Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Nepodepsané prohlášení k dani  (Přečteno 4036 krát)

milli14

  • Host
Nepodepsané prohlášení k dani
« kdy: Prosinec 15, 2008 »

Prosím o radu.

Od 21.3 do 30.11 2008 jsem pracovala na HPP u zaměstnavatele, nepodepsala jsem ale Prohlášení k dani . Mohu si podat sama danové přiznání a  uplatnit slevu na poplatníka za příslušné měsíce, případně odpočet na vyživované dítě ? Nebo mohu o to požádat tohoto bývalého zaměstnavatele do 15.2. 2009 ? Nebo jsem nepodepsaním o všechny úlevy přišla ?Nyní jsem v evidenci UP.
Děkuji
Milena
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Nepodepsané prohlášení k dani
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 15, 2008 »

Nemusíte se obávat, o žádnou daňovou úlevu jste nepřišla, pouze si  uplatníte nárok později (lze uplatnit až 3 roky zpětně). Můžete postupovat oběma uvedenými způsoby. Buď nejpozději do 15.2.2009 podepíšete u bývalého zaměstnavatele prohlášení zpětně a zároveň požádáte o roční zúčtování daní, nebo si podáte daňové přiznání sama. Sleva na poplatníka se nekrátí, náleží vám v plné výši (24.840,- Kč) bez ohledu na počet odpracovaných měsíců. Nárok na daňové zvýhodnění na vyživované dítě si můžete uplatnit jen za měsíce, ve kterých jste vyživovala nezaopatřené dítě.
IP zaznamenána

milli14

  • Host
Nepodepsané prohlášení k dani
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 16, 2008 »

Děkuji Vám. Stejný režim bude i v  měsících , kdy mzda byla nízká a proto  daněna sražkovou 15% daní ? (sleva na poplatníka a danové zvýhodnění na dítě ?) Dočetla jsem se, že tato dan je konečná a přes danové přiznání vůbec nejde.
Děkuji za vysvětlení.
Milena
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Nepodepsané prohlášení k dani
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 16, 2008 »

Tak to mě nenapadlo, že mzda byla tak nízká, omlouvám se. Slevu na poplatníka a na vyživované dítě uplatníte k příjmům, které uvedete do daňového přiznání, tedy k příjmům, které byly zdaněny zálohovou daní. Příjmy, zdaněné srážkovou daní, se do přiznání neuvádějí, srážková daň je konečná. Slevy na dani můžete uplatnit pouze do nulové daňové povinnosti a pokud jste měla malé příjmy, tak zřejmě ani nebudete moci vyčerpat celou slevu. V případě nízkých příjmů může být ohrožen i daňový bonus - daňové zvýhodnění na vyživované dítě, kdy máte nárok vyšší, než je vaše daňová povinnost a FÚ vám vrací peníze. Nárok na bonus vám vznikne v případě, že jste měla hrubé příjmy (jakékoliv - ze zaměstnání, z podnikání, z kapitálového majetku, z pronájmu, či ostatní, které přiznáváte ke zdanění) vyšší, než 48.000,- Kč za rok.

Jistou možnost vidím v dodatečném podpisu prohlášení k dani u bývalého zaměstnavatele (kterého byste současně požádala o roční zúčtování daně) podle § 38k, odst. 7 zákona o daních z příjmů. Cituji část předpisu:
\"..... Dodatečně přihlédne plátce k uvedeným skutečnostem při ročním zúčtování záloh, a to i v případě, byla-li daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a z funkčních požitků vybrána srážkou podle zvláštní sazby daně, prokáže-li poplatník rozhodné skutečnosti pro poskytnutí slevy na dani podle § 35ba nebo na daňové zvýhodnění nejpozději do 15. února roku následujícího po uplynutí zdaňovacího období a podepíše-li současně v této lhůtě prohlášení k dani podle odstavců 4 a 5.\"
IP zaznamenána
Stran: [1]