Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Ukončení zaměstnání + vedlejší OSVČ  (Přečteno 4123 krát)

Madayka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Ukončení zaměstnání + vedlejší OSVČ
« kdy: Listopad 05, 2008 »

Dobrý den,
jak se má postupovat v případě, že jsem ukončila hlavní zaměstnanecký poměr, ale zároveň podnikám jako vedlejší OSVČ.
1) Existuje možnost zachování si statusu vedlejší OSVČ, když už nejsem nikde zaměstnána?
2) Je možné se nahlásit na úřad práce a zároveň dále funkovat jako vedlejší OSVČ?
3) Nebylo by vhodnější pozastavit činnost (aby nevznikala povinnost platit ZP a SP) a nahlásit na úřadě práce? V takovém případě bych pozastavila činnost jen na živnostenském úřadě, ČSSZ a ZP?

Děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Ukončení zaměstnání + vedlejší OSVČ
« Odpověď #1 kdy: Listopad 05, 2008 »

1) Pokud jste si v roce 2008 vydělala v zaměstnání alespoň 96.000,- Kč (včetně případných nemocenských dávek), pak můžete být pro účely SP považována celý rok za OSVČ vedlejší. To neplatí u ZP, kde musíte platit minimální zálohy 1.456,- Kč měsíčně, pokud za vás není z nějakého důvodu plátcem pojistného i stát (například osobní péče o dítě do 7 let, nebo o 2 děti do 15 let věku).

2) Není.

3) Pokud máte z podnikání nízké příjmy, pak je lepší přerušit živnost a zaregistrovat se na úřadu práce. Jestli půjdete oznámit přerušení na živnostenském úřadě, tak využijte jejich  formulář - jmenuje se Změnový list - k oznámení o přerušení živnosti též své ZP, OSSZ a FÚ
IP zaznamenána

tk

  • Host
Ukončení zaměstnání + vedlejší OSVČ
« Odpověď #2 kdy: Únor 10, 2009 »

Dekuji za odpovedi poskytnute k temto dotazum, protoze resim obdobnou situaci s pojistnym na socialni zabezpeceni a nevim jak vyplnit prehled pro CSSZ (OSVC jsem byl cely rok 2008 a zamestnani skoncilo 31.8.2008). Rad bych se tedy ujistil ve 2 zalezitostech:

1) nezalezi tedy, jak dlouho v danem roce (zde 2008) zamestnani trvalo? Tj. napr. kdybych byl zamestnan pouze v lednu 2008 a vydelal za tento mesic vice nez zminenych 96000 Kc, jsem PO CELY ROK 2008 povazovan za OSVC vykonavajici vedlejsi cinnost (prijde mi to dost nesmyslne)? V prehledu pro CSSZ za rok 2008 tedy vyplnim POUZE vedlejsi cinnost trvajici 12 mesicu(?) a pokud jsem tedy v zamestnani vydelal vice nez 96000Kc a v podnikani jen 38150Kc(danovy zaklad), nebudu platit ZADNE dalsi pojistne?

2) k cemu presne pote slouzi kolonka hlavni i vedlejsi cinnost? Logicky jsem v mem pripade oznacil tuto moznost v elektronickem prehledu stazenem z webu CSSZ (formular pro 602 filler). Vedlejsi cinnost jsem vymezil na 8 mesicu, kdy jeste trvalo zamestnani a hlavni cinnost jsem vymezil na zbyvajici 4 mesice. Pri tomto deleni jsem zaznamenal podivny \"renonc\" v vypoctu vymerovacich zakladu z hlavni a vedlejsi cinnosti: Cini-li prijmy po odpoctu vydaju 51743Kc, vychazi pojistne na 6382Kc, cini-li pouze o korunu vice, tj. 51744Kc, vyskoci pojistne na neuveritelnych 11488Kc! Pritom napr. aplikace na serveru mesec.cz pocita pojistne zcela jinak, plynule zde narusta!

Cela zalezitost ohledne vypoctu socialniho pojistneho a deleni na hlavni a vedlejsi cinnost mi prijde velmi zmatena a nesystemova. Proc se jednoduse nesectou danove zaklady ze vsech zamestnani a podnikani a pojistne se nevypocita jednotnym procentem tak jako dan z prijmu? Proc se musi na CSSZ neustale dokladat existence zamestnani, kdyz zamestnavatel preci na to stejne rodne cislo odvadi pojistne?

