Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Platby soc. a zdrav.poj.-starobní důchodce  (Přečteno 6812 krát)

Jana

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Platby soc. a zdrav.poj.-starobní důchodce
« kdy: Prosinec 30, 2008 »

Dobrý den, mám starobní důchod. Letos jsem měla drobný kapitálový příjem. Po odečtení nezdan.položky nevznikla daňová povinnost. Daňová kalkulačka přesto vypočítala platby na soc. a zdrav.poj.  Do důchodu jsem odešla s část. inval. důchodem.Musím polatit soc. a zdrav.poj. i když daňová povinnost nevznikla? Poradíte mi, prosím? Děkuji, Jana
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14840
Platby soc. a zdrav.poj.-starobní důchodce
« Odpověď #1 kdy: Leden 03, 2009 »

Z příjmů z kapitálového majetku se neplatí zdravotní, ani sociální pojištění. Zadala jste do daňové kalkulačky pouze dílčí základ daně podle § 8 zákona o daních z příjmů?
Pokud jste kromě důchodu neměla jiné příjmy a kapitálový příjem byl nižší, než 15 tis. Kč, pak nemusíte podávat daňové přiznání.
IP zaznamenána

Jana

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Platby soc. a zdrav.poj.-starobní důchodce
« Odpověď #2 kdy: Leden 05, 2009 »

Děkuji za odpověď. Kapitálový příjem činil 50000, takže daň vychází 7500 Kč, po odečtení zákl.slevy na popl. je daň 0. Takže teď mám zase problém, zda se kapitálový příjem nižší než 15000 myslí před odečtením slevy na popl. či nikoliv. Děkuji za odpověď, která snad pomůže i dalšímu návštěvníkovi tohoto serveru. Jsem opravdu překvapená, jak skvěle Váš diskusní systém funguje.
Děkuji, přeji pěkný den, Jana
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14840
Platby soc. a zdrav.poj.-starobní důchodce
« Odpověď #3 kdy: Leden 06, 2009 »

Příjmem se rozumí částka, kterou jste přijala, tedy hrubý příjem bez odečtení výdajů, slev atd.
Ještě dodávám, že byste měla rozlišit, zda šlo o příjem z kapitálového majetku, např. úroky, který zdaňujete podle § 8 zákona o daních z příjmů, nebo zda šlo o jiný příjem, který byste uváděla v daňovém přiznání jako ostatní příjmy podle § 10 ZDP. Ani jeden z uvedených druhů příjmů nepodléhá odvodům zdravotního a sociálního pojištění.
IP zaznamenána

Jana

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Platby soc. a zdrav.poj.-starobní důchodce
« Odpověď #4 kdy: Leden 06, 2009 »

Děkuji za vyčerpávající odpověď. Přeji hodně spokojených tazatelů (i když z toho vyplývá taky hodně práce pro Vás). Pěkný den, Jana
IP zaznamenána

jjaja.ch

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Platby soc. a zdrav.poj.-starobní důchodce
« Odpověď #5 kdy: Leden 23, 2009 »

Dobry den,mam znameho,ktery je starobnim duchodcem a od 1.1.2009 by rad podnikal jako OSVC (ZL ma na volnou zivnost). Jak je to se zalohami na zdravotni a socialni pojisteni? Bude je platit nebo se nejak zohlednuje,ze je duchoce?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14840
Platby soc. a zdrav.poj.-starobní důchodce
« Odpověď #6 kdy: Leden 25, 2009 »

V prvním roce podnikání nemusí platit zálohy na zdravotní, ani sociální pojištění. V dalších letech pak podle rozdílu příjmů a výdajů, resp. podle základu daně z příjmů. Sociální pojištění vůbec neplatí důchodce, který má základ daně nižší, než 56.532,- Kč za rok,  pokud nepodniká celý rok, tak v průměru 4.711,- za měsíc podnikání
IP zaznamenána

jjaja.ch

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Platby soc. a zdrav.poj.-starobní důchodce
« Odpověď #7 kdy: Leden 26, 2009 »

