Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: OSVČ student - poradíte?  (Přečteno 4774 krát)

AnnaHerm

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
OSVČ student - poradíte?
« kdy: Únor 28, 2022 »

Dobrý den.

Potřebuji jako podnikatel začátečník radu. Založila jsem si živnostenský list jako student na vedlejší činnost. Budu ho využívat na zakázky jako copywriter, možná lektor AJ, ale spíše k příležitostnému výdělku. Mám do začátku pár dotazů:

1) Musím se někde nahlašovat? Byla jsem na živnostenském úřadu, pochopila jsem tedy správně že ŽÚ nahlásí vše za mě a já už dál nemusím nic řešit?

2) Další otázka je na danění a faktury. Během prvního roku podnikání nemusím nic odvádět, chápu tedy správně že zkrátka budu na své IČO dělat zakázky + vystavovat faktury a z těch faktur celá účtovaná částka zůstane mě, nemusím z toho nic odvádět, platit dál? Jednoduše odvedu práci, vystavím fakturu, a tak stále dokola?

3) A poslední otázka, pokud bych měla nějaké výdaje spojené s činností (např. když fotím, kupovala bych si nový foťák nebo nabíječku nebo tiskla fotografie a nebo když budu psát články, kupovala bych si myš v PC), můžu si tyto výdaje dát do nákladů aby mi za ně stát pak při daňovém přiznání vrátil DPH? Nebo když to mám na vedlejší činnost tak to nejde?

Mockrát vám děkuji za váš čas a odpověď. S pozdravem A. H.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Re:OSVČ student - poradíte?
« Odpověď #1 kdy: Únor 28, 2022 »

Dobrý den.
1) Pokud jste v jednotném registračním formuláři na živnostenském úřadě vyplnila oznámení správě sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovně a registraci na finančním úřadě, tak už nemusíte dál nic řešit.

2) Jako OSVČ vedlejší neplatíte v prvním roce podnikání žádné zálohy. Daň z příjmů, zdravotní pojištění a případně i sociální pojištění odvedete až po skončení roku. Pokud budete mít nízký daňový základ, tak možná nebudete platit daň z příjmů (vypočítanou daň pokryje sleva na poplatníka, případně sleva na studium), ani sociální pojištění - vizte článek zde: https://www.jakpodnikat.cz/socialni-pojisteni-a-nizky-zisk.php

3) Ve výdajích si můžete uplatnit všechno, co obhájíte, že sloužilo k dosažení a udržení příjmů. Zatím si schovejte všechny doklady, na konci roku možná zjistíte, že je lepší uplatnit výdaje procentem (bez prokazování) - vizte článek zde: https://www.jakpodnikat.cz/pausalni-vydaje-procentem.php

DPH stát vrací pouze plátcům DPH a tím asi nejste. Můžete stát dobrovolným plátcem, ale na Vašem místě bych se do toho zatím nehrnula.
IP zaznamenána
Stran: [1]