Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Dotaz - přechod z hlavní na vedlejší OSVČ + začátek HPP v zahraničí - poradíte?  (Přečteno 4835 krát)

pajusess

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1

Dobrý den, dostala jsem se do situace, kdy nevím, co všechno je potřeba udělat, co platit a kolik, a na co mám nárok a potřebovala bych poradit.
Mám OSVČ jako hlavní činnost a jsem zařazena v režimu placení nové paušální daně (od roku 2021), dobrovolně si přispívám na nemocenské pojištění. Pravděpodobně v měsíci květnu navážu pracovní poměr v zahraničí - HPP (stát EU). Zároveň bych si chtěla ponechat živnost, tedy ji musím nějak převést na živnost vedlejší? Co všechno pro mě taková změna znamená a na co nesmím zapomenout? Povinnosti, které mě napadají:

1) Oznámit úřadům výstup z paušální daně a nutnost podat daňové přiznání po konci zdaňovacího období
2) Jak oznámit přechod na vedlejší činnost a kdy tak musí být učiněno? Odkdy se povinnost počítá - od podpisu smlouvy či od data výplaty? Mám povinnost platit zálohy na soc. a zdravotní z vedlejší činnosti - v jaké výši? Můžete mi uvést na příkladu, jak se počítá ta rozhodná částka? (viz "V roce 2022 se rozhodná částka zvýšila na 93 387 Kč.")
3) Budu zaměstnaná v zahraničí - musím to nějak hlásit úřadům v ČR? Jak je to v takovém případě s mým zdravotním a sociálním pojištěním? Započítává se mi toto období na důchod v ČR?
4) Musím nadále platit dobrovolný příspěvek na nemocenské pojištění nebo to mi odpadá díky zaměstnání?

Budu vděčná za rady, které povedou k vyřešení mojí situace. Děkuji.
IP zaznamenána
Stran: [1]