Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Slevy na dani  (Přečteno 2612 krát)

PavelP

  • Host
Slevy na dani
« kdy: Listopad 20, 2008 »

Dobrý den, můžete mi prosím zodpovědět následující dotaz. Jako zaměstnanec bez jakýchkoliv vedlejších příjmů jsem podepsal Prohlášení poplatníka k dani, tudíž měsíčně mi je uplatňována sleva na dani. Neuplatňuji však bonusy na 2 děti. Jakým způsobem mi můžou být bonusy vyplaceny, mám podat daňové přiznání? Předem děkuji za radu.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Slevy na dani
« Odpověď #1 kdy: Listopad 21, 2008 »

Máte dvě možnosti: buď požádat zaměstnavatele, aby při ročním zúčtování daní přihlédl k vyživovaným dětem, nebo nežádat zaměstnavatele o roční zúčtování daně a sám si podat daňové přiznání.
IP zaznamenána

PavelP

  • Host
Slevy na dani
« Odpověď #2 kdy: Listopad 21, 2008 »

I když jsem podepsal Prohlášení k dani, zaměstnavatel mi nemusí dělat roční zúčtování daně. Pokud tedy podám daňové přiznání, už si nemohu uplatnit slevu na dani na poplatníka, že? Mohu si uplatnit slevu na dani za manželku, která je celý tento rok na rodičovské dovolené, ale od 8/08 si na ŽL vydělá měsíčně 5.000,- Kč před zdaněním? A poslední věc, životní pojištění (do 60ti let), které platím ročně ve výši 6.924,-, mohu si uplatnit celou částku v daňovém přiznání? Mnohokrát díky
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Slevy na dani
« Odpověď #3 kdy: Listopad 22, 2008 »

Slevu na poplatníka si v daňovém přiznání uplatníte. Zaměstnavatel tuto slevu uplatnil pouze pro účely výpočtu záloh na daň. Vy si pak v daňovém přiznání sám provedete roční zúčtování daně - tedy hrubé příjmy za celý rok, daňová povinnost za celý rok, nárok na slevu za celý rok. Tím zjistíte svoji roční daňovou povinnost, od které odečtete zálohy, které už během roku odvedl zaměstnavatel.

Slevu na manželku si můžete uplatnit v případě, že její vlastní příjmy za příslušný rok nepřekročily zákonem stanovenou hranici. Do vlastních příjmů manželky započítejte její hrubé příjmy z podnikání (pozor - nesnížené o výdaje), dále případné nemocenské dávky (pokud podbírala peněžitou pomoc v mateřství), nebo jakýkoliv důchod. Měly by se započítat i příjmy, které jsou od daně osvobozeny (například osvobozený prodej nemovitosti, prodej movitých věcí). Do příjmů manželky se nezapočítávají dávky státní sociální podpory, což je rodičovský příspěvek. Zákonem stanovenou hranici vlastních příjmů manželky vám přesně nepovím, buď zůstane ve výši 38.040,- Kč, nebo se už pro rok 2008 zvýší na 68.000,- Kč, záleží na tom, v jaké podobě projde návrh novely zákona legislativním procesem.

Částku zaplaceného životního pojištění 6.924,- Kč si můžete uplatnit celou, nesníženou. Pokud byste měl uzavřených více smluv, tak zaplacené částky pojištění sčítáte, maximálně lze uplatnit 12 tis. Kč za rok.
IP zaznamenána

PavelP

  • Host
Slevy na dani
« Odpověď #4 kdy: Prosinec 28, 2008 »

Dobrý den, můžete mi prosím ještě poradit. Zajímalo by mne, pokud nepodepíši u zaměstnavatele Prohlášení poplatníka k dani. Nebude mi uplatňována měsíčně sleva za poplatníka, tudíž měsíčně zaplatím na zálohách vyšší daň a budu tak pobírat nižší mzdu, ano? Pokud podám daňové přiznání, budou mi vyplaceny bonusy za vyživované děti a vráceno jednorázově za zaplacené zálohy na dani po uplatnění slevy za poplatníka. Je to tak a je možné to takto provést? Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Slevy na dani
« Odpověď #5 kdy: Prosinec 29, 2008 »

Ano, je možné to takto provést.
Ovšem v měsících, ve kterých bude váš hrubý příjem činit 5 tis. Kč a méně zaměstnavatel srazí daň podle zvláštní sazby (nikoliv zálohovou), ke které nebudete moci uplatnit žádné slevy. Bonusy na vyživované děti se vyplácejí v případě, že jste měl v příslušném roce příjmy alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy, za rok 2008 alespoň 48 tis. Kč.
IP zaznamenána
Stran: [1]