Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Plátce/ Neplátce  (Přečteno 4567 krát)

luciel

  • Host
Plátce/ Neplátce
« kdy: Prosinec 01, 2008 »

Zdravím všechny!!
Milí lidičkové, mohli byste mi prosím poradit, zda být plátce nebo neplátce DPH? Chci si založit menší obchůdek a budu prodávat konečným spotřebitelům. Mám možnost, udělat si ŽL na sebe, nebo se připojit k manželově firmě (s.r.o.) který je plátcem DPH. Jde i o to, že kdybych nemusela podnikat na sebe ale na manžela, nemusela bych platit odvody soc. a zdrav. jako podnikatel ale jako zaměstnanec (nechala bych se od něj zaměstnat), takže bych ušetřila. Ale není mi jasné, tak je to se zmiňovanou DPH. Za vaše odpovědi budu moc a moc šťastná :o)))
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Plátce/ Neplátce
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 01, 2008 »

Jestliže budete zaměstnaná v s.r.o., tak nebudete řešit otázku DPH. Zboží nebudete prodávat vy, nýbrž společnost, která už je plátcem této daně, takže je bude prodávat s daní.
V případě, že byste si vyřídila živnostenské oprávnění a podnikala jako OSVČ, byste nemusela (alespoň pro začátek) být plátcem DPH. Povinné plátcovství by vám vzniklo až po překročení obratu 1 mil. Kč za 12 po sobě jdoucích měsíců, při pořizování zboží od plátců ze zemí EU už tehdy, pokud by hodnota pořízeného zboží (bez DPH) přesáhla 326.000,- Kč za kalendářní rok.
Pokud budete prodávat jen české zboží (nebo zboží z EU od neplátců), tak si počkejte až na povinné plátcovství, můžete tak být pro zákazníky levnější. Jestli plánujete nakupovat zboží od plátců v EU, tak bude vhodné stát se dobrovolným plátcem DPH ještě před pořízením zboží, abyste mohla nakupovat bez daně.
IP zaznamenána

luciel

  • Host
Plátce/ Neplátce
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 02, 2008 »

Milá Zdeni, moc díky za vysvětlení mého dotazu, moc a moc jste mi pomohla :o)) Přeji Vám moc pěkný a pohodový den!
IP zaznamenána
Stran: [1]