Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Hlavní pracovní poměr souběžně s ŽL s 0 příjmem  (Přečteno 3583 krát)

Martin882

  • Host

Zajímalo by mne jak jsou vysoké zálohy na nemocenské a sociální pojištění pří držení živnostenského listu a souběžně hlavním pracovním poměru (platí firma) . Na živnostenský list již nepodnikám mám 0 příjmy.(pozastavený ani zrušený ŽL nemám).
Stačí sociální pojištění platit jen z hlavního poměru nebo  musím platit  2 pojištění i když na ŽL mám 0 příjmy
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Hlavní pracovní poměr souběžně s ŽL s 0 příjmem
« Odpověď #1 kdy: Listopad 26, 2008 »

Pokud máte povinnost platit zálohy na důchodové pojištění a jste přihlášen i k dobrovolnému nemocenskému pojištění, pak platíte zálohy, vypočítané podle posledního přehledu. Jestli nepodnikáte, tak to oznamte na OSSZ, při přerušeném podnikání nemáte povinnost hradit zálohy.
IP zaznamenána

martin882

  • Host
Hlavní pracovní poměr souběžně s ŽL s 0 příjmem
« Odpověď #2 kdy: Listopad 27, 2008 »

Takže shrnuto 2 roky mám 0 příjmy 0 výdaje  jsem zaměstnán  a když nemám ŽL přerušen (podnikání)  musím platit sociálku  2x  jednou zaměstnavatel a srážky ze mzdy  a po druhé já ŽL  ze zákona o podnikání .
ROZUMÍM TOMU DOBŘE ?!
jÁ JSEM TOTIŽ PO PŘECHODU NA ZAMĚSTNANECKÝ POMĚR PŘESTAL PLATIT SOC. I ZDR. POJIŠTĚNÁ  V DOMĚNÍ ŽE KDYŽ MÁM 0 PŘÍJMY A JSEM ZAMĚSTNANEC U FIRMY ,KTERÁ ZA MĚ PLATÍ JAK SOC TAK ZDR   ŽE NEMUSÍM PLATIT 2X.
A přerušení podnikání jsem ty dva roky neudělal.
Poradíte mi jak z toho ven bez větších následků?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Hlavní pracovní poměr souběžně s ŽL s 0 příjmem
« Odpověď #3 kdy: Listopad 27, 2008 »

To jste ale nenapsal, že už je to 2 roky stará záležitost:-)
Uvádíte, že nemáte přerušený, ani zrušený ŽL, tím zřejmě myslíte oficiální oznámení živnostenskému úřadu. Pro účely plateb ZP a SP není důležité, co jste nahlásil (nebo nenahlásil) na živnostenském, ale zda jste oznámil své zdravotní pojišťovně a OSSZ, že přerušujete výkon samostatné výdělečné činnosti. Zřejmě jste to udělal už před dvěma lety, jinak by se dožadovali podání přehledů o příjmech a výdajích. V každém případě si to ověřte, třeba jim zavolejte. Pokud jste neoznámil přerušení, tak od vás budou chtít, abyste vyplnil přehledy za roky, kdy jste je měl odevzdat. Pokud jste byl celou dobu zaměstnán a vydělal jste si alespoň 96 tis. Kč za rok, tak do přehledů zapíšete samé nuly a nebudete odvádět žádné pojistné.
IP zaznamenána
Stran: [1]