Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Založení živnosti - student - e-shop  (Přečteno 9501 krát)

Petr Hlaváček

  • Host
Založení živnosti - student - e-shop
« kdy: Listopad 24, 2008 »

Dobrý den,
předem se omlouvám za svůj rozsáhlý dotaz. Jde mi spíše o ujasnění dosud nabytých informací.

Jsem studentem VŠ, pracuji na DPČ pro jednu poradenskou firmu zabývající se dotacemi, školením managementu atd. (kde bych po škole dále rád dělal, ale nejspíše jen na žl, ne na plný úvazek) Bydlím v domě, který ze šestiny vlastním (dědictví :)) - toto se vztahuje na můj dotaz níže ohledně provozovny, důchodové pojištění zřízeno mám.

Rád bych si v blízké době zřídil malinký e-shop pro prodej IT a blízkých věcí, občas někomu poradil ohledně PC, zpostředkoval tvorbu www stránek a tvorbu log, nainstaloval nějaký ten software.

Rád bych PC také kompletoval, jenže na ŽÚ mi prozradili, že tato živnost spadá pod živnosti řemeslné, proto kompletaci vynechám. Lze kompletaci nahradit na faktuře poradenstvím?

Teď mé informace či postup:

Na ŽÚ zaplatím 1000 Kč, ohlásím živnosti volné (vyplním JRF) a to konkrétně:
47. Zprostředkování obchodu a služeb
48. Velkoobchod a maloobchod
49. Zastavárenská činnost a maloobchod s použitým zbožím
56. Poskytování software, poradenství v oblasti informačních technologií, zpracování dat, hostingové a související činnosti a webové portály
60. Poradenská a konzultační činnost, zpracování odborných studií a posudků
66. Reklamní činnost, marketing, mediální zastoupení
67. Návrhářská, designérská, aranžérská činnost a modeling
79. Poskytování služeb pro rodinu a domácnost

K DPH se přihlašovat nebudu. Nebo mám?

Odpovědného zástupce nepotřebuji. Jak je to s provozovnou? Je nutné provozovnu provozovat?

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění platit nebudu, protože živnost bude má vedlejší činnost (zanesu potvrzení o studiu na VŠ na příslušné úřady). Pojištění tedy zaplatím až ze zisku.

Povedu pouze daňovou evidenci.

Sleva na daň z příjmu se mi zvýší o 4020Kč. Daň z příjmu tedy vypočtu jako příjmy-výdaje-(24840+4020). Je sleva ovlivněna také tím, že si již platím důchodové pojištění?

Podnikatelské konto nepotřebuji (budu využívat své studentské konto u ČSOB, či účet u mBank).

Díky práci ve firmě za mě poté daňové přiznání už nemůže vyplnit účetní firmy, ale musím sám ( započtu zde příjmy z této firmy a příjmy ze živnosti). Je to takhle přesně nebo jsem to popletl?

Zapomněl jsem ve svém postupu na něco nebo uvedl jsem nepřesné či špatné informace?

Nyní shrnutí dotazů:
1/ Lze kompletaci fakturovat jako poradenství?
2/ K DPH se přihlásit mám/nemám?
3/ Jak je to s provozovnou, je možné provozovnu neprovozovat?
4/ Ovlivňuje důchodové pojištění nějak mnou uvedený výpočet DPFO?

Děkuji mnohokrát a omlouvám se za tak rozsáhlý dotaz. Prošel jsem snad všechny možné stránky, ale na žádných se mi nedostalo přesných odpovědí s ohledem na mou situaci (student, spoluvlastník domu, zaměstnán ve firmě na DPČ) . O této problematice se chystám napsat článek na svém webu, aby Vás již podobné dotazy nezahlcovaly.

Ještě jednoou díky
Petr Hlaváček
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Založení živnosti - student - e-shop
« Odpověď #1 kdy: Listopad 26, 2008 »

1/ Kompletaci počítače raději na svých fakturách neuvádějte, mohl byste se dopustit neoprávněného podnikání. Paní na ŽÚ zřejmě čerpala z obsahové náplně živnosti řemeslné, nazvané Výroba, instalace, opravy elektrických strojů a přístrojů, elektronických a telekomunikačních zařízení. Zde je uvedeno, že náplní živnosti je (kromě jiného) - kopíruji text:  \"výroba elektronických výrobků a zařízení spotřební, průmyslové, lékařské a investiční elektroniky, kancelářských strojů a počítačů, připojovaných do sítě nízkého napětí, jejich instalace, opravy, údržba, demontáž a montáž.\"
Poradenství fakturovat můžete. Prodáte zákazníkovi jednotlivé komponenty, poskytnete mu blíže nespecifikované poradenství a to je vše, zákazník si počítač sestavil sám. Ve vlastním zájmu byste se ale měl zajímat o vyhlášku č.50 / 1978 Sb., o odborné způsobilosti v elektrotechnice.

