Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: přijatá faktura v cizí měně plátci DPH  (Přečteno 1706 krát)

jimaspim

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
přijatá faktura v cizí měně plátci DPH
« kdy: Říjen 15, 2021 »

Dobrý den,
trochu tápu v tom, jak mám správně přepočítat výdaj v cizí měně u přijaté faktury, kde je vyčísleno i DPH.

Plátce DPH, vede DE, přijal fakturu na 1 000 € + 21% DPH. Na přijaté faktuře je samozřejmě i kurz k DUZP i přepočet na českou měnu. Je mi jasné, že k uplatnění DPH použiji částku v Kč, která je uvedená na faktuře, protože datum přijetí je totožný s DUZP.
Ovšem platba byla provedena až za měsíc v eurech, kdy byl jiný kurz a tudíž při přepočtu vznikl přeplatek oproti původní částce na faktuře.
Mohu postupovat následujícím způsobem: v účetním programu zadám výdajový doklad a částky přepíšu dle přijaté faktury, ale do předkontace zadám nedaňový výdaj. Tudíž se mi to nepromítne do příjmu, ale do přiznání k DPH a do KH ano. A po zaplacení faktury přepočítám ZD kurzem k datu zaplacení a to bude daňový výdaj?
V tom případě mi ovšem účetní program vygeneruje dva výdajové doklady na jednu fakturu. A v tom mám právě zmatek, jestli to může být nebo je to FÚ jedno, když je to DE a ta nemá jasně dané, jak má vypadat.

Děkuji za odpověď, doufám, že jsem to napsala aspoň trochu srozumitelně.
Katka







IP zaznamenána

jimaspim

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Re:přijatá faktura v cizí měně plátci DPH
« Odpověď #1 kdy: Leden 26, 2022 »

Dobrý den,
možná byl můj původní dotaz trochu zmatečný. Takže pokud jsem tu problematiku dobře pochopila, mělo by se při přepočtu postupovat takhle:

- na přijaté faktuře v cizí měně je i vyčíslena DPH v korunách, která se uvede jak do KH a do Přiznání k DPH.
- po zaplacení faktury se celá částka vč. DPH přepočte kurzem, který podnikatel používá (denní kurz, měsíční...)
- od výsledné částky se odečte výše DPH uvedené na přijaté faktuře a rozdíl je výdajem.

Příklad:
přijatá faktura na částku 6 560,62,- € vč. DPH. DPH je přepočteno na koruny kurzem 25,435 na částku 28 960,80Kč, ZD je 137 908,57 Kč.

Platba byla provedena o týden později, kdy kurz byl 25,405 Kč/ 1€. Celou částku 6 560,62 € přepočtu kurzem 25,405.
Takže výsledná částka je 166 670 - 28 960,80 = 137 709,20 Kč a tahle částka je daňovým výdajem.

Aspoň doufám, že to tak opravdu je.

Katka
IP zaznamenána
Stran: [1]