Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Daňové přiznání a přeplatek  (Přečteno 256 krát)

Vašo

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Daňové přiznání a přeplatek
« kdy: Květen 11, 2020 »

Dobrý den,
Za uplynulý rok jsem byl poprvé zaměstnaný na hlavní pracovní poměr a jako OSVČ jsem na vedlejší činnost neudělal ani 1 Kč. Chápu správně, že musím podat i tak daňové přiznání, jelikož jsem přerušil činnost a od konce tohoto roku.
Co mě ale zaujalo, pokud vyplním daňové přiznání, kde logicky dávám 0,- jako příjem z podnikání vyjde mi přeplatek na dani 105 Kč. Ten přeplatek mi hapruje u příjmů ze zaměstnání /závislé činnosti/ a spatřuji ho ve sražené záloze na dani, kde když těch 105 Kč odečtu, tak se dostanu na 0,-.

Pokud doposud jsem vše udělal správně pak logicky uvažuji, že to máš špatně účetní a strhla mi z výplat někde 105 Kč navíc a tudíž mám to řešit s ní, nebo si vyplnit přiznání a zažádat stát o 105 Kč.
Nejde mi vůbec o tu stovku, ale z principu pak bych chápal, že daňové přiznání byl měl podat každý zaměstnanec, jelikož jsem díky tomu přišel na chybu a jinak bych ji nezjistil.

Můžete mě případně opravit, osvětlit? Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14919
Re:Daňové přiznání a přeplatek
« Odpověď #1 kdy: Květen 11, 2020 »

Dobrý den. Jestliže jste byl během roku zaměstnaný u jednoho, nebo postupně u více zaměstnavatelů (nebyl souběh dvou zaměstnání) a měl jste u zaměstnavatele podepsané prohlášení k dani (asi měl, jinak byste měl daleko větší přeplatek na dani), tak nemusíte podávat daňové přiznání. Ale měl byste oznámit finančnímu úřadu, že Vám nevznikla povinnost podat přiznání. Když už stejně musíte něco poslat, tak bych na Vašem místě podala přiznání, odměnou Vám budiž 105,- Kč:-)
Nezapomeňte vyplnit a také podepsat žádost o vrácení přeplatku, najdete ji na konci přiznání.

Mzdová účetní Vám během roku srážela ZÁLOHY na daň z příjmů. Záloha se vypočítává ze základu (ze superhrubé mzdy), který je zaokrouhlený na stovky nahoru, takže záloha je o něco vyšší. V přiznání si pak spočítáte daň přesně, odečtete zálohy a vyjde přeplatek na dani. Totéž by udělala mzdová účetní, kdybyste ji do 15. února požádal o roční zúčtování záloh.
IP zaznamenána

Vašo

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Re:Daňové přiznání a přeplatek
« Odpověď #2 kdy: Květen 12, 2020 »

Paní Zdeno, moc Vám děkuji. Vůbec mi nedošlo, že by to vlastně udělal zaměstnavatel za mě, kdybych si neřešil DP vlastní cestou a ten přeplatek bych dostal k výplatě. Moc děkuji za vysvětlení a pomoc.
IP zaznamenána
Stran: [1]