Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Sleva na DzP za manželku a dítě za měsíce, kdy jsem byl na úřadě práce?  (Přečteno 493 krát)

Jalen

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2

Dobrý den. Prosím o radu. V roce 2022 jsem měl příjmy ze zaměstnání v ČR od ledna do června. Červenec, srpen a část září jsem byl v evidenci na Úřadě práce. Od části září do konce roku 2022 podnikám na živnostenský list a mám  příjmy z podnikání. Nyní podávám daňové přiznání k dani z příjmu fyzických osob. Chci uplatnit slevu na dani za manželku a dětí. Kolik měsíců na tuto slevu za manželku a děti uvedu do daňového přiznání? Celých 12? Nebo pouze ty měsíce, kdy jsem měl příjmy ze zaměstnání a podnikání tzn. 10 měsíců za rok 2022? A v případě slevy na mě jako poplatníka uvedu ale celých 12 měsíců, i když jsem ty 2.5 měsíce byl na úřadě práce? S pozdravem, Martin Jalen.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

Dobrý den. Pokud jste byli v roce 2022 manželé celých 12 měsíců, tak do daňového přiznání uveďte 12 měsíců. Manželku jste vyživoval i v době, kdy jste byl evidovaný na ÚP. Jestli jste se vzali až v průběhu roku, tak uveďte jen měsíce, ve kterých jste byli celý měsíc manželé (měsíc svatby se nepočítá).

U dětí je to stejné. Uvádíte počet měsíců, ve kterých jste je vyživoval. V červenci, v srpnu a po část září jste je určitě nenechal o hladu:-) U dítěte, které se narodí v průběhu roku, se počítá i měsíc, ve kterém se narodilo.

Sleva na poplatníka se nikdy nekrátí. Počet měsíců se do přiznání neuvádí.
Přehledně viz https://www.jakpodnikat.cz/socialni-pojisteni-a-nizky-zisk.php
« Poslední změna: Leden 28, 2024 od Jana Konečná »
IP zaznamenána

Jalen

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2

Moc děkuji za vysvětlení, nikde jsem to předtím nenašel tuto informaci. Jste zlatá. Děkuji. Hezký den :-)
IP zaznamenána
Stran: [1]