Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: osvč+zaměstnanec - daňové přiznání  (Přečteno 12578 krát)

mila

 • Host
osvč+zaměstnanec - daňové přiznání
« kdy: Leden 21, 2008 »

ahoj, chtel bych se zeptat ohledne daň. přiznání. Procital jsem diskusni forum ale neni mi uplne jasne jake vsechny povinnosti vuci fin.institucim (f.u.,vzp,...) mam jako osvc a zamestanec zaroven. Co vsechno musim platit temto uradum ci jake me zavazky vuci nim vznikaji, ci jake papiry pro ne budu vyplnovat. Mam zivnostak od listopadu 2007, mel sem zatim jen nejake drobne vydaje ale prijem (zisk) jsem nemel zatim zadny, mohu tyto vydaje uplatnovat jako vydaje na zacatek podnikani? Musim vyplnit danove priznani pro f.u.? Nebo staci jen vyuctovani meho zamestnavatele.
Mam si od zamestnavatele vyzadat potvrzeni o prijmech? Jestli treba nevite o nejake odkazu kde je kompletne a detailne o tom rozepsano. Diky moc.
IP zaznamenána

Silva

 • Host
osvč+zaměstnanec - daňové přiznání
« Odpověď #1 kdy: Leden 21, 2008 »

Dobrý den, jsem v podobné situaci, takže předpokládám, že máte OSVČ jako vedlejší činnost. V tomto případě musíte podat daňové přiznání. Od zaměstnavatele si vyžádejte potvrzení o příjmech za rok 2007, bude vám sloužit pro sociálku jako podklad pro to, že se jedná opravdu o vedlejší činnost. Jinak byste musel odvádět zálohy. Já osobně odvádím výdaje paušálem z příjmů. Tento rok také nemám příjem a výdaje tedy budu mít taky nula. Budete muset vyplnit přehled o příjmech a výdajích za rok 2007 pro vzp i sociálku. Obě tyto instituce mají na svých stránkách tiskopisy, které si můžete stáhnout i s návodem, který je celkem dobře pochopitelný. Posílám odkaz na stránky, kde si můžete částky orientačně vypočítat. Aspoň budete mít jistotu, že jste potřebné formuláře vyplnil správně :-) http://www.mesec.cz/danova-kalkulacka/?gclid=CIXhpNaq85ACFQF7aAodYW-31A. Snad jsem aspoň trochu pomohla
IP zaznamenána

mila

 • Host
osvč+zaměstnanec - daňové přiznání
« Odpověď #2 kdy: Leden 23, 2008 »

jeste reaguji na odpoved.
od zamestnavatele jsem dostal prohlaseni poplatnika z dane prijmu. toto vyplnuji sam a odevzdavam na socialce, nebo
odevzdavam zpet zamestnavateli a on to posila na socialku?
IP zaznamenána

Silva

 • Host
osvč+zaměstnanec - daňové přiznání
« Odpověď #3 kdy: Leden 23, 2008 »

pokud jste osvč a zaměstnanec tak tohle prohlášení vůbec nevyplňujete (je na roční zúčtování daně pro finanční úřad, ale vy podáváte daňové přiznání, takže tohle už ne) od zaměstnavatele si necháte vystavit potvrzení o výši příjmu a to doložíte na sociálce spolu s přehledem příjmů a výdajů OSVČ za 2007, aby jste nemusel platit zálohy
IP zaznamenána

Lenka K

 • Host
osvč+zaměstnanec - daňové přiznání
« Odpověď #4 kdy: Leden 24, 2008 »

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat. Uplatnuji výdaje procentem, kde je možnost tyto výdaje ještě navýšit o zaplacené sociální a zdravotní pojištění, ale přesně nevím zda jde o zaplacené zálohy. Pokud jde o zálohy, započítávají se zaplacené v tom kalendářním roce nebo se mohou uplatnit i zálohy zaplacené do 8. 1. následujícího roku? Děkuji za odpověď
IP zaznamenána

petra

 • Newbie
 • *
 • Příspěvků: 39
osvč+zaměstnanec - daňové přiznání
« Odpověď #5 kdy: Leden 24, 2008 »

Pokud uplatňujete výdaje procentem z příjmu, odčítáte od příjmu výdaje stanovené  procentem + zálohy zaplacené na sociální a zdravotní pojištění. Odečítáte zálohy zaplacené jen do konce roku 2007.
IP zaznamenána

trouble

 • Host
osvč+zaměstnanec - daňové přiznání
« Odpověď #6 kdy: Březen 10, 2008 »

ahoj,
já jsem se letos trošku zamotala do daňového přiznání - sociálka a zdravotko. Do loňského ledna jsem byla zaměstnanec s OSVČ jako vedlejším příjmem. V lednu jsem nastoupila na mateřskou během které jsem si přivydělala pár korun, které jsem poctivka chtěla přiznat :) no a zjistila jsem, že na sociálce to automaticky převádí na hlavní činnost a chtějí po mě minimální měsíční platby. Nevíte, jak je to v tomto případě u zdravotních pojišťoven a s daněmi? bojím se abych nemusela platit o dost víc než jsem si přivydělala, dá se to ještě nějak zachránit?
předem velice děkuji za pomoc
m.
IP zaznamenána

Zdena

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Příspěvků: 15045
osvč+zaměstnanec - daňové přiznání
« Odpověď #7 kdy: Březen 11, 2008 »

Minimální zálohy mohli chtít v době, kdy jste pobírala nemocenské dávky (nemocenskou, nebo peněžitou pomoc v mateřství) a nebyla jste odhlášena z pojištění osob samostatně výdělečně činných. Pobírání rodičovského příspěvku je nutné oběma pojišťovnám nahlásit (podle zkušenosti nestačí oznámení e-mailem) a doložit potvrzením. Od té doby jste pro OSSZ OSVČ vedlejší a pro ZP osoba, za kterou platí pojistné i stát.
IP zaznamenána

Jarka

 • Host
osvč+zaměstnanec - daňové přiznání
« Odpověď #8 kdy: Březen 29, 2008 »

Nevím si rady s vyplněním přehledu pro VZP a ČSSZ
OSVČ ,od 3/2007 částečný inv.důchod,od7/2007 plný inv.důchod.
Jak je to ???
Počet měsíců v nichž jsem považován za OSVČ je 3 hl. a 9 vedlejší ???
Počet měsíců v nichž jsem vykonával samvýdělečnou činnost taky 3 a 9???Toto pro ČSSZ
a pro VZP
Počet kal.měs.ve kterých v roce 2007 trvala sam.výdělečná činnost ??
Když sice od 4 měs.byl v invalidce ,ale měl přivýdělek.
Poraďte prosím.Díky JArka
IP zaznamenána

Zdena

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Příspěvků: 15045
osvč+zaměstnanec - daňové přiznání
« Odpověď #9 kdy: Březen 30, 2008 »

OSVČ vedlejší bude od měsíce, který následuje po přiznání ČID. Pokud mu byl přiznán v průběhu března, tak bude mít 3 měsíce hlavní a 9 měsíců vedlejší činnosti, na ř. 25a totéž.
Jestli podnikal celý rok (neměl na ZP a SP oznámené přerušení činnosti), tak samostatná výdělečná činnost trvala v roce 2007 12 měsíců. Je lepší napsat do přehledu celých 12 měsíců činnosti, aby se vám \"naředily\" zálohy na rok příští.
IP zaznamenána
Stran: [1]