Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Daňové přiznání přechod z OSVČ hlavní na HPP a OSVČ vedlejší  (Přečteno 9096 krát)

Bláža

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 25

Dobrý den, byla jsem 30 let OSVC na hlavní činnost a vzhledem k situaci jsem od 1.11. nastoupila na HPP a zůstávám OSVC na vedlejší činnost. Ráda bych požádala o radu, jak podat za minulý rok daňové přiznání. Příjmy jsem coby průvodce - pro nás tragický rok -  měla za rok 2020 velmi nízké ca 120.000 před odečtením 60% paušálu. Zatím platím dále sociální pojištění jako předtím, vyšší než minimum - vycházelo z daň. přiznání za 2019 - není zatím zohledněno, že jsem OSVC s vedlejší činností s nízkými příjmy. Ráda bych se zeptala co všechno potřebuji k podání přiznání a jestli je něco na co si dát při vyplńování pozor.
Poté podám přiznání na Sociálku - předpokládám správně, že mi vrátí částku odvedenou v roce 2020 nad minimální odvod? Vzhledem k nefunkčnímu cestovnímu ruchu je i minimální záloha pro mě vysoká. Je ale potřeba, abych si nechala ŽL aktivní. Existuje  nějaká minimální záloha pro OSVC na vedlejší činnost? Nebo existuje do určité částky příjmu možnost neplatit žádné zálohy a pak zaplatit až po podání daňového přiznání v dalším roce?
Moc děkuji za odpověď. Bláža
IP zaznamenána

taxi

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 363

Dobrý den, zálohy na zdr a soc jako osvč hlavní budete vypočítávat v přehledu za rok 2020 za měsíce 1-10, dle Vámi uvedených příjmů se bude jednat o zálohy v minimální výši, které odvést musíte, ať se Vám to líbí nebo ne, ať jste vydělala nebo ne.  a za listopad a prosinec 2020 jako osvč vedlejší budou odvody výpočet přesně ze zisku, nižší než minimální zálohy.
A pro rok 2021 vyjdou zálohy nízké jen ze skutečných příjmů z roku 2020.
IP zaznamenána
Stran: [1]