Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: studium+zaměstnání+podnikání  (Přečteno 1313 krát)

Lucie88

  • Host
studium+zaměstnání+podnikání
« kdy: Listopad 01, 2008 »

Dobrý den, pročetla jsem se Vaší diskusí, ale nenašla jsem odpověď na svou otázku. Jsem studentkou doktorského studia (je mi 27 let), do 31.8. jsem byla v prezenčním studiu, od 1.9. jsem přestoupila na dálkovou formu. Od poloviny září jsem v HPP, od poloviny října jsem začala podnikat. Ráda bych věděla, jak je to s placením záloh na sociální pojištění. V zaměstnání jsem ještě letos nedosáhla příjmu 96000 Kč (ani v roce 2007 ne), přesto bych ráda vedla své podnikání jako vedlejší činnost kvůli velmi nízkým příjmům. Lze na ČSSZ uznat studium doktorského programu až do 28 let? Lze tuto situaci nějak řešit? Nebo mi doporučíte raději zatím podnikání přerušit a zahájit opět činnost až v příštím roce po dosažení příjmu z HPP ve výši 96000 Kč? Moc děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
studium+zaměstnání+podnikání
« Odpověď #1 kdy: Listopad 02, 2008 »

Vaše podnikání nemůže být považováno za vedlejší, neboť z pohledu zákona o důchodovém pojištění již nejste nezaopatřeným dítětem, zde je věková hranice nejdéle do 26. roku. (Pro účely slevy na dani z příjmu lze při doktorském studiu uplatnit slevu až do 28 let věku, musí se ale jednat o prezenční formu studia). Pokud máte z podnikání nízké příjmy, tak raději přerušte podnikání, abyste nemusela platit pojistné jako OSVČ hlavní. V příštím roce snad bude veseleji, ta dementní podmínka příjmu ze zaměstnání alespoň 96 tisíc by už měla být zrušena, takže byste mohla živnost obnovit hned začátkem roku.
IP zaznamenána
Stran: [1]