2/ Pokud budete prodávat zboží a poskytovat služby převážně občanům, tak se k DPH nepřihlašujte, jako plátce byste pro ně byl dražší. Pokud budou vašimi odběrateli plátci DPH, tak se také zaregistrujte jako plátce, abyste nepřerušil řetězec plátců (jako neplátce byste pro ně byl dražší, než plátce).

3/ Zřízení provozovny není povinné, pokud k tomu není důvod. Při prodeji přes internet se zřejmě bude jednat o zásilkový prodej, nebudete mít sklad, ani prostory, ve kterých byste prodával zboží, případně poskytoval služby spotřebitelům. Poradenství ohledně PC můžete vykonávat u zákazníka, tvorbu www stránek prakticky kdekoliv, třeba v parku s notebookem na kolenou. Pokud byste ale měl zřízený výdejní sklad, ze kterého by si zákazník osobně odebíral objednané zboží, pak budete muset oznámit provozovnu.

4/ Máte na mysli penzijní připojištění, nebo životní pojištění (které například Kooperativa nazývá důchodovým pojištěním)? Obojí může za splnění zákonem stanovených podmínek ovlivnit výpočet daně z příjmu, samozřejmě, že každé jinak:-). Jedná se o nezdanitelné části základu daně podle § 15 zákona o daních z příjmů.

Slevu na dani za studium můžete uplatnit, pokud je vám méně, než 26 let (při denním studiu v doktorském studijním programu až do 28 let). Pokud budou vaše hrubé příjmy z podnikání vyšší, než 6.000,- Kč za rok, tak budete mít povinnost podat daňové přiznání. Nebudete žádat mzdovou účetní o roční vyrovnání daní, ale vyžádáte si potvrzení o zdanitelných příjmech a sražených zálohách. Údaje z potvrzení opíšete do daňového přiznání (dílčí základ daně podle § 6)  a přidáte příjmy ze svého podnikání (dílčí základ daně podle § 7).

Až napíšete článek na svém webu, tak dejte odkaz:-)
IP zaznamenána

Petr Hlaváček

  • Host
Založení živnosti - student - e-shop
« Odpověď #2 kdy: Listopad 27, 2008 »

Jsem student, je mi 23 let, v červnu dodělám Ing. ekonomie poté bych rád nastoupil na VŠ obor informatika. Po vystudování této školy je možné provozovat tuto řemeslnou živnost bez splnění jakýchkoli jiných zvláštních podmínek?

Na článek se chystám po novém roce, poněvadž jsem usoudil, že založení živnosti bude vhodnější až po 1.1.2009. Mnohkrát díky za osvětlení.

Ještě bych chtěl upozornit, že jsem objevil skvělou aplikaci, která pomůže s vyplněním JRF. Na adrese: http://www.rzp.cz./elpod.html. Je možno přes ni žádost elektronicky podepsanou přímo zaslat, nebo pouze jen vytisknout a zanést na příslušný ŽÚ. Má pár užitečných věcí, jako ověření některých údajů atd.

Rád bych se ještě zeptal, zda tedy mohu na svém e-shopu nabízet sestavy PC, ale fakturovat pouze jednotlivé díly (resp. jednotlivé díly + poradenství).

Ještě jednou díky a pěkný den
Petr Hlaváček
IP zaznamenána

Petr Hlaváček

  • Host
Založení živnosti - student - e-shop
« Odpověď #3 kdy: Listopad 28, 2008 »

Ještě mě napadlo. Je možno nakupovat díly PC a poté je prodávat jako sestavu? Tzn, že prostě na faktuře bude pouze uvedena Sestava A a cena. Dopustím se tak neoprávněného podnikání?
Mnohokrát díky
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Založení živnosti - student - e-shop
« Odpověď #4 kdy: Listopad 29, 2008 »

Lituji, ale vaše vysokoškolské vzdělání ekonomického směru bude pro provozování této řemeslné živnosti nedostatečné:-))  Potřebujete buď vyučení (k výučnímu listu nemusí být praxe), nebo SŠ s maturitou, bakaláře, případně magistra v příslušném oboru, nebo v oboru příbuzném a navíc odpovídající praxi. Předepsaná délka praxe je různá podle dosaženého stupně vzdělání a podle toho, zda máte vzdělání přímo v oboru, nebo v oboru příbuzném. Při absolvování bakalářského nebo magisterského studijního programu v příslušné oblasti studijního oboru, ale i v příbuzné oblasti by vám stačila jednoroční praxe. Příslušnými obory jsou například elektrikář, elektromechanik,  mechanik elektronik a příbuznými obory například elektrotechnik, autoelektrikář, nebo mechanik. Rozhodování o tom, co je příslušným, či příbuzným oborem, je v kompetenci živnostenského úřadu. To všechno byste mohl nahradit bud vykonáním šestileté praxe v oboru, nebo osvědčením o rekvalifikaci, případně kvalifikační zkouškou a 4letou praxí. Potřebnou praxi můžete získat i tím, že budete provozovat tuto řemeslnou živnost prostřednictvím odpovědného zástupce, který splňuje požadavky odborné způsobilosti.

