Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Nákup materiálu ze Slovenska...  (Přečteno 3879 krát)

Paplub

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 128
Nákup materiálu ze Slovenska...
« kdy: Květen 05, 2016 »

Dobrý den paní Zdenko,

nikdy jsem to nedělala, ale vše je  jednou poprvé, tak prosím o radu.
Plátce DPH nakoupil materiál ze Slovenska od plátce DPH-jedná se o ND k bojleru, otopné těleso. Na faktuře je přepočet v CZK a uhradili jsme v CZK. Je zde uvedeno, že plnění je osvobozeno dle §43 zákon 222/2004 Zb. a povinnost daň má přiznat příjemce plnění.
Nejedná se o velkou částku, nejradši bych to někam \"zašila\", ale povinnost přiznat má příjemce mě v tom moc nepodporuje.
Mohu poprosit o radu jak postupovat?
Děkuji a pěkný den
IP zaznamenána

taxi

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 363
Nákup materiálu ze Slovenska...
« Odpověď #1 kdy: Květen 05, 2016 »

Dobrý den, nejsem paní Zdena, tipuji to ale na řádky 3 + 43 daňového přiznání, uvidíme, co paní Zdena.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
Nákup materiálu ze Slovenska...
« Odpověď #2 kdy: Květen 05, 2016 »

Dobrý den,
u slovenského dodavatele jde o dodání zboží do jiného členského státu, které osvobodil od slovenské DPH (obdoba našeho § 64 ZDPH) a pro Vás je to pořízení zboží z jiného členského státu. Podle § 25 ZDPH jste povinni přiznat daň. Zašít to nepůjde, protože Slovák podal souhrnné hlášení, podle kterého si český berňák může zkontrolovat, jestli jste přiznali DPH.
Přesný postup závisí na možnostech Vašeho programu. Plnění by se mělo objevit na řádcích 3 a 43 přiznání k DPH, jak píše uživatelka taxi (odpočet na řádku 43 za předpokladu, že otopné těleso použijete ke svým ekonomickým činnostem). Částku z řádku 3 uveďte v části A.2. kontrolního hlášení (bez ohledu na hodnotu plnění).
IP zaznamenána

Paplub

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 128
Nákup materiálu ze Slovenska...
« Odpověď #3 kdy: Květen 05, 2016 »

Děkuji za obě odpovědi, myslím si, že jsem trochu pochopila a  program je taky spolehlivý-jen si to musím hlídat, aby se dostalo na správné řádky.
Jen poslední dotaz, budeme tedy odvádět a současně nárokovat, stejně jako u nás, když má povinnost daň odvést odběratel? Jen se objeví na jiných řádcích?
Myslím si, že program to pohlídá, pokud zadám správného dodavatele , tj. z EÚ.
Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
Nákup materiálu ze Slovenska...
« Odpověď #4 kdy: Květen 05, 2016 »

Ano, je to podobné, jako tuzemský režim přenesení daňové povinnosti, jenom se to promítne v jiných řádcích.
Pokud používáte program Účto, tak si zadejte do nápovědy heslo pořízení zboží z EU.
IP zaznamenána

Paplub

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 128
Nákup materiálu ze Slovenska...
« Odpověď #5 kdy: Květen 06, 2016 »

Děkuji za Vaší pomoc. Už si myslím, že  problém přestal být problémem. Je pořád co se učit.
IP zaznamenána

alena1

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 111
Re:Nákup materiálu ze Slovenska...
« Odpověď #6 kdy: Březen 09, 2018 »

A jaký je to paragraf, když je to obráceně?Já Osvč plátce dph prodám zboží na Slovensko také plátci dph.Děkuji
IP zaznamenána

Miloslava

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Re:Nákup materiálu ze Slovenska...
« Odpověď #7 kdy: Leden 14, 2022 »

Dobrý den , jsem začátečník , prosím o radu. Nakoupila jsem zboží ze Slovenska od plátce DPH ,já  jsem také plátce DPH, na fa je částka celkem 1750,-- Kč,  DPH 0, řežim PDP. (zaplaceno převodem v Kč)
Takže jestli dobře chápu , v DP to uvedu na ř. 3 a 43 , no ale v jaké výši    1750,-- Kč, k tomu je DPH 21 %  , tj.368,-- Kč, jak mám zaokrouhlit do DP, když tam se uvádí vše v tisících ?
V KH to bude v oddílu A2 ?
Když jsem čtvrtletní plátce DPH, tak stačí podat normálně s přiznáním čtvrtletně ?  Díky moc za odpověď Míla
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
Re:Nákup materiálu ze Slovenska...
« Odpověď #8 kdy: Leden 14, 2022 »

Dobrý den. Pořízení zboží z jiného členského státu se uvádí na řádcích 3 /4/ a pokud je nárok na odpočet, tak i na řádcích 43 /44/ přiznání.
Částka 1.750,- Kč je základ daně - zboží jste pořídila bez daně. Daň vypočítáte podle § 37/a) ZDPH  jako součin základu daně a sazby daně, tj. 1750*21% = 367,50. DPH se nezaokrouhluje. V přiznání k DPH se zaokrouhluje matematicky na celé koruny, takže pokud budete mít na ř. 3 pouze zboží ze Slovenska, tak uvedete 368 Kč.   

V KH to bude v oddílu A.2.

Kontrolní hlášení stačí podat normálně s přiznáním čtvrtletně. (Měsíčně podávají čtvrtletní plátci souhrnné hlášení, když dodávají zboží do jiného členského státu).
IP zaznamenána

Miloslava

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Re:Nákup materiálu ze Slovenska...
« Odpověď #9 kdy: Leden 14, 2022 »

Díky moc za rychlou odpověď a radu   Míla
IP zaznamenána
Stran: [1]