Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Pokračování v odpisování po původním majiteli  (Přečteno 719 krát)

Kvetiinka

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 72

Dobrý den paní Zdenko,
chtěla bych se prosím zeptat. Fyzická osoba podnikající daruje nově založenému s.r.o. movitý a nemovitý majetek. Stroje,domy,...Tato osoba možná bude také společníkem s.r.o., ještě si ale není jistá, rozmýšlí se. Pokud tato osoba (ať už jako nový společník či nikoli) -  fyzická osoba podnikající daruje tyto věci, které měla zahrnuté v obchodním majetku nově vzniklé společnosti, může společnost pokračovat v odpisování, které bylo zahájeno původním majitelem, FO podnikající? Pokud ne, lze to nějak udělat, aby společnost mohla v odpisování pokračovat? FO podnikající je otec společníků nově vzniklé společnosti. Bude tento dar mít nějaký daňový důsledek pro darujícího či obdarovaného?
Moc děkuji za Vaši radu a přeji krásný den. Kv.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14980
Re:Pokračování v odpisování po původním majiteli
« Odpověď #1 kdy: Září 06, 2021 »

Dobrý den, toto bych raději svěřila daňovému poradci, určitě jde o majetek nemalé hodnoty.
Pokud vím, tak by bylo možné pokračovat v odpisování v případě, že se otec stane společníkem a bude to vklad z jeho OM do společnosti (§ 30/10/b) ZDP). Kdyby majetek společnosti daroval, tak společnost zaplatí daň z příjmů (19%) a bude odpisovat z ceny podle znaleckého posudku. Pokud je otec plátcem DPH, tak z majetku, který daruje ze svého OM, odvede DPH.
IP zaznamenána
Stran: [1]