Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Pokuta za porušení autorských práv  (Přečteno 161 krát)

taxi

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 363
Pokuta za porušení autorských práv
« kdy: Leden 18, 2022 »

Dobrý den,
český podnikatel dostane pokutu za porušení autorských práv od dánské společnosti, která se těmito věcmi zabývá, může si česká společnost dát úhradu této pokuty do uznatelných výdajů? Děkuji, T.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
Re:Pokuta za porušení autorských práv
« Odpověď #1 kdy: Leden 18, 2022 »

Dobrý večer. Jako daňový výdaj lze uplatnit podle § 24/2/zi) ZDP pouze smluvní pokuty. Pokuta za porušení autorských práv asi nebyla smluvní, takže bych ji účtovala nedaňově.
IP zaznamenána

taxi

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 363
Re:Pokuta za porušení autorských práv
« Odpověď #2 kdy: Leden 21, 2022 »

Děkuji paní Zdeno.

A prosím ještě, auto bylo od 2011 v majetku osvč, asi 4 roky bylo už vyřažené a v lednu 2021 prodáno.
V prosinci 2020 koupeno nové auto, a lednový příjem z prodeje starého auta použit na splátku úvěru za nové auto. Nové auto je na rč, není už v majetku osvč.
Musím příjem z prodeje starého auta danit? Děkuji, T.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
Re:Pokuta za porušení autorských práv
« Odpověď #3 kdy: Leden 21, 2022 »

Dobrý den. Pokud neuplynulo alespoň 5 let od vyřazení auta z OM, tak příjem z jeho prodeje podléhá dani z příjmů. Je to ostatní příjem podle § 10 ZDP (bez odvodů na ZP a SP). Jako výdaj může použít zůstatkovou cenu auta, pokud při vyřazení z OM ještě nějakou mělo. Dále všechny výdaje na opravy a údržbu za období mezi vyřazením auta z OM a jeho prodejem, které bude schopen prokázat. Výdaje lze uplatnit jen do výše příjmů (v § 10 nelze vykázat ztráta).
IP zaznamenána

taxi

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 363
Re:Pokuta za porušení autorských práv
« Odpověď #4 kdy: Leden 21, 2022 »

Děkuji  moc za radu, pěkný víkend, T.
IP zaznamenána
Stran: [1]