Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Přechod na paušální výdaje + v jaké výši je uplatnit?  (Přečteno 57 krát)

Jana Tichá

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2

Dobrý den, prosím o konzultaci ohledně paušálních výdajů ve dvou případech.
1)První se týká OSVČ vedlejší, začátek podnikání 3/2020, obor činnosti dle ŽL "Poskytování služeb pro zemědělství, zahradnictví, rybníkářství, lesnictví a myslivost" (jedná se o práce v lese jako je sázení stromků, oprava oplocenek, pálení klestu, výsek nežádoucích dřevin apod.) - je možné v tomto případě uplatnit paušální výdaje procentem ve výši 80%? Nebo pravděpodobně pouze 60%, když se nejedná přímo o vlastní lesní hospodářství?...

2)Rovněž OSVČ vedlejší, Poskytování služeb pro lesnictví již od roku 2015 - dosud se jednalo o výkon činnosti lesního pro obec za symbolickou fakturovanou částku, byla vedena daňová evidence a výdaje uplatňovány ve skutečné výši. Během roku 2020 byla služba rozšířena o "Činnost odborného lesního hospodáře" a současně s tím navýšena i odměna, takže výhodnější by již bylo uplatnit paušální výdaje procentem. Je možné v daňovém přiznání za rok 2020 uplatnit výdaje procentem ve výši 60%, i když se jedná o plátce DPH? Domnívám se, že ano?....
Snažila jsem se "prokousat" odstavcem o úpravě základu daně v zákoně o daních z příjmu při přechodu ze skutečných výdajů na paušál. Ale pokud nikdy nebyly a nejsou žádné pohledávky, dluhy, nespotřebované zásoby, rezervy, zálohy apod., tak není nic, co by základ daně z minulého roku upravilo a změnilo? Je tedy i v tomto případě nutné podávat dodatečné daňové přiznání, když základ daně zůstane stejný? Nebo prostě jen v DP za rok 2020 se uplatní výdaje paušálem ve výši 60% místo výdajů ve skutečné výši?
Předem velice děkuji za odpověď, Jana
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14942

Dobrý den.

1) Vykonává činnost na základě živnostenského oprávnění, má příjem ze živnostenského podnikání, (živnost volnou), takže může uplatnit výdaje ve výši 60% podle ustanovení § 7/7/b) zákona o daních z příjmů. Výdaje ve výši 80% uplatňují zemědělští podnikatelé, kteří jsou registrovaní u místních úřadů, nikoliv v živnostenském rejstříku.

2) Výdaje procentem z příjmů může uplatňovat i plátce DPH, nic mu nebrání. Jeho příjmem jsou částky bez DPH. Pokud nevykázal na konci roku 2019 žádné pohledávky, zásoby a nerozpuštěné rezervy (dluhy mít mohl, zálohy se nepočítají, byly v DE evidovány jako příjmy či výdaje), tak v daňovém přiznání za rok 2020 uplatní výdaje procentem z příjmů, nemusí podávat dodatečné přiznání, ani oznamovat změnu způsobu uplatňování výdajů.
IP zaznamenána

Jana Tichá

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2

Moc děkuji
IP zaznamenána
Stran: [1]