Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 [2] 3

Autor Téma: Nákup zboží ze zahraničí + další dotazy  (Přečteno 24522 krát)

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Nákup zboží ze zahraničí + další dotazy
« Odpověď #15 kdy: Červenec 17, 2011 »

Firmy, které účtují s rakouskou daní, zřejmě nemají dostatečný důkaz o tom, že zboží opustilo Rakousko.
Informace o vracení DPH ze zemí EU najdete na stránkách MF ČR:
http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/cds/xsl/dane_poplatky_9947.html?year=0
IP zaznamenána

kawalir

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Nákup zboží ze zahraničí + další dotazy
« Odpověď #16 kdy: Červenec 28, 2011 »

Mně se to nějak nezdá. Já tedy podnikám ve službách a vím, že pokud bych fakturoval kamkoliv do zahraničí, musím se stát plátcem. Je to tedy u zboží jinak? Můžu vážně jet nakoupit do zahraničí jako neplátce a jako plátce se přihlásím až po nakoupení zboží v celkovém součtu za 326 tis. Kč?
Díky
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Nákup zboží ze zahraničí + další dotazy
« Odpověď #17 kdy: Červenec 28, 2011 »

U zboží je to jinak. V zemích EU můžete nakupovat zboží zcela neomezeně, jako neplátce nakupujete s daní příslušné země. Plátcem byste se stal v případě, že hodnota zboží, nakoupeného od unijních plátců přesáhne 326.000,- Kč (bez unijní daně), nebo v případě, že byste nakoupil zboží podléhající spotřební dani, například líh nebo tabákové výrobky (zde žádná hodnotová hranice není, stáváte se plátcem dnem prvního pořízení tohoto zboží podle § 94/7 zákona o DPH).
IP zaznamenána

kawalir

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Nákup zboží ze zahraničí + další dotazy
« Odpověď #18 kdy: Červenec 28, 2011 »

Zdeno, děkuji Vám moc. Jste ochotná a milá. Přeji hezký den.
IP zaznamenána

JanaK323

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Nákup zboží ze zahraničí + další dotazy
« Odpověď #19 kdy: Duben 23, 2012 »

Dobry den,

rada bych se zeptala ohledne nakupu zbozi z jineho clenskeho statu (UK) za ucelem dalsiho prodeje v CR.

Pri podnikani na ZL (neplatce DPH) staci mi paragon? Nebo musim mit fakturu? A je to nejak omezeno castkou, za kterou nakupuji? Do castky xx staci paragon, nad castku xx musim mit fakturu?
A stejny dotaz, ale kdyz nakupuji jako firma (s.r.o.) (take neplatce DPH)?

Ptam se proto, ze jsem se setkala s pravidlem, ze v CR muzete mit paragon do 10.000 Kc, pak uz by mela byt na zbozi faktura, ale firma byla platcem DPH.

Diky
IP zaznamenána

kesu

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Nákup zboží ze zahraničí + další dotazy
« Odpověď #20 kdy: Říjen 15, 2012 »

Citace: JanaK323
Dobry den,

rada bych se zeptala ohledne nakupu zbozi z jineho clenskeho statu (UK) za ucelem dalsiho prodeje v CR.

Pri podnikani na ZL (neplatce DPH) staci mi paragon? Nebo musim mit fakturu? A je to nejak omezeno castkou, za kterou nakupuji? Do castky xx staci paragon, nad castku xx musim mit fakturu?
A stejny dotaz, ale kdyz nakupuji jako firma (s.r.o.) (take neplatce DPH)?

Ptam se proto, ze jsem se setkala s pravidlem, ze v CR muzete mit paragon do 10.000 Kc, pak uz by mela byt na zbozi faktura, ale firma byla platcem DPH.

Diky
Dobrý den,
také bych chtěl požádat o odpověď na výše uvedenou otázku. Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Nákup zboží ze zahraničí + další dotazy
« Odpověď #21 kdy: Říjen 15, 2012 »

Stačí jakýkoliv doklad, ze kterého je zřejmé, co jste nakoupil/a/.  Může být paragon, není to omezené částkou.
IP zaznamenána

kesu

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Nákup zboží ze zahraničí + další dotazy
« Odpověď #22 kdy: Říjen 15, 2012 »

Děkuji za odpověď. Přeci jen pro úplné upřesnění uvedu praktický příklad:

Chci zakoupit mobilní telefon (cena cca. 15000 Kč) za účelem podnikání (nejsem plátce DPH) a odečíst si jej ze základu daně.

1) Zakoupím v ČR a jelikož se jedná o částku nad 10 000 prodejce mi vystaví fakturu. Je na této faktuře nutné uvést mé jméno a IČ ?
2) Zakoupím v DE a stačí mi jakýkoliv doklad, ze kterého je zřejmé, co jsem nakoupil. Není zde nutné uvádět mé jméno ani IČ?

