Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: OSVČ invalidní důchodce a DP  (Přečteno 1684 krát)

hanč

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
OSVČ invalidní důchodce a DP
« kdy: Březen 28, 2022 »

Dobrý den, jsem v invalidním důchodu III.st, bez zaměstnavatele. Dříve jsem měla zaměstnání a OSVČ jako vedlejší činnost. I teď s ID se jedná o vedlejší činnost, tomu rozumím. Ale teď nevím, jak vyplnit DP, když jsem v roce 2021 neměla příjem ze závislé činnosti (nemám "ten papír o příjmech") a příjem z vedlejší činnosti byl pouze 9 000,-kč. A musím vůbec u takhle malého příjmu podávat DP? Nestačilo by jen prohlášení že nebyl překročen určitý limit?

Dále bych se chtěla zeptat zda mohu i nadále zůstat jako OSVČ vedlejší činnost, když se mi během roku změní invalidita na nižší stupeň. Budu muset platit plné zálohy na sociální a zdravotní pojištění? A mohu se jako OSVČ vedlejší činnost, ID I. nebo II.st. zaregistrovat na ÚP jako uchazeč o zaměstnání?

Děkuji za rady.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
Re:OSVČ invalidní důchodce a DP
« Odpověď #1 kdy: Březen 28, 2022 »

Dobrý den. Pokud jste měla v roce 2021 příjmy pouze ze živnosti ve výši 9 tis. Kč, tak nemusíte podat daňové přiznání. Měla byste ale napsat finančnímu úřadu sdělení podle § 136 odst. 5 zákona č. 280/2009 Sb. (daňový řád) že Vám nevznikla daňová povinnost. Limit pro podání přiznání je 15 tis. Kč.

Ale přehledy pro zdravotní pojišťovnu a pro OSSZ /PSSZ/ se podávají i v případě, že nepodáváte daňové přiznání. Termín je 8. 4. 2022.

V případě změny stupně invalidity budete i nadále OSVČ vedlejší. Zdravotní pojištění za Vás bude platit stát. Při takto nízkých příjmech nevznikne povinná účast na důchodovém pojištění OSVČ vedlejší, takže nebudete platit ani sociální pojištění. Za rok 2021 Vám nevznikla povinná účast na důchodové pojištění, takže při změně stupně invalidity v průběhu tohoto roku nemusíte začít platit zálohy na SP. Ale doba, kdy nebudete platit sociální pojištění, nebude započítána pro účely nároku na starobní důchod jako odpracovaná doba (invalidita 3. stupně se započítává jako náhradní doba pojištění). 

Pokud byste se chtěla zaregistrovat na ÚP, tak napřed musíte oznámit na OSSZ /PSSZ/ a své zdravotní pojišťovně přerušení výkonu samostatné výdělečné činnosti.
IP zaznamenána

hanč

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Re:OSVČ invalidní důchodce a DP
« Odpověď #2 kdy: Březen 29, 2022 »

Paní Zdeno, děkuji Vám moc za odpověď. Vaše rada mi hodně pomohla. Hana
IP zaznamenána
Stran: [1]