Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Jak se zbavit nutnosti platit DPH?  (Přečteno 3130 krát)

z90

  • Host
Jak se zbavit nutnosti platit DPH?
« kdy: Listopad 24, 2008 »

Jsem živnostník, OSVČ a koncem tohoto roku moje příjmy za posledních 12 měsíců přesáhly 1 milión. Musím se tedy přihlásit k placení DPH. Jaký postih mne za 4měsíční zpoždění od FÚ čeká? Protože ale mám velmi nízké náklady, je pro mne placení DPH po celý příští rok extrémně nevýhodné. Bez problémů si mohu příští rok příjmy pohlídat pod milión. Jak to ale udělat, abych příští rok DPH platit nemusel? Zrušit živnost a pak ji znovu založit? Je nějaká cesta?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Jak se zbavit nutnosti platit DPH?
« Odpověď #1 kdy: Listopad 24, 2008 »

Finančnímu úřadu budete platit pouze 10% z celkových příjmů (výnosů) za zdanitelná plnění jako náhradu za ta plnění, která jste uskutečnili bez daně - konkrétně dle § 98 zákona o DPH. Náhradu za nesplnění zákonné registrační povinnosti si pak budete moci uplatnit jako daňově uznatelný výdaj - viz  Pokyn D-300 k § 24/2, bod 12.

K možnostem zrušení registrace k DPH kopíruji odpověď pro paní Šárku:
O zrušení registrace je možné požádat nejdříve po uplynutí 1 roku od data registrace. Předpokladem zrušení registrace je, že váš obrat nepřesáhl za předcházejících 12 měsíců 1 mil. Kč a pokud pořizujete zboží z jiného členského státu EU, tak hodnota pořízeného zboží musí být nižší, než 326 tis. Kč (počítá se hodnota zboží, pořízeného v běžném a předcházejícím kalendářním roce, za každý rok zvlášť).

Je ale možné, že jste sice měl příjmy, ale obrat pro povinnou registraci jste nepřekročil. Například proto, že jste do výpočtu zahrnul příjmy z prodeje dlouhodobého majetku, nebo osvobozená plnění bez nároku na odpočet, nebo jste započítal jiné položky, které osoby vedoucí daňovou evidenci do obratu pro povinné plátcovství nezahrnují. Nejlépe uděláte, když sbalíte doklady a navštívíte daňového poradce. Toto je velmi individuální záležitost, kterou nelze vyřešit na diskusním fóru.
IP zaznamenána
Stran: [1]