- Kč.
Na základě daňového přiznání budete podávat přehledy o příjmech a výdajích na zdravotní pojišťovnu a na OSSZ. Přehledy se povinně podávají i v případě, že poplatník nemá povinnost podat daňové přiznání.
IP zaznamenána
Stran: [1]