Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: znalecký posudek - cena obvyklá a cena dle cenového předpisu  (Přečteno 2228 krát)

iveta

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 30

Dobrý den,
kdybyste byla tak hodná, potřebovala bych poradit s následujícím. V letošním roce jsem začala pronajímat byt (FO dle paragrafu 9 a mám trvalý pracovní poměr), který byl vložen do katastru nemovitostí 9.12. 2021 a zápis do katastru proveden 4.12. 2022. První nájemné jsem přijala v polovině měsíce února. Měsíční nájemné a zálohy na služby mám uvedené ve smlouvě zvlášť. Zálohy budu nájemci vyúčtovávat. Povedu evidenci příjmů. Vím , že nemusím do příjmů podléhající daní tyto zálohy zahrnout. Musím je a vyúčtování evidovat pro finanční úřad ( v položkách nepodléhající dani z příjmů) nebo to je jen na mně?  Dále bych se chtěla zeptat, zda mohu níže uvedené položky zahrnout/navýšit do kupní ceny nemovitosti (pro odpis nemovitosti):
1) poplatek  za vklad do katastru nemovitosti
2) odměnu notáře
3) znalecký posudek ceny spoluvlastnického podílu na pozemku na níž stojí dům s bytem - já myslím, že toto mohu dát přímo do nákladů, protože se to nevztahuje přímo k bytu, je to tak správně?
4) odměnu realitce
5)rezervační poplatek u realitky
6) výměny zámků, klíče atd. mohu dát přímo do výdajů?

Zjistila jsem, že pokud chci byt odepisovat, musím odečíst od kupní ceny bytu spoluvlastnický podíl na pozemku, který náleží k bytu. Nechala jsem si za tímto účelem vypracovat znalecký posudek  a znalec mi uvedl do posudku dvě ceny. Cenu obvyklou a cenu dle cenového předpisu. Já se domnívám, že od kupní ceny mám odečíst cenu obvyklou, je to tak správně? Trošku mě zaráží, že cena obvyklá je menší než cena dle cenového předpisu. Ještě prosím jeden dotaz, mohu provést v roce 2022 odpisy bytu za celý rok (tedy za 12 měsíců), když byl vklad do katastru proveden 4.1. 2022 a první nájemné jsem přijala v únoru. Domnívám se, že ano, ale nejsem si jistá. Ještě mě napadá, musím někde uvádět přijatou vratnou kauci od nájemníka?

Moc děkuji za odpověď

Iveta
IP zaznamenána
Stran: [1]