Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: OSVČ přechod z hlavní na vedlejší činnost  (Přečteno 8971 krát)

dramo

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1

Dobrý den,
nechávám se od příštího měsíce zaměstnat na HPP a budu měnit podnikatelskou činnost z hlavní na vedlejší.

Chtěl bych se zeptat, jestli má někdo z Vás zkušenost, jak tuto změnu ohlásit na příslušných úřadech (ŽÚ, ČSSZ, VZP).

Je potřeba změnu na úřadech osobně nahlásit, nebo přihlášením zaměstnavatele k platbě sociálního a zdravotního pojištění už není potřeba řešit?

A ještě by mě zajímalo, jak je to se snížením záloh na sociálním pojištění. Bude nutné zálohy hradit v plné výši až do podání dalšího přehledu o příjmech, nebo je možné po nástupu do zaměstnání snížit na minimální zálohy pro vedlejší OSVČ?

Moc děkuji za pomoc :)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15030
Re:OSVČ přechod z hlavní na vedlejší činnost
« Odpověď #1 kdy: Leden 15, 2021 »

Dobrý den. Živnostenský zákon nerozlišuje podnikání na hlavní a vedlejší. Podnikáte dál, nic se nemění, takže na živnostenském úřadě nic nehlásíte.

Na zdravotní pojišťovně byste měl oznámit, že jste se stal zaměstnancem. Na stránkách VZP zde: https://www.vzp.cz/platci/formulare/prihlaska-a-evidencni-list-pojistence
najdete formulář Přihláška a evidenční list pojištěnce, který slouží i pro oznamování změn. Formulář můžete poslat poštou. Od měsíce, ve kterém budete po celý měsíc zaměstnancem, můžete přestat platit zálohy na zdravotní pojištění.

Na ČSSZ změnu hlásit nemusíte, stačí ji oznámit v přehledu o příjmech a výdajích za rok 2021. V měsících, ve kterých jste alespoň část měsíce zaměstnancem (nemusí to být celý měsíc, jako u zdravotního pojištění), platíte zálohy jako OSVČ vedlejší. Zálohy se vypočítávají podle posledního podaného přehledu, nyní to asi bude přehled za rok 2019, rok 2020 jste zřejmě ještě nepodal. Vezměte si jej k ruce a přepočítejte jej tak, jako kdybyste jej zpracovával jako OSVČ vedlejší. Zálohy mohou vyjít vyšší, než je minimum pro OSVČ vedlejší, nebo nemusí vyjít žádné, záleží na výši daňového základu. Když tak si příští měsíc zavolejte na OSSZ /PSSZ/ a poraďte se s nimi, kolik máte platit.
IP zaznamenána
Stran: [1]