Asi bych na e-shopu spíše navrhovala zákazníkovi možné sestavy a fakturovala mu jednotlivé součásti a poradenství. Stejně budete muset někde (proč ne na vydané faktuře) evidovat výrobní čísla komponentů kvůli případný reklamacím.
IP zaznamenána

denis

  • Host
Založení živnosti - student - e-shop
« Odpověď #5 kdy: Leden 10, 2009 »

Dobrý den,

mám takový hloupý dotaz. Stačí na internetový prodej (e-shop) živnostenský list který je vystaven na zprostředkování obchodu?

Předem Vám děkuji za odpověď!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Založení živnosti - student - e-shop
« Odpověď #6 kdy: Leden 11, 2009 »

Nestačí. Chtělo by to doplnit živnostenské oprávnění o obor Velkoobchod a maloobchod.
IP zaznamenána

paf

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 54
Založení živnosti - student - e-shop
« Odpověď #7 kdy: Únor 10, 2009 »

Dobrý večer, jsem na rodičovské dovolené a chtěla bych si zřídit doma internetový obchůdek,ale stále jsou mi některé věci nejasné, spoustu dotazů už jsem zde pročetla, ale nestačilo to.

1) SKLAD - Musela bych místo, kde budu mít uschované (uskladněné) věci nakoupené od dodavatele určené k dalšímu prodeji (doma na trvalém bydlišti) nahlásit někde jako sklad anebo ne, když tam nebudou zákazníci zboží odebírat, ale bude se jim posílat poštou? Anebo nahlásím provozovnu anebo ani to nemusím? - Předpokládám, že ne, ale raději si to chci ujasnit, protože nikde jsem nenašla, co si pod pojmem SKLAD mám představit.

2) PROVOZOVNA A ZNAČENÍ - Někde jsem tu vyčetla, že když je provozovna mimo trv. bydliště, musí se označit - mám to chápat tak, že když bude provozovna v místě bydliště, nemusí se nějak speciálně značit?

3) DPH - Když nebudu plátce DPH - budu platit dodavateli částku za zboží + DPH, ale já si budu celou částku včetně toho DPH evidovat jako jeden zaplacený výdej a nebudu to rozlišovat? A následně při mém prodeji si k celkové částce (která je včetně DPH od dodavatele) přičtu svoje procenta?

4) DANĚ Z PŘÍJMŮ FYZ.OSOBY: Můžu si do nákladů dát platby za internet a platby za zřízení e-shopu a bazárku na netu a věcí s tímto související?

5) SLEVY - Co když mi dá dodavatel zboží podmínku, že nesmím prodávat jím dodané zboží za nižší cenu, než ho prodává on ve svém obchodě a mě se nebude dařit zboží prodat - jak mám řešit tuto situaci, když moje výchozí cena bude pro konečné odběratele stejná jako ta jejich a já bych třeba chtěla dát na zboží slevu?

Předem děkuji za odpovědi.

Pavla
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Založení živnosti - student - e-shop
« Odpověď #8 kdy: Únor 15, 2009 »

1) Provozovnu hlásit nemusíte.
2) Ano.
3) Jako neplátce nerozlišujete základ daně a daň, máte jeden zaplacený výdaj. Při prodeji také nebudete rozepisovat DPH, (nejste plátcem) a do faktury (nebo na paragon) uvedete cenu, kterou bude zákazník ochotný zaplatit.
4) Ano.
5) To si musíte vyřešit s dodavatelem.
IP zaznamenána

romisch

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Založení živnosti - student - e-shop
« Odpověď #9 kdy: Leden 28, 2011 »

Dobrý den, mám dotaz ohledně založení živnosti - e- shopu. Jsem student. Chci si otevřít e-shop a prodávat zde věci, které zakoupím např. DHgate.com a jinde v zahraničí (mimo EU), tak by mne zajímalo, jak se zde liší pravidle od nákupů od dodavatele v ČR apod., provádět platby přes PayPal. Jako sídlo bych chtěla uvést byt, který mám v osobním vlastnictví, odkoupen od města, není mi zde uplně jasné, jak je to zde se souhlasem majitele nemovitosti.
IP zaznamenána
Stran: [1]