Predem dekuji za odpovedi
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Ukončení zaměstnání + vedlejší OSVČ
« Odpověď #3 kdy: Únor 12, 2009 »

1) Je to nesmyslné, ale je tomu opravdu tak. Do přehledu můžete vyplnit vedlejší činnost trvající 12 měsíců a nebudete platit žádné další pojistné. Asi se zákonodárcům vloudila drobná chybička do zákona o důchodovém pojištění (§ 9, odst. 6 a/ a  odst. 7 - podmínky účasti OSVČ). Nebo jsou ďábelsky chytří, ale můj slepičí mozeček není schopen jejich záměry zpracovat. Počínaje rokem 2009 se posuzování vedlejší činnosti u zaměstnanců vrátí do původních kolejí, to znamená, že se opět bude posuzovat každý měsíc samostatně. V měsících, ve kterých nebudete zaměstnán, bude vaše podnikání považováno za hlavní.

2) Tak to vám úplně přesně neřeknu. Ale výpočet na webu ČSSZ je správný. Pokud zadáte 8 měsíců vedlejší činnosti a rozdíl příjmů a výdajů je pod hranicí povinné účasti na pojištění, pak platíte pojistné jenom za 4 měsíce, ve kterých jste byl OSVČ hlavní - tedy 6.384,- Kč. Jestliže jste se ale průměrným rozdílem příjmů a výdajů dostal na hranici povinné účasti na pojištění (tady opravdu rozhoduje jedna jediná koruna česká), pak platíte jednak pojistné za 4 měsíce hlavní činnosti a navíc pojistné za dobu 8 měsíců zaměstnání, kdy jste byl povinně účasten pojištění jako OSVČ vedlejší s měsíčním pojistným 638,- Kč, dohromady nám to dělá 11.488,- Kč.

Od roku 2009 už by se mělo dokládat zaměstnání jen v případě, že je OSSZ nenajde ve svých záznamech. Výše příjmů ze zaměstnání už nebude rozhodující.
IP zaznamenána

Český antiúředník

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 83
Ukončení zaměstnání + vedlejší OSVČ
« Odpověď #4 kdy: Únor 12, 2009 »

ad 1)
Zdeno, píšete v budoucím čase, ale rok 2009 již je: znamená to, že jestliže je OSVČ např. nyní v únoru zaměstnána (jak na PP, tak na DPČ?), je považována za OSVČ vedlejší? Musí pouze v zaměstnání vydělat 8000,- hrubého? V březnu zaměstnána nebude, bude tedy OSVČ hlavní? V dubnu zaměstnána bude, bude tedy OSVČ vedlejší? atd.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Ukončení zaměstnání + vedlejší OSVČ
« Odpověď #5 kdy: Únor 12, 2009 »

On už je rok 2009? Na to možná přijdu začátkem dubna:)

OSVČ si nemusí vydělat 8 tisíc hrubého, tato podmínka už ze zákona o důchodovém pojištění vypadla. Bude stačit, že je zaměstnána a z titulu zaměstnání je účastna nemocenského pojištění (PP i DPČ). To jen ve stručnosti, pročtěte § 9, odstavce 6,  7 a 8 zákona o důchodovém pojištění.
IP zaznamenána

Český antiúředník

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 83
Ukončení zaměstnání + vedlejší OSVČ
« Odpověď #6 kdy: Únor 12, 2009 »

Dívám se na zákon a skutečně to tak je, stačí mít PP nebo DPČ (protože podmínkou je účast na nemocenském pojištění, nelze tedy DPP), týká se též společníků a jednatelů s.r.o. s odměnou od 5900,- pokud správně interpretuji.

Mám jen problém pochopit odstavec 7, cituji: \"jestliže SVČ byla vykonávána jen po část kalendářního měsíce, považuje se SVČ za vedlejší SVČ pokud po tu část kalendářního měsíce, po kterou byla vykonávána SVČ, tyto skutečnosti současně trvaly\".

Tzn. zaměstnání a SVČ se musí kopírovat ve stejných dnech? Pokud PP/DPČ trvá do 12. února a od 13. února jsem živnostník, pak jsem v únoru hlavní nebo vedlejší SVČ?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Ukončení zaměstnání + vedlejší OSVČ
« Odpověď #7 kdy: Únor 12, 2009 »

Ano, týká se i společníků a jednatelů s.r.o., jestliže mimo pracovněprávní vztah vykonávají za odměnu práci pro společnost a výše odměny zakládá účast na důchodovém pojištění.

Chápu to stejně, jako vy, zaměstnání a SVČ se musejí kopírovat. Vidím to asi takhle:
pokud jste živnostník v době od 1.2. do 12.2.(12.2. jste přerušil živnost) a zároveň od 1.2. do 12.2. trvá PP, pak jste v únoru OSVČ vedlejší. Pokud jste zaspal a přerušil jste živnost až 14.2., pak jste byl celý únor OSVČ hlavní.
Pokud k 12.2. ukončíte PP a od 13.2. se stanete živnostníkem, pak jste v únoru OSVČ hlavní. Kdybyste ukončil PP 27.2. a od 28.2. byste zahájil výkon SVČ, pak jste také celý únor OSVČ hlavní.
IP zaznamenána
Stran: [1]