Děkuji mnohokrát za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Nákup zboží ze zahraničí + další dotazy
« Odpověď #23 kdy: Listopad 01, 2012 »

1) Proč by prodejce musel vystavovat na částku nad 10 tis. Kč fakturu? Pokud je prodejce plátcem DPH a vy jej jako osoba povinná k dani požádáte o vystavení daňového dokladu, pak zřejmě dostanete fakturu, na které bude uvedeno vaše jméno a IČ.
2) Stačí.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Nákup zboží ze zahraničí + další dotazy
« Odpověď #24 kdy: Únor 02, 2013 »

Od roku 2013 se stáváte identifikovanou osobou (§ 6g zákona o DPH) pokud pořizujete zboží z jiného členského státu, které je předmětem daně. Předmětem daně je (kromě jiného) pořízení zboží v případě, že jste překročil limit 326 tis. Kč bez daně, pořízení do 326 tis. Kč je podle § 2a ZDPH vyjmuto z předmětu daně.
Pořízení zboží definuje zákon v § 16 zákona jako nabytí práva nakládat jako vlastník se zbožím od osoby registrované k dani v jiném členském státě ....
IP zaznamenána

joe

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 18
Nákup zboží ze zahraničí + další dotazy
« Odpověď #25 kdy: Únor 02, 2013 »

Citace: Zdena
Od roku 2013 se stáváte identifikovanou osobou (§ 6g zákona o DPH) pokud pořizujete zboží z jiného členského státu, které je předmětem daně. Předmětem daně je (kromě jiného) pořízení zboží v případě, že jste překročil limit 326 tis. Kč bez daně, pořízení do 326 tis. Kč je podle § 2a ZDPH vyjmuto z předmětu daně.
Pořízení zboží definuje zákon v § 16 zákona jako nabytí práva nakládat jako vlastník se zbožím od osoby registrované k dani v jiném členském státě ....
Dekuji za rychlou odpoved.
Tak rozumim, to znamena ze osoba v jinem state platcem dph (nebo VAT) byt nemusi, jen musi byt osobou (nebo firmou) ktera v clenskem state podnika podle zakona, plati dan atd...je to spravne? (napriklad jiny podnikatel, neplatce dph/vat v Nemecku)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Nákup zboží ze zahraničí + další dotazy
« Odpověď #26 kdy: Únor 02, 2013 »

Pořízení zboží = nákup zboží od unijního plátce (od osoby registrované k dani v jiném členském státě).
IP zaznamenána

joe

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 18
Nákup zboží ze zahraničí + další dotazy
« Odpověď #27 kdy: Únor 02, 2013 »

Citace: Zdena
Pořízení zboží = nákup zboží od unijního plátce (od osoby registrované k dani v jiném členském státě).
Tak nerozumim.

1. Kdo to je \"unijny platce\"?

http://business.center.cz/business/pojmy/p2019-osoba-registrovana-k-dani-v-jinem-clenskem-state.aspx

\"osoba registrovaná k dani v jiném členském státě\" = \"osoba, které bylo přiděleno daňové identifikační číslo pro účely daně z přidané hodnoty v jiném z členských států\"

Napriklad ja jsem podnikatel v CR, FU pridellil mi DIC, nejsem platce DPH.

Rozumim, ze porizeni zbozi se tyka kazdeho podnikatele/firmy v jinym state, ktery je osobou registrovanou k dani, ale \"platce VAT\" byt nemusi, spravne?

2. Jeste jinak - pokud nakupuji take od podnikatelu v Nemecku/Polsku, kteri nejsou platce VAT (dostavam obycejnou fakturu nebo \"paragon\") - pocita se to do limitu 326k Kc? Pokud se nepocita, tak muze to znamenat ze je mozne nakupovat vubec bez limitu, jenom potrebujeme nakupovat od neplatcu VAT v jinym state...od stejnych podnikatelu jako podnikatel v CR, neplatce DPH...
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Nákup zboží ze zahraničí + další dotazy
« Odpověď #28 kdy: Únor 02, 2013 »

Nákupy od neplátců se do limitu nepočítají.
IP zaznamenána

joe

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 18
Nákup zboží ze zahraničí + další dotazy
« Odpověď #29 kdy: Únor 02, 2013 »

Citace: Zdena
Nákupy od neplátců se do limitu nepočítají.
Dekuji, posledni (doufam) dnes otazka. Jak vedet jestli osoba/firma v Nemecku je unijny platce nebo neni? Divat se na doklady a hledat \"faktura VAT\"? Prodejce da paragon a informace jestli je \"VAT payer\" nebo \"VAT non-payer\" chybi...je na to nejaky zpusob? Jak to zjisti FU behem kontrole? Jak FU zjisti, zda paragon je od platce a spada do limitu nebo nespada?
IP zaznamenána
Stran: 1 [2] 3