Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Škoda a DPH  (Přečteno 899 krát)

Paplub

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 146
Škoda a DPH
« kdy: Březen 08, 2022 »

Dobrý večer paní Zdenko, mám jeden dotaz:  OSVČ, plátce DPH, nabourané nové auto. Oprava auta šla z povinného ručení viníka, ale DPH bude platit OSVČ.
Můj dotaz...mám fakturu na celkovou částku+DPH. Já uhradím pouze DPH, ale tato faktura je velká a půjde přes kontrolní hlášení. Pojišťovna zašle plnění bez DPH servisu, který auto opravoval. Takže tím, že to uhradíme servisu, oni DPH odvedou? protože já budu žádat na vstupu o vrácení. Jde mi o to KH, aby byla jedna i druhá strana. Co se týče samotné opravy, to do nákladů nejde, nehradí OSVČ, tak snad další povinnost nemáme?  Děkuji za Váš čas a pěkný zbytek večera.  8) 8)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Re:Škoda a DPH
« Odpověď #1 kdy: Březen 08, 2022 »

Dobrý večer. Faktura je vystavená na OSVČ, plátce DPH, a je jedno, kdo a kdy ji zaplatí. Servis uskutečnil zdanitelné plnění, takže uvede fakturu (s uvedením Vašeho DIČ) do KH.

Tyto případy řeším tak, že zapíši fakturu od servisu do závazků a na základě krycího listu od pojišťovny si vytvořím pohledávku za pojišťovnou. Úhradu DPH eviduji jako částečnou úhradu faktury, zbytek faktury zlikviduji vzájemným zápočtem závazků a pohledávek. Zápočet přenesu do daňové evidence jako nepeněžní daňový výdaj a nepeněžní daňový příjem.  Oprava by měla jít do nákladů, protože pojistné plnění, i když jste je neobdrželi přímo, je daňovým příjmem. Předpokládám, že vedete daňovou evidenci a auto je zařazeno v obchodním majetku (mám na myslí OM pro účely daně z příjmů). 
IP zaznamenána

Paplub

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 146
Re:Škoda a DPH
« Odpověď #2 kdy: Březen 09, 2022 »

Dobrý den, paní Zdenko, uvažovala jsem o tom, že do závazků zaúčtuji celou fakturu, tak jak píšete, až uhradím DPH servisu, udělám částečnou úhradu faktury. Přemýšlela jsem ale o zbytku....takže děkuji za radu, jen nemám od pojišťovny krycí list, možná ho ještě zašlou a pak bych to udělala tím vzájemným zápočtem jako nedaňový P a V. Auto je v OM. Děkuji za radu, pěkný den.
IP zaznamenána

Paplub

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 146
Re:Škoda a DPH
« Odpověď #3 kdy: Březen 09, 2022 »

Dobrý den, paní Zdenko, uvažovala jsem o tom, že do závazků zaúčtuji celou fakturu, tak jak píšete, až uhradím DPH servisu, udělám částečnou úhradu faktury. Přemýšlela jsem ale o zbytku....takže děkuji za radu, jen nemám od pojišťovny krycí list, možná ho ještě zašlou a pak bych to udělala tím vzájemným zápočtem jako nepeněžní daňový P a V. Auto je v OM. Děkuji za radu, pěkný den.
IP zaznamenána
Stran: [1]