Dobrý den. Ne,že bych Vám nevěřila :-) ale jde si tuto informaci někde ověřit? Vztahuje se to na prvních 12 měsíců podnikání? Co kdyby byl začal podnikat třeba v říjnu (to je dotaz čistě ze zvědavosti). Každopádně moc díky.
J.Ch.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14840
Platby soc. a zdrav.poj.-starobní důchodce
« Odpověď #8 kdy: Leden 26, 2009 »

Informace je - alespoň doufám -  v souladu s platnou legislativou, můžete ověřit zde:
Zákon č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení  a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti:
http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/701?number1=589%2F1992&number2=&name=&text=

Zákon č. č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění:
http://www.podnikatel.cz/zakony/zakon-c-592-1992-sb-o-pojistnem-na-vseobecne-zdravotni-pojisteni/

... nebo si zajděte, případně zavolejte na OSSZ a zdravotní pojišťovnu, kde vám podají potřebné informace.
Vztahuje se to na kalendářní rok. Kdyby začal podnikat v říjnu, pak jsou jeho prvním rokem podnikání měsíce říjen až prosinec.
IP zaznamenána

Jana

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Platby soc. a zdrav.poj.-starobní důchodce
« Odpověď #9 kdy: Březen 07, 2011 »

Dobrý den. Dovoluji si učinit podobný dotaz jako v loňském roce. Jsem starobní důchodce. Za rok 2010 jsem měla kapitálový příjem ve výši 120.000 a důchod celkem 165.384. Dle daňové kalkulačky nebudu platit daň, ale zatím se mi nikde nepodařilo zjistit, zda budu platit sociální a zdravotní pojištění. Manžel je ZPT, ale invalidní důchod má vyšší než 68000, takže slevu neuplatňuji, darovala jsem nadaci Haimaom (výzkum kostní dřeně) 2000 korun. Mohla bych ještě uplatnit 1000 na životní pojištění. Děkuji za radu, přeji pěkný den. Jana Čopová
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14840
Platby soc. a zdrav.poj.-starobní důchodce
« Odpověď #10 kdy: Březen 07, 2011 »

Starobní důchod do výše 288.000,- Kč byl v roce 2010 osvobozen od daně z příjmů, do daňového přiznání se neuvádí.
 
Příjmy z kapitálového majetku podléhají pouze dani z příjmů, zdravotní a sociální pojištění se z těchto příjmů neodvádí.

ZP a SP se odvádí z příjmů ze samostatné výdělečné činnosti podle § 7 zákona o daních z příjmů, vy máte příjmy podle § 10 ZDP, z pohledu pojistných tedy nejde o příjmy ze samostatné výdělečné činnosti.

Pokud nebudete platit žádnou daň, tak nemá smysl uplatňovat nic, kromě základní slevy na poplatníka 24.840,-. Dary a platby na ŽP si odečítáte od základu daně, ze kterého vypočítáte daň. Vy budete mít základ daně tak nízký, že vypočítanou daň plně pokryje sleva na poplatníka, takže nemáte důvod základ daně snižovat.
IP zaznamenána

Jana

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Platby soc. a zdrav.poj.-starobní důchodce
« Odpověď #11 kdy: Březen 20, 2011 »

Dobrý den, děkuji za vyčerpávající a rychlou odpověď. V dnešní době není zrovna obvyklé, že by někdo poradil seriózně, rychle a hlavně zadarmo.  Ještě jednou děkuji a přeji hodně zdaru ve Vaší práci.  Jana
IP zaznamenána

Jana

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Platby soc. a zdrav.poj.-starobní důchodce
« Odpověď #12 kdy: Březen 26, 2012 »

Dobrý den. Půjčila jsem známému na podnikání 1000000Kč. Měsíčně mi platí 10000 úrok. Starobní důchod činí 174000, jiné příjmy nemám.  V daňovém přiznání uvádím částku 120tis. na řádek 38 jako kapitál.příjem podle paragr.8už 2 roky. Nyní jsem začala váhat, zda nepatří na řádek 40 - ostatní příjmy podle par.10. Dě+kuji za odpověď a přeji pěkný den. Jana
IP zaznamenána
Stran: [1]