Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Přechod na paušální daň a zásoby...  (Přečteno 4447 krát)

Paplub

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 146
Přechod na paušální daň a zásoby...
« kdy: Březen 20, 2021 »

Dobrý den, paní Zdenko, mám jeden dotaz, OSVČ od 1.1.2021 přešel na PD. Dělám DPFO za rok 2020, zůstaly mu nějaké zásoby, protože měl činnost nákup a prodej....Zásoby, které zůstaly jsem dala do Úprav podle par. 5, 23, P, které zvyšují DZ-dodanění zásob.  Je to v pořádku? Neměl žádné pohl.ani závazky, takže tam je to OK. Děkuji moc za Váš čas.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Re:Přechod na paušální daň a zásoby...
« Odpověď #1 kdy: Březen 20, 2021 »

Dobrý den. Zásoby při dodanění podle § 23/8 ZDP zvyšují daňový základ. Při nákupu zásob jste si uplatnila daňový výdaj, ke kterému zatím nebyl vykázán žádný příjem, takže je třeba zvýšit základ daně o cenu nespotřebovaných zásob. Úpravy základu daně roku 2020 by se měly provést až po skončení roku, ve kterém poplatník platil paušální daň. Až budete mít jistotu, že neporušil paušální režim, tedy v termínu pro přiznání za rok 2021. Ale myslím, že nic nebrání tomu, abyste provedla úpravy základu daně hned.
IP zaznamenána

Paplub

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 146
Re:Přechod na paušální daň a zásoby...
« Odpověď #2 kdy: Březen 21, 2021 »

Děkuji moc, má to logiku. Kdyby porušil paušální režim, tak vlastně musí udělat DPFO za 2020 atd. Já to dávám teď, protože si myslím, že paušální režim dodrží.
Já jsem ten paušální režim moc nestudovala, až teď, ale nepochopila jsem tu výši částky 15.000,-- par. 8,9,10. Hledala jsem odpověď, ale moc se o tom nemluví. Proč  tato výše?. Děkuji ještě jednou.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Re:Přechod na paušální daň a zásoby...
« Odpověď #3 kdy: Březen 21, 2021 »

Dobrý den. Podle ustanovení § 38g/1 ZDP je povinen podat daňové přiznání každý, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, přesáhly 15 000 Kč, pokud se nejedná o příjmy od daně osvobozené nebo o příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně. Takže pokud překročí hranici 15 tis. Kč, tak nemá nárok na paušální daň a musí podat přiznání. 
IP zaznamenána

Paplub

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 146
Re:Přechod na paušální daň a zásoby...
« Odpověď #4 kdy: Březen 22, 2021 »

Ještě jednou děkuji, mluví se pořád o par. 9, nájem a proto jsem nad tím přemýšlela. Hezké velikonoční svátky.  :) :) :)
IP zaznamenána
Stran: [1]